Anasayfa / Güncel Haberler / Öcalan’ın Suriye Fotoğrafları

Öcalan’ın Suriye Fotoğrafları

Yüzlerce fotoğraf arasında Öcalan’ın plajda ve kaldığı villanın havuzunda yüzerken, futbol oynarken, kadın teröristlerle doğum günü kutlarken görüntüleri yer alıyor. Ayrıca her havuz ve deniz sefasından sonra topluca yenilen yemeklere ait pozlar da dikkat çeken kareler arasında bunuluyor. Fotoğraflarda Öcalan’ın bu dönemde her türlü konfor ve lükse sahip bir hayat sürdüğü görülüyor. Suriye’nin başkenti Şam’da yüksek duvarlarla çevrili lüks bir villada kalan Öcalan beraberindeki bir grup PKK’lı ile bol bol havuza giriyor.

{2}

Habertürk’ün haberine göre, havuzda verilen pozlarda Öcalan’ın yanı sıra 10 örgüt mensubu bulunuyor. Fotoğraflarda örgüt mensuplarının yüzerken Öcalan’ın önüne geçmemeye çalıştığı dikkatler kaçmıyor. Geniş bir alan üzerinde kurulu villanın bahçesinde spor alanları da yer alıyor. Buralarda basketbol oynayıp futbol maçı yapan Öcalan, yorgunluğunu yine havuzda yüzerek atıyor. Ardından da havuzbaşına kurulan yemek masasında karnını doyuruyor. Abdullah Öcalan’ı yüzerken gösteren bir başka fotoğrafın adresi ise Suriye’nin Lazkiye şehrindeki bir plaj. Kesire Öcalan ile burada objektif karşısına geçen Öcalan’ın fotoğrafları arasında sadece kadın teröristler ile birlkte olduğu pozlar da var. Bu fotoğraflardan birinde Öcalan için hazırlanan doğum günü pastası için 4 kadının görev aldığı görülüyor. Kadınlar pastayı kesmeye Öcalan ise yemeye hazırlanıyor.

Bazı fotoğraflarda ise BDP’nin önemli isimleri yer alıyor. Bu isimlerden birinin Ahmet Türk, diğerinin ise Gültan Kışanak olduğu öne sürüldü. Ahmet Türk kalabalık bir gurpla birlikte Öcalan ile aynı masada yemek yerken objektife takılırken Kışanak da villann bahçesinde Öcalan ile birlikte bir grup teröristi denetlerken fotoğraflanmış. Bir fotoğrafından bıyıksız olduğu görülen Öcalan, Suriyeli aşiret mensupları ve Yunanistan heyeti ile yapılan görüşmelerininin yanı sıra, çelik yelek giyerken de objektifin karşısına geçmiş.

SOYGUNDAN SONRA SURİYE’YE KAÇTI
Abdullah Öcalan’ın Suriye yılları 1979 yılının Mayıs ayında başladı. 1977’de Ankara Çubuk Barajı’ndaki toplantılarda PKK’yı kurmanın ilk adımlarını atan Öcalan, 1978’de bizzat keşif faaliyetlerine katıldığı Güven Hastanesi Soygunu’nundan hemen sonra Ankara’dan kaçarak, Suriye’ye geçti. Öcalan aynı dönemde MİT’in kendisini takip ettiğini ve örgütün içine sızan istihbaratçıların tüm adreslerini bildiğini öğrenince Ankara’yı terk etti. Suriye’ye kaçmadan önce bir süre Viranşehir ve Suruç bölgesinde saklanan Öcalan, buradan Suriye’ye geçti. Suriye’de Türkiye sınırındaki Kamışlo, Afrin bölgelerindeki Kürt aşiretlerle ilişki kuran Öcalan ve PKK’yla, Hafız Esad rejimi, PKK’nın İsrail karşıtı tavrı ve bazı PKK’lıların İsrail’e karşı Filistin safında savaşmış olması nedeniyle sıkı ilişki içine girdi.

SURİYE ÖCALAN’A NEDEN KUCAK AÇTI?
Hafız Esad rejimi “Öcalan’a Suriye kürtlerini kontrol etmesi” karşılığında PKK’nın ideolojik ve askeri eğitimi için kamp alanı açmasına fiilen yardımcı oldu. Örgütün ilk ideolojik ve askeri eğitim merkezi de Suriye’nin koruması ve lojistik desteği ile Bekaa Vadisi’nde kuruldu. 12 Eylül darbesinden sonra Güneydoğu’da yaşanan olaylar sonrası bir çok PKK’lı burada açılan merkezde eğitildi. Bugün örgütün lider kadrosunda yer alan Cemil Bayık, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Murat Karayılan, “Mahsun Korkmaz Akademisi” adı verilen bu merkezde dönüşümlü olarak örgütün ideolojik ve silahlı eğitimlerini yürüttü. Öcalan Suriye’deki ilk yıllarında zaman zaman kaldığı Bekaa Vadisi’nden daha sonra sürekli barındığı Bar Elias Kasabası’na geçti. Öcalan zaman zaman Şam ve Lazkiye’de kendisine tahsis edilen adreslerde kaldı. Ancak daha çok Bar Elias’da kalan Öcalan zaman zaman burada örgüte katılan ve ideolojik eğitim için gönderilen PKK’lılara eğitim veriyor, hem de örgüt

Çok Okunan Haber

Genel iktidarın yolu,belediyelerin başarı hikayelerinde

Not:Bu makale 2019 yılının Ekim ayında kaleme alındı ve bu köşede yayınlandı…YENİDEN YAYINLIYORUM Geçtiğimiz hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir