Müslüman Komünist Garaudy’nin vasiyeti: Beni Yakın

Müslüman Komünist Garaudy’nin vasiyeti: Beni Yakın

Komünist Müslüman Garaudy, yakılmayı vasiyet edince ‘Müslüman cenazesi yakılır mı?’ tartışması patladı..
99 yaşında ölen Fransız filozof Roger Garaudy, yine tartışmaların odağında. Yahudi soykırımını reddettiği için Fransa’da yıllardır yok sayılan komünist Müslüman Garaudy, yakılmayı vasiyet edince ‘Müslüman cenazesi yakılır mı?’ tartışmaları alevlendi.
KÜLLERİMİ AKDENİZ’E SAVURUN
Müslüman olduktan sonra Yahudi soykırımı olmadığı görüşünü benimsediği için Fransa ‘da yıllardır ‘yok sayılan’ ancak İslam âleminde büyük bir hayran kitlesi toplayan komünist Müslüman Roger Garaudy’nin ölümü, bir kez daha ‘Müslüman cenazesi yakılır mı?’ tartışması başlattı. Garaudy’nin ‘yakılıp küllerinin Marsilya açıklarında Akdeniz ‘e savrulması’ yönündeki vasiyetini dikkate alan ailesi bu yönde karar aldı. Ancak Fransa’da yaşayan Türk ve Müslüman hayranları Türk Dışişleri’ni devreye sokarak Garaudy’nin bir Müslüman gibi defnedilmesi için destek istedi. Dışişleri Bakanlığı Paris Büyükelçiliği’ne konuyla ilgilenme talimatı verdi, ancak aile kararından vazgeçmedi. Garaudy 18 Haziran’da Paris yakınlarında küçük bir kasabadaki krematoryumda yakılacak ve külleri Marsilya açıklarından Akdeniz ‘e savrulacak.
‘Büyük komünist’
1913 doğumlu Roger Garaudy, Fransız Komünist Partisi’nde üst düzeyde görevlere kadar yükselmiş, Fransa’nın ünlü düşünürlerinden biri olarak görülmüştü. Sovyet Bilimler Akademisi’nde bilim doktorası unvanına sahip Garaudy, Charles de Gaulle, Stalin, Castro, Picasso, Aragon ve Sartre gibi isimlerle sıkça aynı karede yer almıştı. Garaudy, bazıları Türkçeye çevrilmiş 60’a yakın eserin sahibi. Eşi Filistinli olan Garaudy, 2 Temmuz 1982 günü Cenevre’de Müslümanlığı seçti. 1996’da en çok tartışılan eseri ‘Modern İsrail’in Kurucu Mitleri’ni yayımladı. Fransız mahkemesi 1998’de aldığı kararla ‘soykırımı reddettiği’ gerekçesiyle kitabı yasakladı ve Garaudy’yi hapis cezasına çarptırdı. Bu gelişmeler nedeniyle Garaudy, başta Fransa ‘da olmak üzere, Avrupa ve ABD’de tartışılan filozof oldu, ana akım Batı medyası Garaudy’i görmezden gelmeye başladı.
Müslümanların idolü
Müslüman olan ünlü isimleri bağrına basan İslam âlemi, Batı’nın dışladığı Garaudy’yi de bağrına bastı. İran parlamentosu Garaudy’e resmen destek açıkladı. 1999’da Ürdün’den ’20. yüzyılın en önemli uluslararası kültür insanı’ unvanını aldı. Suriye eski devlet başkanı Abdul Halim Haddam Garaudy’yi “Batının en büyük çağdaş felsefecisi” ilan etti. Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi , Garaudy’i Platon ve Aristo’dan sonraki en büyük felsefeci ilan etti. 1986’da Kral Faysal Uluslararası İslama Hizmet Ödülü’nü kazananlardan biri Garaudy oldu. 2006’da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Garaudy için “Büyük Fransız filozofu” yorumunu yaptı. Başta ‘Hatıralar: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum’ adlı kitabı olmak üzere İslam ‘a ilişkin kitapları, Türkiye gibi ülkelerde çok sayıda okuyucuyla buluştu. Türkiye ‘de de dindar kesimler, Garaudy’i hem İslam’la ilgili anlatımları hem de adaletli yanı nedeniyle çok sevdi.
Ölümünü görmezden geldiler
Fransa’da 14 Haziran günü ölen Garaudy’nin ölümü 15 Haziran günü cenaze levazımat şirketi tarafından açıklandı. Fransız medyasının Garaudy’nin ölümünü haber almasına karşın cenaze levazımatçısı şirket açıklama yapana dek ölümü duyurmadı. Yapılan haberlerde de ‘Büyük inkârcı’ sıfatının ön plana çıkarılması dikkat çekti.

Defnedilsin mi yakılsın mı?
Garaudy ölünce vasiyetini hayata geçirmek isteyen Filistinli eşi ve çocukları, cesedinin yakılmasını ve küllerinin Akdeniz’e savrulmasını talep etti. Bu, Fransa ‘

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM