Anasayfa / Güncel Haberler / Şimdi size müthiş bir dolandırıcılık ağını anlatacağım..

Şimdi size müthiş bir dolandırıcılık ağını anlatacağım..

KRT TV den Cem ÖZKESKİN Mersin Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Ersin Akdoğan’nın tutuklanması ile sonuçlanan dolandırıcılık olayının detaylarına ulaştı.

İşte o yazı.

 

 

Şimdi size müthiş bir dolandırıcılık ağını anlatacağım. Baş kahramanımız Mersin Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Ersin Akdoğan. Bu fotoğraf Mersin’deki yağmur duasından. Kendisi yaklaşık 130 müteahhit şirketi 1 milyar TL dolandırmakla suçlanıyor. Şu anda tutuklu yargılanıyor.

Akdoğan daha önce görmediğimiz bir Saadet Zinciri yöntemi kullanmış. Şirketlere gidip “AB’den Tarım Bakanlığı’na 300 milyon euro’luk fon gelecek, Mersin köylerindeki tarım arazilerinin sulama hatlarını yapın, bu fonu alın” diyor. İnanan ilk 5 firmayla zincir kuruluyor.

İnşaata başlayan şirketlerin şantiyelerini eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da ziyaret ediyor. Bu hem inşaatını sürdüren şirketlere güven veriyor hem de yeni şirketlerin zincire eklenmesini sağlıyor.

Ocak 2022’de AB’den böyle bir fon gelmediği ve gelmeyeceği anlaşılıyor. 1 Milyar TL’yi aşkın bir tutarda dolandırılan yaklaşık 130 şirket şikayetçi oluyor. Soruşturma kapsamında 15 Haziran 2022’de Ersin Akdoğan ile birlikte 14 kişi gözaltına alınıyor.

 

Para miktarı büyük olunca ve şirketler ayrı ayrı şikayetçi olunca dosyalar ayrılıyor. 300 milyon liralık bir dosyaya ise gizlilik kararı getiriliyor. Görüştüğüm mağdur şirket yöneticilerine göre gizlilik kararının nedeni Akdoğan’ın iktidara olan yakınlığı.

Şirket yöneticilerinin iddiasına göre o dosyanın içerisinde dolandırıcılık havuzundan AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’na da para gönderildiğine dair belgeler var.

 

Türkoğlu’yla ilgili iddialar bir yana dursun Akdoğan’ın ilişki ağı tek başına da kollanabileceğini gösteriyor. Zira İçişleri Bakanı Soylu, Binali Yıldırım, eski Tarım Bakanı Faruk Çelik ve CB özel kalem müdürü Hasan Doğan’la birçok fotoğrafı var.

İlişki ağının yanı sıra Ersin Akdoğan AKP’den 2018’de Mersin Milletvekilliği aday adayı, 2019’da ise Silifke Belediye Başkan aday adayı olmuş.

Yazar ufukturu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – SOLİ POMPEIPOLIS – Antik liman – Viranşehir – Güneşkent

Mersin Mezitli de bulunan Viranşehir harabeleri, Bölgeye Soli denme sebebi. Kent neden Pompeipolis olarak anılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.