Anasayfa / Güncel Haberler / MERSİNİSVEÇ mi? MERSİNNORVEÇ mı? MERSİNLANDİYA mı?

MERSİNİSVEÇ mi? MERSİNNORVEÇ mı? MERSİNLANDİYA mı?

Kardeşlerim İskandinav ülkelerinde balık her zaman vardı ama demokrasi her zaman yoktu. Daha 1970 li yıllara kadar az gelişmiş bir ülke olan mesela Finlandiya demokrasi ve eğitim meşalesi ile sadece İskandinavya değil tüm  dünyaya örnek oldu. İsveç insan hakları konusunda haklı ve güzel bir şöhrete sahip oldu. OLOF PALME gibi dünya çapında bir aydın ve demokrat yetiştirdi. Norveç daha fazla büyümeyelim daha fazla parayı ne yapacağız ki diyor. Eğitim ücretsiz ve son derece kaliteli. İşsizlik sorunu yok. Gelecek sorunu yok insanlar çılgınca para biriktirmiyor. Herkesin yüzü gülüyor. Tüm İskandinavya ülkelerinde dışardan gelen insanalar önce şaşırıyor sonra da başka bir dünya mümkünmüş diyorlar. Kardeşlerim  Bu gün tüm dünyada bir İskandinav modeli alternatif olarak insanlığın önünde duruyor. Önce demokrasi önce insan hakları ve kardeşlik. Üretimin ve refahın ardından gelen bir demokrasi değil tam tersine demokrasinin eşitliğin ve kardeşliğin ardından gelen bir refah. Doğrusunun bu olduğunu Suudi Arabistan BAE Küveyt ABD Fransa gibi ülkeler göstermektedir. Bu ülkelerin hepsi zengin kişi başına düşen onbinlerce hatta yüzbinlerce dolar gelir bile o ülkelerdeki sorunları çözmeye yetmiyor. Mesela ABD de 53 milyon civarında okuma yazma bilmeyen insan var. Sokaklarda yaşayan eğitim alamayan uyuşturucu ve başka sorunlarla boğuşan milyonlarca insan var. Fransa demokrasinin beşiği olmasına rağmen bunu sürdüremedi ve sık sık Kuzey Afrikalılar ve eski sömürge ülkeleri ile Uzak doğudan gelenler ile yaşanan  ülke gündemini işgal eden çatışmalar kargaşalarla gündeme gelmektedir. Suudi Arabistan BAE KÜVEYT ve başkaca ülkelerde para çok demokrasi yok bu da o ülkelerin geleceği konusunda sürekli tartışma yaratmaktadır.

Madenlerin ve doğal kaynakların olması da yeterli değildir. Örneğin Afganistan Moğolistan Endonezya dünyanın en zengin madenlerine sahip  ülkelerdir.  Venezuela dünyada keşfedilmiş en fazla petrolü olan ülkelerden biridir. Ama insanları açlıktan neredeyse ölmektedir. Nijerya dünyanın hem nüfus hem yüz ölçümü bakımından en büyük Ama bu ülkeler geri kalmış ve hatta acınacak trajediler yaşayan ülkelerdir.    Bunun tek sebebi bu ülkelerde demokrasinin olmamasıdır. Demokrasi olan ülkelerde her şey çok farklıdır. Buna en iyi örnek İskandinav ülkeleridir.

Millet İttifakı ve CHP’li belediye başkanlarımız Tüm Türkiye’de ’de halkımıza demokrasi ve kardeşlik ziyafeti sunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve başkanı Adana Antalya Hatay Belediye başkanları ile ülkemizin güneyinde demokrasiyi  hayata geçirmektedir. Hem de Mersin’in hinterlandı olan Konya Karaman Osmaniye K Maraş Malatya G Antep ve Ş Urfa ile bir çok komşu ile demokrasi ve kardeşlik konusunda model oluşturmaktadır.

Bu konudaki başarılarından dolayı öncelikle Vahap SEÇER ve Tüm Belediye Başkanlarımıza teşekkür etmeliyiz. Herkesin umutsuzluğa düştü bir dönemde gençlerin ülkemizden kaçmaya çalıştığı anne babalarının bunu teşvik ettiği bir dönemde Mersin Büyükşehir Belediyesi insanlara durun önce demokrasi sonra hızla kalkınma dedi. Hatta bir adım ileri gitti demokrasi gelinceye kadar insanlar aç kalmasın diye hem istihdamda hem sosyal politikalarda çok büyük başarılar sağladı. Daha Birkaç yıl öncesine kadar atanamayan öğretmenlerin intihar haberleri ile uyanan Türkiye işsizlikten çocuğunu okula gönderemeyen baba yatağa aç giren çocuklar daha bir çok kötü haber artık Mersinde yaşanmıyor. Bunu sağlayan sadece VAHAP SEÇER’in ben hizmet için geldim kimseyle kavga için gelmedim diyerek çalışmasına borçlu. Evet demokrasi olursa kalkınma  olur yeraltı zenginlikleri madenler petrol bunlar demokrasi yoksa hiç önemli değil.

Bu çerçevede soruyoruz: MERSİNFİNLANDİYA MI? MERSİNİSVEÇ Mİ? MERSİNNORVEÇ Mİ?

Mersin Akdenizde ki İskandinav ülkesi olacak ve bunu sağlayacak olan demokrasi ve demokrat halkçı bir belediye başkanı olacaktır. Hem de Belediye Meclisindeki hizmeti engelleyen Cumhur İttifakına rağmen. Biz Mersin halkı olarak da hep bir ağızdan haykırıyoruz:

Çaresi Var VAHAP SEÇER

En Az Üç Dönem VAHAP SEÇER

 

Çok Okunan Haber

KÖPEKLER,ÇAKALLAR YILANLAR ve ATEŞBÖCEĞİ AYDINLIĞI

Günlerdir Mersin’de köpekten korkan polisin savcılığa Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Vahap SEÇER’i şikayet etmesini savcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir