Anasayfa / Güncel Haberler / ŞİNASİ DEVELİ ÖDÜLÜ VE TURAN ALİ ÇAĞLAR…

ŞİNASİ DEVELİ ÖDÜLÜ VE TURAN ALİ ÇAĞLAR…

 

 

Bir kentin değerleri sadece doğası, üzerindeki büyük yapıları, caddeleri, yaşam alanları değildir.

Bir kentin değerleri; o Kent’e değer katan insanlarıdır.

Ürettikleriyle, yönetme anlayışıyla kent2e değer katanlar elbette anılmalı, saygı duyulmalı ve taçlandırılmalıdır.

Şinasi Develi; bu kentin aydınlık yüzü, sanat ve edebiyat alanında gururu, araştırmalarıyla yol gösterici bir değeridir.

Şinasi Develi; Mersin’i tarihsel boyutuyla didik didik etmiş, eserleriyle ve tarihi yorumuyla gelecek kuşaklara ışık tutmuştur.

Şinasi Develinin adını yaşatma ve yeni değerlerimizi tanıma adına düzenlenen ödül töreni bir başlangıç oldu.

Pandemiden dolayı az sayıda kişinin katıldığı törende yerel yönetimlerin ilgisi ve desteği umut vericiydi.

Başta büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir, Mezitli ve Akdeniz Belediye başkanları katılım sağladılar.

Ödüle layık görülen Turan Ali Çağlar ise, Torosların Yörük evladı olarak, heyecanlı ve umutlu konuşmasıyla emeği geçen herkese teşekkür etti.

Şinasi Develi ödül kurulu çok iyi bir değerlendirmeyle Turan Ali Çağları bu ödülü vermekle yeni bir süreci de başlatmış oldu.

Artık ŞİNASİ DEVELİ MERSİN KENT ÖDÜLÜ diye bir etkinliğimiz daha olacak. Şehrimize sanat ve edebiyat alanında değer katanların onurlandırıldığı bir etkinlik…

İlk gündeme geldiğinde de Başkan Seçer, Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü’nün tanıtımı için yapılan toplantıya katılarak desteklerini iletmişti.

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü törenine Başkan Seçer katılarak desteğini yine göstermiş oldu.

Şinasi Develi’nin Mersin’e dair eserler bıraktığına değinen Başkan Seçer, “Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü de bizim yaptığımız çalışmaların ya da planladığımız, yapacağımız çalışmaların bir örneği niteliğinde. Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Daha geniş bir kapsam ve çatı altında bu çalışmaları gerçekleştirmek istiyoruz” diyerek sürecin daha da olgunlaştırılacağı mesajını da vermiş oldu.

Başkan Seçer; sanata, sanatçıya, sanat kurumlarına yakın durarak, belediyeciliğin sadece yol, köprü, çiçek -böcek olmadığını gösteriyor. Şehrimizin her alanda birlikte kalkınması gerektiğine inanıyor.

Bu birlikteliğin ve değerlerin; demokrasi, özgürlük, barış, huzur, kenetlenme etrafında yol alabileceğinin gereğini anlatıyor ve uyguluyor.

Vahap Başkan’la; bu dönem şehrimiz adına çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. Şehrimizde adeta bir özgürlük ve barış havası var.

Şinasi Develi Mersin Kent Ödülü Yürütme Kurulu’nda; Etem Develi, Bülent Başok, Hafize Bilgenoğlu, İrfan Tümer, Semihi Vural, Tuncer Özmen, Ulaş Bayraktar ve Ziya Aykın gibi kentin sanat, edebiyat ve sosyal yaşamına değer katan önemli isimler yer alıyor.

Bu emeklerinden dolayı ve böyle bir etkinliği Mersin gündemine taşıdıkları için her birine teşekkür ediyoruz.

Sanat olmadan yaşamın anlamı ve tadı da olmaz!

ÖZGÜR KOCAPINAR

 

 

 

 

 

Çok Okunan Haber

Çankaya Mektebini ranta kurban etmek..

  İlk okullarımız çocukluğumuzdan günümüze taşıdığımız saf hayallerimizin masum mekanları.. Her birimizin bizi yoğuran, dünyayla …

Bir yorum

  1. hayırlı olsun. dostumuza başarılar diliyoruz. mersin için üretmeye devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir