Anasayfa / Güncel Haberler / MTSO BAŞKANINDAN

MTSO BAŞKANINDAN

“Mersin kendisine verileni, ülkesine misliyle veren bir kenttir” Ayhan Kızıltan

 

Uzun bir aradan sonra yeni bir Mersin yazısıyla karşınızdayım. Farkındayım bu aralar Mersin yazısı yazmıyorum. Çünkü o alanda yeterince yazan arkadaşlarımız var. Mersin yazılarını belediyeyi, belediye meclisini takip edenler ve daha çok ‘sahada’ bulunan arkadaşların yazmaları daha uygun olur diye düşünüyorum.

Mersin gündemini, nabzını tutanlar arasında kuşkusuz oda başkanları bulunmalıdır. Eğer Mersin Ticaret ve Sanayi Odası başkanıysanız, Mersin’in içinde bulunduğu durumu en iyi bilenlerdensinizdir. O bakımdan MTSO başkanı Ayhan Kızıltan’ın MTSO Haber’deki son makalesini ve Radyo Ülkü’deki söyleşisini baz alarak, çektiği güncel Mersin fotoğrafına bakmak ve sizlere nakletmek istedim.

Bugün, değil sadece Mersin’de ya da Türkiye’de, dünyanın neresine giderseniz gidin, konulara öncelikle korona virüs salgının açtığı olumsuz manzaradan bakmak durumundasınız. Çünkü salgın, tüm siyasi, ekonomik, sosyal parametreleri kökünden sarsan etkilere maruz bıraktı. Mersin’i de etkileyen bu durumu Başkan Kızıltan şöyle özetliyor: “ Büyük fedakarlıklar gösterdik, zarara uğradık ama pes etmedik” En çok kayıpları Mersin, hizmet sektörleri, yeme içme mekanları ve turizm alanında yaşadı.

Fakat girişimcinin doğasında mücadele azmi vardır. Mersinli iş insanları da bu mücadeleci yanlarını öne çıkartmış, pes etmemiş. Yeme içme sektörünün talebi, pandemi kısıtlamalarına biran önce son verilmesidir. HES kodu ve benzer uygulamalarla tedbirli biçimde hizmet vermenin mümkün olacağını öne süren sektör temsilcileri, banka kredi faizlerinden, SSK, kira ve vergi yüklerinden şikayetçi. Turizm sektörü en fazla zarar gören sektördür ve destek beklemektedir. Kızıltan; “ Mersin sanayisi pandemiyi mazeret görmedi ve üretime devam etti” diyerek üreticilerin yaptığı fedakarlıkları övdü.

Kızıltan; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi arasındaki güzel işbirliğini tüm şehre örnek gösterdi. İki kurumun ortak vizyonunda kente kazandırılan ‘Model Fabrika’ Mersin sanayisini ileri teknolojide bir üst seviyeye çıkartacak bir merkezdir. İçinde ar-ge ve yenilikçilik birimlerinin de bulunduğu merkez; Mersin sanayicisinin, KOBİ’lerin,  hatta akademisyenlerin ve öğrencilerin buluşma noktası olacak bir yer.

Mersin’in yatırımları önemlidir ve başka yerlere gitmesi önlenmelidir. Mersin Konteyner Limanı Projesi öncelikle Mersin’in hakkıdır ve başka bir şehre kaydırılması, Mersin’e büyük zarar verecektir.

Eskiden şehrin merkezinin çarşı olduğunu söyleyen Kızıltan, Fuar ve festivallerin önemine dikkat çekerek, esnafın yararlanması için bunun gibi etkinlikleri şehrin geneline yaymak gerektiğini vurguladı. Özellikle uluslararası fuarların faydası çoktur. Otellerden, lokantalara zincirleme etki yapar.

Çin’deki üretim modelini örnek gösteren Kızıltan, “Mersin’de yatırım yapan insanın sadece Mersin pazarını değil, dünya pazarını hedeflemesi gerekir.” Devamla “Çin modelini bizim de uygulamamız ve dünyaya üretim yapacak şekilde organize olmamız lazım” diyor.

Covid hastalığına yakalanan başkan, buna rağmen çalışmalarını aksatmıyor. Sosyal medya hesabını da etkin biçimde kullanan başkan orada verdiği mesajların, duyulması ve kamuoyu oluşması bakımından yararlı etkileri olduğunu söylüyor. “Akaryakıt sektöründe ortaya çıkan yolsuzlukların tüm sektöre mal edilmesi yanlıştır” diyen başkan; “Orada çalışan insanların haklarının korunması gerekir- dürüst insanların kafasını kaldırmak lazım” demektedir.

MTSO yetkililerinin beyanlarının kesinlikle kendi kişisel görüşleri olarak değerlendirilmemelidir. Onlar üyelerinden aldıkları görüşleri dile getirirler. Bünyelerinde 41 sektörün bulunduğunu ifade eden başkan, sektörlerin komiteleri olduğunu ve bu komitelerin aylık raporlarla, çatı kuruluş TOBB ve kamuoyunu bilgilendirdiklerini söylüyor.

Devlet politikalarının herkesi her şeyi etkilediğini belirten Kızıltan; “Devlette devamlılık esastır. Görev değişiklikleri normaldir. İyi bir ekonomi yönetimi halkın cebini doldurur. Farklı düşünceler zenginliktir” diyen başkan; devletin iş insanlarına daha çok ağırlık vermesini istiyor.

“Mersin kamuoyunun tek yürek olması gerektiğine inanıyorum. Mersin’in öncelikleri belli” tespitinde bulunan Kızıltan; yapılmakta olan havalimanının önemine işaret ediyor. Mersin yatırımlarının takipçisidir. Bu konuda tüm kent bileşenlerine görevler düşüyor. Anlaşılan o ki Mersin Konteyner Limanı ve Çukurova Havaalanı faaliyete geçtiğinde Mersin; bundan azami yarar görecek ve bir üst lige çıkacak. Mersin yaşadığı zorluklara rağmen, üretime devam ederek geleceğine umutla bakıyor.

 

Çok Okunan Haber

MERSİN LİMANI VE İDAM CEZASI

  Kardeşlerim hazır Anayasa tartışmaları başlamış ve gündeme  oturmuşken biz de bu tartışmalara ve gündeme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir