Anasayfa / Güncel Haberler / POPÜLER KÜLTÜR

POPÜLER KÜLTÜR

Popüler bir şarkıcının müziğiyle güne başlamak, popüler bir kıyafet seçimi ile yola koyulmak, elimizde popüler bir kitapla yolculuk etmek, sosyal medyada popüler kişileri, siteleri, ürünleri takip etmek, popüler bir filmi izlemek ve belki de popüler bir restoranda yemekle gün geçirmek.Birçok seçim kişisel beğeni ile doğrudan ilgili olduğundan elbette böyle bir 24 saat herkesin tercihi olmayabilir ya da göze çok eğreti görülebilir. Fakat diğer yandan toplumun dolaylı olarak dayatması sonucu, bir şekilde “cahil” kalmak ya da dışlanmak korkusu ile ve zorla da olsa içine düşülen bir durum haline de gelmiş ya da geliyor olabiliriz.

 

Tüm bunlar bir şekilde kişinin kendi kontrolü dâhilindedir.Popüler olanı seçmeme hakkını kullanmayı tercih edebilir. Arkadan gelmeyi, bilgisiz görünmeyi bir yere kadar göze alabilir. Göze alamadığı konu bunun sonucunda eline tutuşturulacak olan yalnızlıktır. İnsan doğası gereği ilişkiye ihtiyaç duyar. İlgi görmeye, onay almaya, değerli hissetmeye… İlişkileriyle büyür, gelişir, motive olur. İnsan ihtiyaçlarını sadece kendisi ile sınırlı tutmaz ama tek başına kalmayı da doğru bulmaz.

 

Hemen akla sosyal medya paylaşımlarının kimisi için ne kadar önemli olduğu konusu gelebilir mesela… Paylaştığı bir görselin, bir yazının, bir haberin ya da hayatından bir kesitin beğenilmesi, onay alması beklenilen bir tatmin duygusu yaşatır insana. Paylaştığı alanın kendi özel sayfası, ne olursa olsun kendi istediği, sevdiği ya da önemli bulduğu şeyleri paylaşabileceği sadece kendine özel bir platform olduğunu bir anda unutuverir. Zira kişisel ama genele açık olan bu platform da onun için bir popülerlik alanıdır. Bazen yazdığı şeyden pişmanlık duyar, bazen paylaştığı bir görsel öncesinde nasıl bir tepki alacağı korkusu ile dakikalarca düşünür… Aslında komik ve anlamsız gibi görünen bu durum insanın ihtiyacı konusunda dikkat çekicidir.

 

İnsan giderek her şeye ve herkese yabancılaşarak tüm ilişkilerini önüne koyup hepsini sorgulamaya başlar. Hangisinin gerçek, hangisinin sahte olduğunu ayırt etmek ister. Süreç ona ışık tutacağı yerde, aksine onu bir kısırdöngünün içine fırlatıp atar ve sonunda yalnızlaşmaya razı olur. Çünkü insan bu dünyada yaşarken gidip “en arkada oturmayı” değil, kendine en öndeki, en özel yeri bulmayı amaç edinir. Bu benlik duygusundan kaynaklı olan popülizm nereden girdi kanımıza acaba hiç düşündünüz mü?

 

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

Çok Okunan Haber

20 YAŞ ALTINA DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Cumhur Başkanı Tayyip Erdoğan bir açıklama yaparak “sadece 65 yaş üstü değil 20 YAŞ altı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir