Süper Final’de dudak uçuklatan gelir: 610 milyon

Süper Final’de dudak uçuklatan gelir: 610 milyon

Zorlu şike sürecine rağmen kulüpler naklen yayın havuzundan köşeyi döndü

Yenilenen ihaleye, bu yıl ilk kez uygulanan Süper Final de eklenince toplam gelir 610 milyon TL oldu Play-Off’ta F.Bahçe 2.1, G.Saray 1.1, Beşiktaş 353 bin, Trabzon 322 bin lira performans primi aldı.
Çok tartışılan Süper Final sayesinde 4 büyük takım maç günü gelirleri ile ekstra 35.7 milyon kazandı İlk 8’e girip Süper Final oynayan takımlar 9 milyon TL ek gelire kondu. Bursa bile kasasına 4 milyon indirdi.
Futbolda çok kritik bir sezon geride kaldı. 3 Temmuz’da başlayan şike soruşturması çerçevesinde kulüplerin iflas bayrağını çekeceği iddia ediliyordu. Ancak hem Mehmet Ali Aydınlar hem de Yıldırım Demirören federasyonları, projeleri ile Türk futbolunun bu süreçten en az zararla çıkmasını sağlamakla kalmadı, Spor Toto Süper Final ile özellikle ekonomik anlamda derin bir nefes almasını sağladı. 574 milyon TL’lik naklen yayın havuzuna, Süper Final’de seyircili oynanan 8 derbi maçın gişe hasılatı da eklenince, kulüplerin toplam geliri 610 milyon TL’yi buldu.
PEKİ neydi bu Süper Final, ya da ilk adıyla Play-Off? Aydınlar Federasyonu, liglerin 10 Eylül 2011’de başlatılmasını kararlaştırırken 18 kulübün içinde bulunduğu kaosu önlemek, futbolseverlere yeni bir heyecan katmak için Süper Final projesini devreye soktu. Böylece takımlar yeni bir hedefe kilitlenecek, Süper Lig tarihinde ilk kez böyle yoğun bir derbi dönemi yaşanacak, ilk 8’e kalan takımlar da paraya para demeyecekti.

TOPLAM GELİRLER 50 MİLYON
2010 yılında yenilenen ihale ile Digiturk, Türk futboluna müthiş kaynak yaratırken Süper Final ile de ayrı bir gelir imkanı sağlamıştı. Bir taraftan 7 milyonluk Centilmenlig projesi, bir taraftan tribün hasılatından 35, havuzdan 9 olmak üzere 8 takıma yaklaşık 50 milyon TL (4 Avrupa Ligi Play-Off gelirleri dahil) ek gelir sağlama şansı ile kulüpler, yıldızlarını kadrolarında tutmayı başardı.
F.BAHÇE 3 MİLYON TL KARDA
YAYIN havuzundan Süper Final maçları dahil şampiyon G.Saray 71 milyon, F.Bahçe 68 milyon, Beşiktaş 50 milyon, Trabzonspor da 46 milyon TL gibi rekor bir rakama ulaştı. G.Saray geçen sezon 41 milyonda kalmıştı ve şampiyonlukla gelirini neredeyse 2’ye katladı. İkinci F.Bahçe, Süper Final sayesinde geçen sezon 65 milyon olan havuz gelirini 3 milyon artırıp, 68 milyon liraya yükseltti.
DÜŞEN A.GÜCÜ’NE BİLE 14 MİLYON
Haftalar önce küme düşen A.Gücü’nün bile 14 milyon TL kazandığı naklen yayın havuzunda Manisa 20, Samsunspor da 22 milyon TL’lik gelirle Süper Lig’e veda etti. Süper Final’e kalan 8 takım 343 milyon alması gerekirken 352 milyon TL gibi ciddi bir rakama gelirlerini yükseltti. Peki Süper Final turunda kim ekstradan havuzdan ne aldı?
F.Bahçe, 6 maçlık seride 4 galibiyet, 1 beraberlik, 1 de yenilgi elde ederken bunun havuz geliri 2 milyon 201 bin TL oldu. G.Saray 6 maçın 2’sinde galip gelince kazancı 1 milyon 118 bin TL’ye düştü. Yani Süper Final’de başarılı olmak da kulüpler için hayli önemli bir prim demekti.
ZARARA RAĞMEN HİZMETE DEVAM
BU tabloda genele bakıldığında Digiturk, 574 milyonu kulüplere, 31 milyonu TFF’ye olmak üzere, Türk futboluna toplam 605 milyon TL ödedi. Digiturk’un zararı ise tüm bu verdiklerinin karşılığında 140 milyon TL gibi çok önemli bir rakam. Yani Digiturk’ün zararı G.Saray ve F.Bahçe’ye bir yılda ödediği 139 milyon TL’den daha fazla. İşte tüm bunlara rağmen Digitürk, futbola aktardığı kaynakları hiç aksatmadan devam ediyor.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM