Anasayfa / Güncel Haberler / Mersin Büyükşehir bir ilki gerçekleştiriyor

Mersin Büyükşehir bir ilki gerçekleştiriyor

Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in kentsel yeşil alanlarını yeniden düzenleyerek, Akdeniz’in mavisi ile Toroslar’ın yeşilini bir araya getirmeyi planlıyor.

Mersin kent tarihinde ilk defa hazırlanacak olan Peyzaj Master Planı ile kentin yeşil alanları koruma altına alınarak, yeşil alanların kullanım kararlılığı belirlenecek. Planın uygulanmaya başlamasının ardından Mersin’e peyzaj karakteristiği kazandırılarak, iklim değişikliği etkilerinin azaltılması planlanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent tarihinde bir ilk olan Mersin Peyzaj Master Planı çalışmalarına başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde başlayan çalışmalar, kentsel dinamiklerin görüşleri dikkate alınarak hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, göreve geldiği andan itibaren peyzaj alanında söz sahibi olan peyzaj mimarları, ziraat mühendisleri, mimarlar, şehir plancıları ve Mersin Üniversitesi’nden yetkililer ile görüş alışverişinde bulunarak, Mersin’in iklim değişikliğine uygun, ekolojik sistemleri gözeten bir Peyzaj Master Planı’na kavuşturulması için çalışmaların başlamasını istemişti. Bu doğrultuda başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Hazırlanan Mersin Peyzaj Master Planı ile modern, yerleşim alanları ve yeşil alanları planlanmış bir kent hedefleniyor.

Mersin’in 20 yıllık peyzaj geleceği planlanıyor

Mersin’in yeşil alanlar açısından 20 yıllık geleceğinin öngörüldüğü plan doğrultusunda peyzaja büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Seçer, “Başlıklar içerisinde en üste koyduğum konuların bir tanesi şehrin peyzajı. Şehrin estetiği direkt vatandaşa dokunan bir olay. Her uygar insan düzenli bir şehirde, yeşilin daha hakim olduğu, görselliğin daha güzel olduğu, estetiğin daha güzel olduğu bir şehirde yaşamak ister. Mersin de çağdaş bir kent, modern bir kent. En azından bizim böyle bir iddiamız var. Arzu ettiğimiz noktada değil ama daha iyi bir kent yaratacağız. Görüntüsüyle, düzeniyle, çağdaşlığı ile muazzam bir kent yaratma peşindeyiz. Dolayısıyla peyzajı önemsiyoruz” diye konuştu.

Müftü Vadisi hayat bulacak

İlk olarak Mersin’in bitki envanteri çıkarılarak, yeşil alan haritaları oluşturulacak olan plan kapsamında yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında iklim değişiklikleri de göz önünde bulundurulacak. Bu çerçevede, sıcaklık artışlarına ve kuraklığa dayanıklı bitki türleri ile tacı geniş, gölge ağaç türlerinin kullanılması planlanıyor.

Plan kapsamından ayrı özel olarak planlanan Müftü Vadisi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında yapılacak olan çalışmalarda, vadi boyunca yeşil alanların kazanımı ve düzenlenmesi ile kentte kuzey-güney yönünde yeşil koridorlar oluşturularak, ekolojiyi ve iklim eylem planını destekleyici bir plan yapılması hedefleniyor. 26 kilometre uzunluğunda yer alan bisiklet yollarının yer alacağı vadi projesi kapsamında Mersin Tren Garı’ndan başlayarak alana bağlanan nostaljik tramvay kentin tarihi kimliği ortaya çıkarılacak.

Mersin kent yapısına bağlı kalarak kentin yeşil alan kimliğinin oluşturulacağı proje kapsamında başlatılan çalışmaların en kısa zamanda tamamlanması bekleniyor.

 

 

 

Çok Okunan Haber

DÜNYA SOLUNUN BÖLÜNMESİ BAŞLADI

Mirza Turgut yazdı Marks, sadece kapitalist toplumun değil; aynı zamanda tarihin kabul ettiği tüm toplumsal …

Bir yorum

  1. Lale Şekerci

    Peyzaj konusunda ilk master plan denmiş ama sanırım bilgi eksikliğinden kaynaklı bu söylem. Peyzaj ile ilgili ilk master planı yapan efsane başkan Kaya Mutlu’dur. Her türlü bilgi, evrak, proje belediye arşivlerinde eğer istenirse bulunabilir. O dönem yetkili konumda olan bazı kişiler bu durumu bilir, onlara sorulabilir. Şimdi yeni mezun bir peyzaj mimarı belediye şirketlerine alınıp, ilk işinde genç mezundan harikalar yaratmasını bekleyen, asgari ücretin biraz üzerinde ücret verdiği kişiden Prof. düzeyinde iş kalitesi bekleyen zihniyet henüz yokken, Kaya Mutlu Boğaziçi Üniversitesi Profesörü efsanevi çevreci Kriton Curi ile proje çalışıyordu. Bu efsanevi çevreci hoca adına şu anda çevre ödülleri düzenlenmektedir. Geçmişi yok sayarak, efsane insanları yok sayarak ne belediyecilik olur ne çevrecilik olur. Her türlü bilgi, belge belediyede mevcut. Merak eden araştırır ve bulur bu çalışmaları. Biraz geçmişe saygı…Çok mu zor? Bu arada, yeni Belediye logosu berbat değil berbat ötesi. Bu kadar önemli bir konuda kimlere danışıldı? Logo çalışması, tasarımı kimlerle yapıldı? Hangi sivil toplum kuruluşu, meslek odası, kent kamuoyu ile bu bilgi alışverişi yapıldı? Yok edilen o logonun nasıl tasarlandığını, hangi yarışmayla belirlendiğini, logonun yıllar önce yapılmış olmasına rağmen ne kadar güzel bir şekilde kent simgelerini barındırdığını ne kimseler biliyor, ne de merak ediyor herhalde. Bu kafayla nereye kadar? Bu vizyonla nereye kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir