Anasayfa / Güncel Haberler / “Mersin’in geleceğine darbe vuruldu”

“Mersin’in geleceğine darbe vuruldu”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Adil Aktay yaptığı yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanlığı kararı ile Karaduvar mevkiinde kurulması kararlaştırılan Özel Endüstri Bölgesi’ne tepki gösterdi.

Aktay’ın yazılı açıklaması
28 Mart 2020 günü yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Mersin’in geleceğine, Mersinlilerin sağlığına çok büyük bir darbe daha vurulmuştur.

Karaduvar mevkiinde kurulması kararlaştırılan Özel Endüstri Bölgesi,  Mersin’in havasını, suyunu, toprağını, denizini plastikle kirletecek, zaten ağır çevre sorunlarıyla boğuşan o bölgeyi ve Mersin’in tüm merkezini yeni bir belayla karşı karşıya bırakacaktır.

Büyük bir salgınla uğraştığımız, aklın ve bilimin ışığında yol almaya çalıştığımız bugünlerde;  bilim insanlarının bütün uyarılarına rağmen, Mersin’in merkezinde plastik (polipropilen) üretim tesislerine alelacele izin verilmesi, iktidarın insan sağlığına verdiği değerin bir ifadesidir.

Uzmanlar, yaşam alanlarında, tarım ve balıkçılık bölgelerinde plastik üretiminin doğaya ve insan sağlığına çok ağır bedelleri olacağını kanıtlarıyla, örnekleriyle ortaya koymaktadır. Ne var ki iktidar bir kez daha bilimi, insanı ve doğayı yok saymakta, halk sağlığı perspektifiyle değil, ticari bir bakış açısıyla davranmaktadır.

Üstelik, iktidarın ticari yaklaşımı rasyonel de değildir.  Mersin ekonomisi  için stratejik bir önemi bulunan lojistik sektörü açısından önemli bir bölgenin kimyasal tesislere açılması, limanın ve serbest bölgenin gelişimini olumsuz etkileyerek Mersin ekonomisine de darbe vuracaktır.

Tüm bu hesapları yapmadan, Mersin kamuoyunun ve bilim insanlarının uyarı ve itirazlarını dikkate almadan alınan bu karardan mutlaka dönülmelidir. Mersin’de yeni bir çevre kirliliğine, yeni bir halk sağlığı sorununa daha tahammülümüz yok.

Çok şey değil; Mersin’de temiz hava, temiz su, temiz toprak ve sürdürülebilir bir kalkınma istiyoruz. Çevreyi kirletmeyen, halk sağlığını tehdit etmeyen, tarım, balıkçılık, turizm gibi başka endüstrilerin büyük zararlar görmesine yol açmayacak yatırımlar istiyoruz. Bu tüm Mersin’in ortak iradesidir ve  iktidar bu iradeye saygı duyması gerektiğini artık anlamalıdır.”

Adil Aktay
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı

Çok Okunan Haber

Bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi!

Kuzey Galler’de, yaklaşık bin 700 akıl hastasının, yeni tip korona virüs salgını sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı. …

Bir yorum

  1. Süleyman Güvener

    Sayın Başkanın hayatta olduğunu bu vesileyle öğrendik. Ne mutlu. Allah uzun ömürler versin. Güzel il başkanlığı yapıyor vallahi. Otur ekranın karşısına yaz bir şeyler gönder basın kuruluşlarına. Bu şekilde muhaliflik, kınama, yanlış bulma ne güzel ve ne kolay iş. Başka ne yapalım denebilir belki, mesela, bölge halkıyla birlikte hem de o bölgede miting yapılabilir. Bölge halkıyla birlikte imza kampanyası başlatılabilir. Bölge halkıyla birlikte AKP İl Başkanıyla ve bölge milletvekilleriyle görüşülüp merkezi hükümete sorunlarını iletmesi istenebilir ve neden bu tesisi bölgede istemedikleri anlatılabilir. Karaduvar’da denize girme eylemi yapılabilir. Bu tesisin kurulmasıyla çok ciddi zarar görecek olan Karaduvar esnafıyla birlikte ortak bir eylem yapılabilir. Mesela her esnaf dükkanına bu tesisi istemediğini yazabilir, asabilir. Çevre ve doğa dernekleriyle, kuruluşlarıyla birlikte ortak duruş sergilenebilir. Yine de haksızlık etmeyelim. Belki de sayın başkan bunların birçoğu ya da tamamını tam yapacaktı ki corona virüs belası baş gösterdi. Virüs ortamı azalınca eminiz ki bunların hepsini yapacaktır sayın başkan. Onun için il başkanı olmadı mı zaten?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir