Anasayfa / Güncel Haberler / MEZİTLİ BELEDİYESİ, YÖRESEL ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRİYOR

MEZİTLİ BELEDİYESİ, YÖRESEL ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRİYOR

Mezitli Belediyesi

Kadın üretici pazarı ile Dünya ödülü almışlardı

Şimdi de

YÖRESEL ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRİYORLAR

Zeybekler Mahallesi’ndeki vatandaşlarıziyaret eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, çiftçi kadınlara yönelik düzenlenen ‘Yöresel Ürünlerimizi Değerlendirelim’ etkinliğinde üreticilerle bir araya geldi. Zeybekler Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Başkan Tarhan’ın yanı sıra Mezitli İlçe Tarım Müdürü Kerim Köken, Mezitli İlçe Jandarma Komutanı Erkan Özkan, çevre köy muhtarları ve üretici kadınlar katıldı.

Üretimlerini farklı değerlendirmesi için yapılan etkinlikte,kadınlara turunçtan reçel ve eksi yapımı, bal kabağından tatlı yapımı uygulamalı şekilde gösterildi. Turunçlar kabuğu rendelenmiş doğranıp suda bekletildi. Çıkan meyvesinin suyu sıkılarak ekşi yapıldı. Bal kabağından iki farklı tatlı üretildi.

Etkinliğinin sonunda ürünlerin tanıtımı ve sunumu yapılırken, yapılabilecek alternatif ürünler konusunda bilgiler verildi. Çıtır kabak tatlısı, turunç, incir ve portakal reçeli, çeşitli komposto, turşular ve yöresel ürünlerden yapılan tatlılar tanıtıldı.

Tarımsal üretimin gerçek değerini kazanabilmesi için alternatif değerlendirme yöntemleri hakkında vatandaşları bilgilendirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Tarhan, yaptığı değerlendirmede, “Üreticilerimizin büyük emeklerle ürettikleri ürünlerinin gerçek değerini bulamaması her zaman en büyük sıkıntı olmuştur. Ortaya koyduğumuz projelerimizle bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Ancak ürünlerin daha uzun süre dayanabilmesi için farklı değerlendirme yolları konusunda üreticilerimizin bilinçlenmesine de ayrıca önem veriyoruz. Konserve, kurutma ve meyve suyu gibi farklı değerlendirme yöntemleri konusunda yöntemler öğrenecekleri eğitim programları düzenliyoruz. Bu tür çalışmalarımız son derece yararlı oluyor. Bu konuda Mezitli Tarım İlçe Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Çok Okunan Haber

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Abdüllatif Şener’den Gezi Parkı ile ilgili flaş açıklama

AKP’nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Gezi Parkı’yla ilgili “Yüzyılın en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir