Anasayfa / Güncel Haberler / METRO, MARKA KENTİN SİMGESİDİR

METRO, MARKA KENTİN SİMGESİDİR

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, toplamda 30 kilometreden oluşan raylı sistem projesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

     3 büyük kent dışında ilk yeraltı metrosunu inşa ediyoruz    

Hazırladıkları raylı sistem projesinin 3 etaptan oluştuğunu ve toplam 30 kilometrelik bir mesafeyi kapsadığını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Projemizin ilk etabı Mezitli ile Tren Garı arasını kapsayan 13,4 km’lik kısım. Tamamı yeraltında olan 1. etapla ilgili ihalenin ikinci aşaması 18 Şubat 2021 tarihinde 10 firmanın katılımıyla gerçekleşecek. Söz konusu çalışma, 3 büyük kentimiz dışında Türkiye’de yapılacak olan ilk yer altı metrosu olma özelliğini taşımaktadır” dedi. Mersin Metrosu istasyonlarında; sergi alanları ve salonları, kültürel etkinlik alanları, ticari alanlar, araç, bisiklet ve motosiklet park alanlarının da planlandığını vurgulayan Başkan Seçer, “Bu arada ikinci ve üçüncü etapların fizibilite çalışmaları da devam ediyor. Eski Otogar, Şehir Hastanesi ve Yeni Otogar güzergahında yaklaşık 9 km’lik mesafeyi kapsayan 2. etap, hemzemin olarak hizmet verecek ve kentin kuzeyi ile güneyini birleştirecek. Projemizin 3. ve son etabı ise tramvay hattından oluşacak ve Yenişehir Fuar alanı ile Üniversite arasındaki 7,2 km’lik güzergahta hizmet verecek” dedi.

      Kilometre maliyeti en düşük metro

     Projenin finansmanı konusuna da açıklık getiren Başkan Seçer, “Biz Mersin olarak, Türkiye’de bu boyutta, ihale bedeli olarak bu büyüklükte yöntemde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Mersin Metrosu, Türkiye’de kilometre maliyetinin en düşük belirlendiği metro özelliğini taşımaktadır. İnşaat süresinin 4 ile 6 yıl olduğu ve ödeme süresinin de inşaat teslim edildikten sonra 11 yıl olduğu bir çalışmadan bahsediyoruz. İhaleyi kazanan firma, bu iş için gerekli olan finansmanı da kendisi bulacak ve finans kuruluşlarını kendisi belirleyecek” dedi.

Kentin acil ihtiyaçları önceliğimizdir

Raylı sistem projesinin, hayata geçirmek istediği projelerin başında geldiğini ifade eden Başkan Seçer, “Raylı sistem, marka olmak isteyen bir kent için semboldür. Biz hayata geçirmek istediğimiz projeleri belirlerken, kentin acil ihtiyacı olanlarına öncelik veriyoruz. Mersin için gerekli olmayan yatırımlara kesinlikle karşıyım. Fakat, kent ve kent insanı için yapılması kaçınılmaz olan yatırımları hayata geçirmek için de hiçbir engel tanımam. Raylı sistem de bunlardan birisi. Yapılan hesaplamalara göre 2030 yılında Mersin’de toplu taşımayı kullanan yolcu sayısı günlük 1 milyon 200 bin olacak. Bizim hedefimiz, bu yolcu sayısının yüzde 70’ini raylı sistem ile taşımak. Onun için bu projeyi biran önce hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Mersin trafiği çok rahatlayacak

Mersin’de ulaşımı ve trafiği rahatlatmak için raylı sistemin dışında da çalışmaları olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Kent merkezinde yaşanan otopark sıkıntısını ortadan kaldırmak için, belli bölgelerde katlı otopark projelerini hayata geçiriyoruz. İlk olarak Forum Kavşağı’nda yapımı tamamlanan ve devamı da gelecek olan katlı kavşak projelerimizin yanı sıra, dinamik kavşak ve akıllı sinyalizasyon gibi uygulamalarla kent trafiğinde yaşanan yoğunluğu azaltıyoruz. Tüm bu uygulamalara raylı sistemin de dahil olmasıyla birlikte, Mersin trafiği çok daha büyük bir rahatlamaya kavuşacak” dedi.

 

 

Çok Okunan Haber

MERSİN LİMANI VE İDAM CEZASI

  Kardeşlerim hazır Anayasa tartışmaları başlamış ve gündeme  oturmuşken biz de bu tartışmalara ve gündeme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir