Anasayfa / Güncel Haberler / Normal doğum mu, sezaryen mi?

Normal doğum mu, sezaryen mi?

Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu yazdı.

 

Gebeliğin ilk günlerinden itibaren her anne adayının aklındaki önemli sorulardan biriside: ‘Normal doğum mu, sezaryen mi?’ Sorunun yanıtını ise anne adayının kemik yapısı, gebeliğin gelişim durumu, doğumun başlangıcı, gidişatı ve önceki doğumlar belirliyor. Anne ve bebeğin sağlığı için uygun olan doğum yönteminin hekim tarafından seçilmesinin en doğru karar olacağını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Refik Ersin Eroğlu, “Normal doğum için bir engel yoksa doğum için normal doğum tercih edilmeli, mümkünse sezaryen ilk tercih olmamalı” dedi.

NORMAL DOĞUM NEDİR?

Gebeliğin 37. haftası tamamlanıp 42.haftasına başlayana kadar olan süreçte g tüm doğumlar normal kabul edilir. Doğum süresi genelde ağrıların başlamasıyla devam eden 11-14 saat arası sürede olmakla birlikte ilk doğumlarda bu süre daha da uzayabilir.

NORMAL DOĞUMUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Normal doğumun anne ve bebek için birçok avantajı vardır;

Anne için faydaları;
Normal doğum sırasında annenin ağrı hissetmesi beklenen bir durumdur ancak doğum kaynaklı ağrı doğum yaptıktan hemen sonra ortadan kalkar. Sezaryen doğumda ise hissedilen ağrı doğum sonrasında anestezi etkisini yitirdiğinde başlar ve bir süre daha devam eder.
Normal doğumun bir diğer avantajı annenin hızlı bir şekilde sosyal hayatına geri dönebilmesidir. Doğum sonrası kanama daha az olur böylece yeni anne daha çabuk hareketlenebilir. Yatak istirahati uzun sürmeyen anne bu nedenle doğumda aldığı fazla kiloları daha çabuk verebilir.
Anne doğum ağrısı çektiği için sütü daha çabuk gelir. Çünkü oksitosin hormonu sütün gelişini arttırmaktadır.
Doğum sırasında oluşabilecek yırtık ya da kesiklerin onarımı sezaryenden daha basit olacaktır.

Bebek için faydaları;
Oksitosin hormonunun yardımıyla anne bebeğiyle daha çabuk iletişim kurabilir ve anne-bebek ilişkisi çok daha çabuk kurulabilir.
Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin astıma daha az yakalandıkları gözlemlenmiştir.
Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde akciğer sıvısı doğumdan sonra daha çabuk dışarı atılabilir ve geçici takipne denilen solunum sıkıntısı daha az görülür.
Bebeğin anne vajinal kanalından aldığı bazı bakteriyel yapıların sindirim sistemini daha çabuk olgunlaştırabildiği ve çocukların bağışıklık sisteminin daha çabuk geliştiği bazı bilimsel yayınlarla gösterilmiştir.

SEZARYEN GEREKTİREN DURUMLAR

Binlerce yıldır kadınlar bebeklerini normal doğum ile dünyaya getirmiştir. Ancak bazı durumlarda, annenin ya da bebeğin sağlık problemi olduğunda sezaryen tercih edilmesi gereken doğum şekli olabilir.

Sezaryen gerektirebilecek durumlar;
Bebeğin baş çevresi annenin kemik yapısına göre oldukça büyük olabilir ve doğum kanalından geçmeye engel olabilir.
Bebek ters oturabilir, yan durabilir ya da yüzüyle doğum kanalına girmeye çalışabilir. Bu durumda bebek annenin doğum kanalından geçemez ve sezaryen tercih edilmelidir.
Plasenta, yani bebeğin eşiyle ilgili problemlerde de sezaryen tercih edilebilir.

Örneğin plasenta rahim ağzını kapatacak şekilde bebeğin geçişini engelleyebilir ya da zamanından önce ayrılarak kanamaya yol açabilir. Bu tip durumlarda acil sezaryen gerekli olabilir.

Annenin kemik yapısı, doğuştan kalça çıkığı, ya da daha önce geçirilmiş olan bir kaza sezaryen gerektirebilir.

Annenin genital bölgesinde bebeğe de doğum kanalından bulaşabilecek aktif bir enfeksiyon varsa sezaryen yapılabilir.

Annenin ağır kalp hastalığı ya da önemli bir bel fıtığı varsa ve ıkınması sakıncalı görünüyorsa, annenin yüksek tansiyonu kontrol altına alınamıyor ve ıkınması anne açısından sorun yaratacaksa normal doğum tercih edilmeyip sezaryen yapılabilir.

Normal doğum sırasında riskli bir durum oluştuğunda doktor ve hastanın ortak kararıyla sezaryene dönülebilir. Sağlık açısından gerekli olduğu durumlarda sezaryen acil bir çıkış kapısıdır.

Hamilelik ve kadın sağlığına dair merak ettikleriniz ve daha fazlası için sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Instagram -> @dr.reeroglu

Twitter      -> @dr.reeroglu

Youtube    -> @dr.reeroglu

Çok Okunan Haber

TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ve ÜLKEMİZİN FİL TEPKİSİ

  Yunanistan’ın ABD, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan Güney Kıbrıs ve İspanya’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir