PKK Silahları Teslim Ediyor

PKK Silahları Teslim Ediyor

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ‘Yeni Açılım Paketi’yle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Atalay, “Anadille ilgili çalışmalarımızı Başbakan açıklayacak. Kuzey Irak’ta silahların teslimi için görüşmeler yapılıyor” dedi.
Terörle Mücadeleden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “yeni açılım” paketinin ipuçlarını açıkladı. Kürt vatandaşların anadillerini öğrenmeleri yönünde atılacak somut adımları Başbakan Erdoğan grup konuşmasında açıklayacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay CNN Türk’te katıldığı programda, “Hem siyasal anlamda hem çoğulcu yapıyı daha iyi nasıl kurarız diye demokratikleşme ve insan hakları anlamında yeni çalışmalarımız var” dedi. İşte Beşir Atalay’ın açıklamaları:
Terörü şiddetten ayıracak paket
“Bizim yürüyen yoğun çalışmalarımız var.  Hem siyasal anlamda hem çoğulcu yapıyı daha iyi nasıl kurarız diye demokratikleşme ve insan hakları anlamında yeni çalışmalarımız var. Haziran ayı bir yandan ombudsmanlık, bir yandan insan hakları kurumu kurulması, yargı alanındaki 3. ve 4. paketlerin hepsi bu konularla ilgili. Demokratikleşme adımlarımız Meclis kapanmadan Haziran ayında bu konular TBMM’de tartışılsın diye gündemimizi planladık. Bunun dışında çoğulcu yapıyla ilgili gündemlerimiz var. Önümüzdeki günlerde Başbakan’ın grup toplantısında bunun somut adımlarını duyacaksınız. Hem yasa hem de vatandaşlarımızın anadillerini öğrenmeleri yolunda neler yapılabilir gibi. Bunların kararları verilmiş değil. Anadil konusunda alternatifli çalışmalarımız var. Verilince Başbakanımız açıklayacak bunları.
Demokratikleşme de sürüyor
“Bizim Hükümet olarak bu konuda çalışmalarımız durmuş değil. Duyuyorum ben, her şey güvenliğe yüklendi.Demokratikleşme süreçleri, diğer siyasi çalışmalar bırakılmış falan gibi şeyler. Hayır. Herşeyin güvenliğe yüklendiği, sadece güvenlik boyutuyla terörle mücadele edildiği doğru değil. Demokratikleşme süreçleri bırakılmış değil. Bugüne kadar on yılda demokratikleşme adımları ve vatandaşlarımızın kültürel ve bireysel hakları konusunda neler yapıldı, AK Parti inkar politikalarını terk etti. Vatandaşların devlete güvenlerini kaybettirici uygulamaların telafisi için çalışıyoruz. Yaz döneminde yeni bir anlatma çalışmamız olacak. Ücra köşelere kadar ulaşıp vatandaşlarımızı aydınlatacağız.”
Kuzey Irak karar aşamasında
“Bütün tarafların, bölgedeki halkın, vatandaşın genel psikolojisi. Onlar da artık daha rahat bir hayat yaşamak istiyor, gerginlik içinde yaşamak istemiyor. Şu anda konuşulmayan,bir şey yok. Ama bu sanıldığı kadar yalın bir olay değil. Bazen mukayeseler yapılıyor İrlanda vs gibi. Oralardaki terör olayları çok yalındır. Onlardan bizim taleplerimiz belli. Artık Kuzey Irak kendi topraklarında terörü yaşatarak mesafe alamaz. O sınırlar içinde o terör örgütü kolay yaşayamaz. Kuzey Irak yönetimi şu anda bir karar, bir adım safhasında. Bir şey yapması lazım. Şu an farklı bir dönem. Talepler var. Görüşmeler var. Silah bırakmaya, silah teslim almaya kadar giden görüşmeler var Barzani ve PKK arasında.” 
STAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM