Anasayfa / Güncel Haberler / SEÇER 2-3 DÖNEM DAHA KOLTUĞUNU KORUR

SEÇER 2-3 DÖNEM DAHA KOLTUĞUNU KORUR

Mehmet Ali Kuşçu

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in bazı konularda eleştirildiğini görüyoruz. Bu eleştirilerin aynı merkezden ve aynı kesim tarafından gelmesi çok manidar. Elbette, muhalefetin iktidarı eleştirmesi normaldir, fakat bu eleştiriler yapılırken eleştiriye konu olan tüm argümanlar iyice süzgeçten geçirilmeli. Artılar ve eksiler belirlenmeli ve eleştiri bu minvalde yapılmalı.

Son zamanlarda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin personel politikası eleştiriliyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Vahap Seçer, gözlemlediğim kadarıyla ve belediyenin iç işleyişini yakından takip eden birisi olarak söylemeliyim ki, belediye bünyesinde görev yapan personeli, siyasi düşüncelerine veya benzeri sebeplere dayanarak ötekileştirmedi. Siz bakmayın şu anda personel konusunda yapılan tasarruflar konusunda ortalığı ayaklandırmak isteyenlere. Bugün belediyede işlerin daha düzgün ve belli bir disiplin içinde yürümesi için Vahap Seçer’in gerçekleştirmeye çalıştığı personel düzenlemesine karşı çıkanların; bir önceki dönemde haksız ve hukuksuz bir şekilde yapılan atamalar, işten çıkarmalar, mobbing ve sürgünlere hiçbir tepki vermeyen, ses çıkarmayanlarla aynı kişiler olması ne garip bir tesadüf(!)… Fakat tarih tesadüfleri sevmez ve siz istemeseniz de, herkesin unutmasını istediğiniz gerçekler bir gün bir şekilde karşınıza çıkar.

Aynı durum belediyenin idari kadrosu için de geçerli. Seçimlerin üzerinden yaklaşık 2 sene geçti. Yönetim kadrosuna baktığınızda; bir önceki dönemden genel sekreter yardımcısı, daire başkanları ve şube müdürlerinin halen pozisyonlarını koruduklarını görürsünüz. Hatta bu durum birçok partili tarafından eleştiri konusu da oldu. Ancak, Vahap Seçer aslında doğru olanı yaptı. Bir önceki dönemde de idareci olarak görev yapan; işinde başarılı ve üretken olan, partizanlık yapmayan isimlerle çalışmakta herhangi bir sakınca görmedi. Bu yaklaşım bile; Seçer’in partizanlığı öne çıkarmayan, liyakata önem veren ve hiç kimseyi ötekileştirmeyen bir yönetim anlayışına sahip olduğunun en büyük göstergesidir.

Son 2 yıl içinde Seçer yönetiminde en çok dikkat çeken uygulamalardan birisi de, belediye genelinde sıkı bir mali disiplin politikasını hayata geçirmesi oldu. Belediyede zaten kısıtlı olan kaynakları en verimli şekilde kullanabilmek için önce belediyedeki aşırı israflara son verdi. Gereksiz harcamaların sona erdirilmesi, lüks harcamaların kısılması, mal ve hizmet alımlarında en ekonomik seçeneklere azami dikkat edilmesi, belediyeye hiçbir artısı olmayan personellerle yolların ayrılması gibi uygulamalarla, bir önceki dönemin bıraktığı 3 milyar liraya yakın borcun üçte birinin ödendiği bilgisini aldım. Bir düşünün; bir önceki dönemden 3 milyar lira (eski parayla 3 katrilyon) borç bırakılmış, ihtiyaç fazlası binlerce personelin işe alındığı bir belediyeyi devralmışsınız. Gerçekten zor bir durum. Fakat, meclis toplantılarında izlediğim kadarıyla, Vahap Seçer bu durumdan hiçbir zaman şikayetçi olmadı.

Kendisi açısından olumsuzluk olarak nitelenebilecek bunca unsura rağmen, Vahap Seçer’in asla ümitsizliğe kapılmadığını, kısıtlı imkanlara rağmen projelerini teker teker hayata geçirdiğini görüyoruz. Öncelikler sosyal belediyecilik anlamında Mersin Büyükşehir Belediyesi adeta tarih yazıyor. Engellilere ve dezavantajlı vatandaşlarımıza destekten öğrencilere ücretsiz kursa kadar, aşevlerinden kırsal yöre halklarına verdiği desteğe kadar, gıda ve eşya yardımlarına kadar her zaman sosyal anlamda vatandaşların yanında olduğunu görüyoruz. Bunun dışında söz verilen büyük projeleri de hayata geçirdiğine tanık oluyoruz. Bunlardan en önemli olan Metro ihalesinin başlamış olması. Diğer taraftan Forum katlı kavşağının yapımında sona gelindiği ve kısa bir süre sonra hizmete gireceği. Tarımsal ve hayvansal üretim yapan vatandaşlarımızdan kadınlarımıza kadar geniş bir yelpazede destek veriyor. Ve tüm bu işler, bu kadar sıkıntıya rağmen yapılıyor. Buna bir de son 1 senedir yaşanan salgın krizini de ekleyin.

Velhasıl bence Mersinliler son 2 senede şunu gördü. Vahap Seçer’le Mersin emin ellerde. Vatandaş, ödediği vergilerin nasıl özenle harcandığını, asla kimseye peşkeş çekilmediğini ve kente hayırlı işler yapıldığını anladı. Vahap Seçer’in sürekli halkın içinde, dertlerini ve sorunlarını bizzat dinleyen, çözüm üretmeye çalışan, üretken ve haklarını koruyan birisi olduğunu gördü. Çünkü Vahap Seçer gerçekten vatandaşların sorunlarına yaklaşırken, ‘oyunu şu partiye vermiş, şu mezheptenmiş, şu ırktanmış’ gibi basit ve çağdışı hesapları elinin tersiyle iten bir insan. Bundan dolayı da partili partisiz herkesin sevgisini kazanmış durumda. Bu tutumu devam ettiği sürece de daha en az 2-3 dönem koltuğunu korur.

 

 

 

 

 

 

 

Çok Okunan Haber

MERSİN LİMANI VE İDAM CEZASI

  Kardeşlerim hazır Anayasa tartışmaları başlamış ve gündeme  oturmuşken biz de bu tartışmalara ve gündeme …

Bir yorum

  1. kocamaz ve iyi parti. genel de ittifak . mersin de tutmadığı görülüyor. seçim işbirliği yapılacak parti şimdiden belli olmalı. politika ona göre yapılmalı. CHP sol güçler ve HDP seçmeni. iyi parti tabanını kimse tutamaz.
    Akdeniz , Toroslar dengesinde yapılan hatalar bir daha yapılmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir