Anasayfa / Güncel Haberler / Otuzbiroğlu: Kendi Ülkemde Esir Oldum

Otuzbiroğlu: Kendi Ülkemde Esir Oldum

BALYOZ ve İnternet Andıcı davaları kapsamında Kuzey Deniz saha Komutanlığı görevindeyken tutuklanan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, İzmit’te yayımlanan yerel bir gazetenin sahibine mektup yazdı. Koramiral Otuzbiroğlu mektubunda, “Bir kısım karanlık güçlerin işbirliği sonucunda kendi ülkemde hile ile esir alındım” diyerek bu davanın Türk Deniz Kuvvetleri’nin geleceğine vurulmuş bir darbe olduğunu ileri sürdü.

VATAN

Kendisi de İzmitli olan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, yerel Kocaeli Gazetesi Sahibi Tanzer Ünal’a kendi el yazısıyla yazıp gönderdiği mektupta, daha önce yaptığı görevleri de anlattı. Ünal’ın, gazetede tam sayfa yayımladığı mektupta Koramiral Otuzbiroğlu, 1974 Kıbrıs Barış Harekatına da katılıp ’gazi’ olduğunu, çeşitli kademelerdeki görevinin ardından 11 Şubat 2011 tarihinde Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevine getirildiğinin ikinci yılında tutuklandığını belirtti. Koramiral Otuzbiroğlu mektubunda şöyle dedi:

“Ben Mehmet Otuzbiroğlu. Koramiral rütbesi ile Kuzey deniz Saha Komutanı olarak Kasımpaşa İstanbul’da görev yapmakta iken bir üst rütbeye (Oramiralliğe) terfi şurasına (Yüksek Askeri Şura) 6 ay kala, 11 Şubat 2011 günü (Balyoz) olarak adlandırılan dava kapsamında, bir kısım karanlık güçlerin işbirliği sonucunda kendi ülkemde hile ile esir alındım. Hala Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevi’nde tutuklu olarak özgürlüğüm, ailem ve bahriyemden mahrum bulunmaktayım.”

TUTUKLU GENERAL VE AMİRALLER

Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Hasdal Cezaevi’ndeki tutuklu general ve amirallerin toplam sayısını da verdiği mektubunda şöyle devam etti:
“Şimdi bir bilgi olarak Hasdal’da tutuklu general ve amirallerin adetlerini vermek istiyorum. (Rakamlar halihazırda görevdekilere aittir)
-Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan: 5 Korgeneral, 9 Tümgeneral, 3 Tuğgeneral.
-Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan: 1 orgeneral, 4 korgeneral, 3 Tümgeneral, 2 Tuğgeneral.
-Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 1 Tümgeneral ve 2 Tuğgeneral.

Gelelim Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na: Şu anda Hastal’da tutuklu muvazzaf amiral sayısı 24’tür. Görevdeki 6 Koramiralden 4’ü tutukludur. İlaveten 6 Tümamiral, 14 Tuğamiral görevlerinin başında olması gerekirken, bir hıyanet çetesinin iftirası dolayısıyla esirdirler. Bunlara bir emekli oramiral, (Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek) iki emekli Koramiral, 5 emekli Tümamiral ve 3 emekli Tuğamirali de ekleyebiliriz. Ki onlar Silivri İnfaz Kurumu’nda tutukludurlar.”

NEDEN DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI?

Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, mektubunun bir bölümünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin üzerine gidilmesinin nedenini de şöyle yorumladı:

“Türk Deniz Kuvvetleri bugün araştıran, geliştiren, çok çalışan, başaran, rakipleri ile yarışan, çağdaş ve etkin bir deniz gücüne sahiptir. Bu etkinlik, sahip olduğu platform ve silahlardan çok personel gücüne dayanmaktadır. Türk Deniz Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin denizle ilgi ve çıkarlarını her hal ve şartta koruyacak eğitimli ve bilinçli personeliyle geleceğin denizlerinin şekillendirilmesinde söz sahibi olabilecek kapasitededir. Bunun son örneği olarak gemilerimizde, çok az ülkenin imkan kabiliyetinde olan komuta kontrol sistemi yazılımları olarak, milli olarak geliştirilen GENESİS (Gemi Entegre Savaş Sistemi) komuta kontrol sistemi kullanılmakta ve deniz harekatında çok önemli bir kuvvet çarpanı olan komuta kontrol sistemi, emsallerinden çok iyi imkanlara bizi sahip kılmaktadır. Diğer bir örnek olarak harp gemisi dizayn ve inşa etme kapasitemizi sayabiliriz.”

FRİEDMAN’IN KİTAPLARI

Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu mektubunun sonunda, “Bu dava Türk Deniz Kuvvetleri’nin geleceğine vurulmuş bir darbedir. Bundan kim yarar umar onu size bırakıyorum” diyerek, ’Gelecek 100 yıl’ kitabının da

Çok Okunan Haber

Mersin’de iki Doktorun tartışması cinayetle bitti

Mersin’de sağlık ocağında bir doktorun meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldüğü cinayetin ‘tutanak’ yüzünden işlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir