Anasayfa / Güncel Haberler / MERSİN’İ SEVMEK

MERSİN’İ SEVMEK

Mersini sevmek kendini sevmektir. Mersini sevmek gelecektir. Huzurdur. Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,aynı mahallede kocayacaksın; aynı evlerde kır düşecek saçlarına.Dönüp dolaşıp yine seveceksin Mersini.Ömrünü nasıl tükettiysen Mersinde öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.Mersini sevmenin ne demek olduğunu ne anlama geldiğini burada yaşayan bilir ancak.Kendi ayakları üstünde durur Mersin.. Uygarlıkların buluştuğu yerdedir Mersin. Hani sevgilinden ayrıldığında dinlediğin Deniz ve Mehtap şarkısını aklına getiren mersindir.Her şehrin sokağı, camisi, dükkanı, caddesi, pazarı, hastanesi, pastanesi bir yana onun insanlarındaki hatıralarıdır o şehri sevdiren. Her bahar portakal çiçeği kokuları ve yakamozların ışıltıdır Mersini sevmek.

 

Ben bu kenti seviyorum, herkes gibi ve herkes kadar. Mersin güzeldi, bugün de güzel, yarın da güzel olacak. Bize düşünse bu güzellikleri çirkinleştirmemek.Mersine layık olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorsak ne mutlu bize. İyimserlerimizin, hatta en palavracıları mızın bile içinde eminim ki bir ukde vardır Mersin sevdasının bulaştırdığı.. Olması da doğaldır, mükemmele erişmek kimseye nasip olmamıştır ve olmayacaktır da. Sorulması gereken asıl soru; mükemmele ne kadar yaklaştığımızdır.Hepimizin çıkmaz sokakları, saklı bahçeleri, ince çatlakların arasından papatyaların serpildiği kırık dökük kaldırımları bulunur. Oysa çoğu zaman birbirimize gösterdiklerimiz, gökdelenlerin ya da cilalı meydanların kartpostal manzaraları olur.

 

İnsan gibi, her şehrin de kendine özgü bir mizacı vardır. Kimini ilk görüşte severiz, kimini tanıdıkça. Kimisi, konuşacak şey bulamadığımız yavan ruhlar gibi, hiçbir duygu uyandırmaya yetmez. Sevdiğimiz bir şehrin sokaklarını yürürken, tıpkı sevdiğimiz birinin yanındayken olduğu gibi, kendimizi rahat hissederiz.İşte böyle bir duyğudur Mersini sevmek.Sahil şeridinde kaybolmak, yeni bir manzara keşfetmek, sadece bize fısıldayacağı bir sırla buluşmaktır Mersini sevmek. Gökyüzü gündüz mavisidir akşam olsada, güneş hâlâ pırıldar çünkü Mersinin akşamları aydınlıktır. Kafeler, parklar, pazar yerleri, sokak tezgâhları; bizi dışarı çağırır Mrsinde. Yaşadığımız şehirde, sokağa çıktığımızda mutlu olmalıyız. Belki de mutlu olmak Mersini sevmekte saklı.Tekneler, köprüler, heykelli bahçeler, ağaçlar çiçekler arasında yeşili maviyle aynı anda koklamaktır Mersini sevmek.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

 

Çok Okunan Haber

ÇEVRE MERKEZİ KUŞATTI

Bekir Zorba yazdı “ Halkın oyunu almak isteyen; önce onu iyi tanımalı ”   Seçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir