Anasayfa / Güncel Haberler / SÜLEYMAN GENÇ “EFSANE GENÇLİĞİ” YAZDI

SÜLEYMAN GENÇ “EFSANE GENÇLİĞİ” YAZDI

Nevzat Erol yazısı

 

Süleyman Genç adını yeni kuşak gençlik bilmez… Ama bu kitabı okursanız hem Süleyman Genç’i ve hem de anılan yıllar arasındaki Türkiye’yi tanıyacak ve öğreneceksiniz.

Yüzlerce toplumsal sorumluluk etkinliklerinin içinde öncü ve önder olan Süleyman Genç, unutulmaz 1968 kuşağının SİMGE isimlerinden biridir.

1961 yılında girdiği Harp Okulundan 1963 yılında çıkarıldıktan sonra, 1968 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisini bitirmiştir.

Öğrenci derneklerinde etkin görevlerde bulunan Genç, CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığı ve ardından 1970 yılında CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine ve hemen sonrasında da 1972 yılında CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçilmiştir.

Süleyman Genç’in CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı döneminde 67 İl ve 564 İlçede örgütlenen Gençlik Kolları 1973- 1977’de Ecevit’li CHP’yi hem yerelde ve hem de genel de birinci parti olmasını sağlamıştır.

Yine aynı dönemlerde Süleyman Genç, Doğu’dan Batı’ya, Kuzeyden Güney’e Türkiye’yi dolaşmış. Hemen her ile, ilçeye ve binlerce köye gitmiştir. Hakkari Yüksekova’da İlkokul yapımından, Diyarbakır köylülerinin su ve enerji sorunlarının çözüm yollarına, Karadeniz’deki köylülerin, fındık, çay, tütün gibi sorunlarının tartışılmasına, Adana’da CHP’nin Topraksızlar Kurultayına kadar yüzlerce toplumsal sorumluluk projelerinin içinde yer almıştır.

Genel Başkan İsmet İnönü’nün “CHP’nin uslanmaz, yaramaz çocuğu ve hayta arkadaşları” dediği Genç, daha İzmir Gençlik Kolları İl Başkanıyken partiden atılır, 6 ay sonra itirazı haklı bulunarak tekrar görevine gelir. Daha sonra Baykal hakkında yazdığı bir yazı yüzünden tekrar atılır, uzun süre sonra 2012’de tekrar parti üyesi olur.

1973- 1977 genel seçimlerinde iki dönem, atamayla değil, kıran kırana yapılan ÖNSEÇİMLERLE İzmir Milletvekilli olmuştur. Omurgalı duruşuyla, hafızalardan silinmemiş bir önemli gençlik lideri olarak tanınmıştır.

  1. Eylül darbesinden sonra Süleyman Genç ve birkaç arkadaşı, Genel Başkanı Bülent Ecevit’le birlikte Zincirbozan’da göz altında tutulmuştur.

Süleyman Genç bilgi ve deneyimlerini daha önce kaleme aldığı altı kitabından sonra, 1968- 1983 yılları arasındaki anılarını anlattığı “Anılar” adlı yapıtıyla karşımıza çıkıyor.

Genç kitabında sadece anılarını değil, tanık olduğu Türkiye Gerçeklerini bir bir anlatıyor. 1968- 1983 yılları arasında okuyucularına;

“Böyle olduğu için, böyle oldu!” dercesine, göstere göstere anlatıyor adeta.

Uzun yıllardır çıkmaz sokaklarda pusulasız dolaşan Sosyal Demokratlara da ayrıca yol göstermesi açısından da yine ayrı bir önem taşıyor.

Elinize sağlık olsun, yüreğinize sağlık olsun.

………

Not: Bursa Alp Yayınlarında çıkan kitap için isteme adresi;

serviyel12@gmail.com

Telefon: (0224 )2230119…

 

Çok Okunan Haber

HASAN HÜSEYİN KOKRMAZGİL SİLİFKE’DE

celalucyildiz@gmail.com     Hastane Döner Sermaye Saymanı Salih Amca,,Erdemli Alata Döner Sermaye Saymanı Aziz Amca, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir