Anasayfa / Güncel Haberler / Molotoflu barış günü kutlaması

Molotoflu barış günü kutlaması

Kadıköy’de yapılmak istenen ‘barış’ mitinginde polis gaz bombasını, göstericiler molotofkokteyli ve taşları konuşturdu. Ortalık savaş alanı oldu.

Gaz bombalı molotoflu barış eylemi

RADİKAL

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ‘İstanbul Demokratik Kent Konseyi’ tarafından düzenlenen mitingde polis arama noktasında direnen eylemcilere gaz bombasıyla müdahale etti. Eylemciler de motolof, taş ve sopalarla karşılık verdi. Barış mitingi yapılması planlanan alan ‘savaş meydanı’na döndü. Yaklaşık 2 bin kişi dün saat 13.00 sıralarındaTepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanıp, iskeleye doğru yürüyüşe geçti.

Polis, Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldığı, PKK’yı öven pankartlar taşıdıkları gerekçesiyle grubun önünü Rıhtım Caddesi üzerinde kesti. Eylem komitesiyle yapılan görüşmelerden sonra barikat kaldırıldı. Grup arama noktasına geldiğinde bir patlama sesi duyuldu. Gruptakiler polisin gaz bombası attığını, polis de göstericilerin ses bombası attığını savundu ve ortalık karıştı.

Eylemciler sopa ve taşları kullanırken, bir yandan da polisin olduğu yere molotofkokteyli atıldı. Otobüs durakları ve yollarda yangınlar çıktı. Polis de gaz bombasıyla karşılık verdi. Kadıköy Meydanı’ndaki birçok zabıta noktası, Haldun Taner Sahnesi’yle çevredeki işyerlerine zarar verildi. Olaylar önlenemez noktaya gelince mitingin sona erdiği açıklandı. Altı polis yaralandı. Olaylarda sekizi tertip komitesinden 63 kişi gözaltına alındı.

{2}

Olayları başlatan ses bombasını kim attı?

Yaşanan olaylarla ilgili konuşan BDP İl Başkanı Hüseyin Barış polisin tutumunu eleştirerek,“Alana girince kortejin önü kesildi. Polisin bu tavrına reaksiyon gelşti. Molotof atıldığını görmedim. Provokatörlerin mi polisin mi attığını bilmediğim ses bombaları geldi. Zaten olaylar bunun üzerine çıktı” diye konuştu. Barış İçin Vicdani Ret Platformu’ndan Oğuz Sönmez de polisin olayları yatıştırmak yerine çatışmaya girdiğini söylerken, olaylarda son günlerdeki siyasi gerilimin de etkili olduğunu söyledi: BDP’liler de parlamaya hazır hale geldi.”

Çok Okunan Haber

Mersin’de iki Doktorun tartışması cinayetle bitti

Mersin’de sağlık ocağında bir doktorun meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldüğü cinayetin ‘tutanak’ yüzünden işlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir