Anasayfa / Güncel Haberler / ÖNCE DÜŞÜN SONRA KONUŞ

ÖNCE DÜŞÜN SONRA KONUŞ

Bedensel ve düşünsel çalışmalarda da birbirini anlamak, destek olmak, birlik içinde sonuç alabilmek için konuşmanın ve dinlemenin öneminin altını çizmek gerekir. Dinlemeyi bilmek bilgeliktir TAŞ devri insanından uzayda gezinen insana varan bir hikâyenin de özetidir uygarlık. Çok çalışmak, engelleri aşmak yanında, başkaları ile iyi geçinerek, sevgi özünde birbiriyle konuşarak, birbirini dinleyerek, bilgi ve tecrübelerinden karşılıklı olarak yararlanarak gelindiğini de unutmamanız gerekiyor. Sık sık duyarız; ağzı olan konuşuyor… Ancak dinlemekten nadiren söz edilir. Sosyal birlikteliklerde üç, beş kişi bir araya geldiğinde, içlerinden biri sözü ele alır ve susmadan devam eder. Böyle bir davranış her şeyden önce bir saygısızlık göstergesidir. Oysa dinlemek gösterebileceğiniz nezaketlerin en büyüğüdür.

Konuşmaktan düşünmeye vakit bulamazlar bazı insanlar. Hem konuşan hem dinleyenler ise düşünmekten yana şanslıdırlar. İnsan, bilgi aldıkça, yeni şeyler öğrendikçe bunu paylaşmak ister. Bilmenin doğal sonucu olarak da konuşur. Bilginin paylaşılmasında konuşmanın olduğu kadar dinlemenin kesindir. İnsan olarak, bize düşen aklımızı kullanarak, iyiyi ve doğruyu, insanlığın yararına düşünmek ve bunları başkaları ile paylaşmaktır. Onların da benzeri ya da farklı konularda düşünceleri varsa sevgiyle dinlemek, anlamak ve birlikte daha iyi, daha yararlı düşünceler ve çözümler üretmektir. Gelişme kültürünün, sosyal ilişkiler dengesinin ilk adımı konuşmak ya da dinlemektir. O andaki sosyal tablo ve ortama uygun olanı seçmek gerekir. Bu bir anlamda fikir alış verişidir.

 

Dinlemek ilişkilerimizin can damarıdır. Konuşmaktan da zordur. Konuşurken aklımızda olanları, bildiklerimizi, düşündüklerimizi hatta yaptı isek hazırladığımız metinleri aktarırız. Dinlerken ise kendimizi düşüncelerimizden, zihin fısıltılarından uzak tutup yalnızca söylenenler üzerine yoğunlaşmamız gerekir. Konuşmaya tam olarak odaklanmak zorundayız. Dinlemek sadece ses dalgalarının kulaklar tarafından algılanması değildir. Konuşmaya etkin bir katılış, konuşulanı anlama gayretidir. Uygarlık, insanların birbirlerine el uzatmaları, tecrübelerinden yararlanmaları, akıl yürütmeleri, fikir alış verişleri sonucunda aslında birbirlerini dinleyerek ve konuşarak belirgin bir düzeye erişmiştir

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

 

Çok Okunan Haber

Bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi!

Kuzey Galler’de, yaklaşık bin 700 akıl hastasının, yeni tip korona virüs salgını sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir