Anasayfa / Güncel Haberler / MENFAAT ÇEMBERİ

MENFAAT ÇEMBERİ

Menfaatçiler kuş gibidir. Yerde elinizden beslenirler, uçunca üstünüze pislerler. İyilik eden mükâfat beklediği an tefecidir. Herkes, doğal olarak, kazanmak, haklı sayılmak ister. Ama “İlle de bu tartışmayı ben kazanacağım” ve “İlle de kendi tarafımı haklı çıkaracağım” dediğimizde, sağduyu değil, çıkar bizi yönlendirmektedir.

Çıkar yalnızca maddi bir olay değildir – manevi çıkar da vardır. Kendimizi haklı, galip, en iyi tarafta görmek ne kadar iç açıcıdır! Ne yazık ki, çıkar ile gerçek genelde eşanlamlı değillerdir. Çıkar gerçeği bulmamız için rehberlik yapmaz.

 

 

Çıkar düşüncesi gururdan kaynaklandığı için gerçeği keşfetmemizi engeller. Gururlu kişi, kendini başkalarından hep üstün görür. Çıkarcı kendi görüşlerini diğer herkesinkinden üstün sayar. Bu, ne sevilecek bir davranıştır, ne de gerçekçidir. Gururlu kişi, her konuda üstün olamaz. Aynı şekilde bütün görüşleri, inançları ve yorumları tamamıyla ve istisnasızca doğru olamayacaktır. Ve düşünsel gururundan dolayı, öğrenmeye açık değildir.

 

 

Çıkarcılığın amacı anlamak değil, puan kazanmaktır. Gerçeğe böylece boyun eğmeye razı olmadığı için, gerçeği tanımakta da güvenilir değildir. Çıkarcı için tartışmayı kazanmak gerçeği bilmekten daha önemlidir.

Oysa gerçek, ikinci plana atılmamalıdır. Kişilerin gerçeğe ilişkin tavrı – gerçeğe bağlı olup olmadıkları, gerçeği arayıp aramadıkları – hayatın her yönünü etkiler.         Gerçeği bileceksiniz ve gerçekler sizi özgür kılacak.

Gerçek bizi kahredecekse, gerçek kahrolsun deriz. Hem gerçeğe hizmet etmeyi, hem de gerçeğin bize hizmet etmesini isteriz.

 

 

Bilgi kimde olursa  büyüklük kazanır. Kalplerimizde bir “keşke” yatar: keşke sorunlar düzelse ve işler yoluna girse deriz. Bireysel, toplumsal ve uluslararası düzeylere baktığımızda, kalbimizdeki bu “keşke” aynen durur.

Çıkarcılık bizi özlediğimiz gelişim ve mutluluğa ulaştırmaz çünkü gerçeği bilmemizi engeller. Esas niyeti kendi davasını her halükârda haklı çıkarmaktır çıkarıcının.

Gerçek yanlısı ise, hangi tarafı tutarsa tutsun, öncelikle düşünsel erdem geliştirerek gerçeği aramak niyetindedir.

 

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter. 

 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…

Semir Bolat yazdı   Mersin Büyükşehir Belediyesindeki değişim, kentin her noktasında hissedilir bir hava estiriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir