Anasayfa / Güncel Haberler / MECLİSTE TİYATRO ŞOV…

MECLİSTE TİYATRO ŞOV…

Özgür Kocapınar 

 

Yerel seçimlerden bu yana siyasetin seviyesi, yerlerde sürünüyor.

Ekonomik durgunluk ve işsizlik nasıl dip yaptıysa, siyasette de aynı paralelde dip yapmış gibi…

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde yine istenmeyen olaylar yaşandı. Bir “kara gün” e daha şahit olduk.

Aslında en büyük suç Başkan Vahap Seçer’ de.

Başkan Seçer, bu kadar seviyesi düşmüş bir siyasetten medet umuyor. Meclisin bazı çapsız üyelerinden, Mersin için hizmetlerin sürdürülmesi destek istiyor.

Sayın Başkan, bunların çapı belli, rotası belli, kapasitesi belli…

Belli olmayan bir tek tarafı ise, bazılarının kıblelerinin belli olmaması.

Mersin için destek istediğin Cumhur ittifakının bazı üyelerinin yanında, kendi partili meclis üyelerinden bazılarının da, aynı çapsızlığı ve seviyesizliği gösterdiklerini es geçme. Onların sinsilikleri daha tehlikeli.

Her meclis üyesinin kendine göre bir hesabı var. Bazıları iyi niyetle Mersin için değer yaratmak, katkı sunmak istiyor. Bazıları ise; kendi çıkarı, kendi egosu, kendi ikbali için çaba harcıyor.

Mersin kaybediyor, Mersin’e ihanet ediliyor. Bunun partisi, düşüncesi, ideolojisi, sözde ilericisi, sözde muhafazakârı yok. Bunun adı sadece ve sadece korkaklığın, olgunlaşamamanın, kent ve insan sevgisinin yetersizliğidir.

Meclisin içinde çok değerli üyelerde var. Onlar da olup bitenlere baktığında yaşanan olayların Mersin’e ne kadar zarar verildiğini görüyorlar.

Borçlanmaya ret verecekleri zaten belli. Duyduğumuza göre grup kararı almışlar. Başkan Seçer ne anlatırsa anlatsın kararları belli imiş. Mersin’i düşünmeyen bir anlayışın, doğru bir karar alma ihtimali zaten yok.

Belediye Başkanı başarılı olursa kent kazanır. Bu doğru ama, siyaseten kaybedeceği düşüncesinde olan biri nasıl destek versin. Bekliyorlar ki, başkan biraz sinirlensin, ortaya bir laf söylesin, onlarda bunu bahane ederek ve başka alanlara çekerek tartışma ortamı yaratılsın. Ve istiyorlar ki, meclis gergin bir ortama taşınsın ki ret verme gerekçesi oluşsun.

Bazı meclis üyeleri şov yapmaktan, canlı yayınlanan ekranlardan boy göstererek vitrine konuşmaktan zevk alıyor. Tüm ekranlardan bunları seyreden bizim gibi vatandaşlar da, Mersin için nasıl bir hizmet geliştirecekler diye bekliyor. Bu canlı yayının da böyle bir dezavantajı var!

Açıkça söylemek gerekirse, vatandaş hizmet bekliyor, iş alanlarının açılmasını, sağlıklı bir çevre istiyor. Kim gerginlik yaratırsa puan kazanmıyor, gerçekten kaybediyor. Bunu göremeyecek kadar olabileceklerine inanmıyorum. Ama bazen doğrulara da yanlış demeleri gerektiği için böyle davrandıklarını da anlamaya çalışıyorum.

Ancak, asıl mesele, Mersin ve vatandaşların beklediği hizmetler olunca insan konuşmadan da edemiyor.

Bundan sonra Başkan Seçer, kendi yolunda halkla bütünleşerek, dış finans ve merkezi hükümetin kaynaklarını, kendi belediye gelirlerini en rasyonel şekilde değerlendirerek işine bakmalıdır. Son aylarda çok iyi bir tempo tutturmuş ve halkın da büyük desteğini arkasına almış durumda.

“İmana gelir”  Mersin sevgisi akıllarına gelir de “Başkan el ele verelim, bu Mersin için ne gerekiyorsa beraber yapalım” derlerse, sizde o zaman uzatılan eli Mersin adına, hizmet adına tutar ve daha hızlı yol alırsınız.

Ama önce kendinize güvenin. Yarattığınız çalışkan ve dürüst belediye başkanı imajınız sizin en büyük sermayenizdir. Bu değerli sermaye ile çok işi başarabilirsiniz.

Mecliste yaşananlar yıllar geçse de, vatandaşın belleğinde iz bırakır. Kolay kolay unutmazlar. Yasını da tutmazlar tabi.

Başkan Vahap Seçer;  kendi etrafına da, karşı tarafa da çok dikkat etmeli. Daha sakin, daha itidalli davranmalı ve halkın kendisinden çok şey beklediğini unutmamalıdır.

İlk kez mali disiplini sağlamış, kendini hizmete adamış, Mersin’in kaderini değiştirecek bir Başkana sahip olmuş bu şehir.

Bu değerler üzerinde çok şeyi başarmak ta olasıdır.

Çok Okunan Haber

“ÇAĞDAŞ EĞİTİM, ÇAĞDAŞ ÜNİVERSİTE”

Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir süreçtir… Eğitim girdisi nitelikli emek olması gereken bir …

Bir yorum

  1. Süleyman Güvener

    Bu kadar yandaş olmak, çanak tutmak hiçbir basın kuruluşuna yakışmaz, yakışmıyor. Bu tavrın sergileyen açısından elbette anlaşılır, makul, geçerli nedenleri olabilir. Ama bir basın kuruluşunda olmaması gereken şeylerdir bunlar. Birini sevebilirsiniz, aşık da olabilirsiniz, hatta gözünüzde tanrılaştırabilirsiniz de ama gözünüzü her şeye kapayamazsınız. Ufukturu’nun bu hayranlığı kendisini ilgilendirir elbette. Ama bu kadar da övgü dolu mu olur her şey? Bu kadar kent yaşayanı hiçbir şeyi görmüyor, anlamıyor sadece Ufukturu mu görüyor doğruları? Sorulan hiçbir soruyu Ufukturu cevaplayamasa da yine de soruyorum, bu kibir, ego, ben bilirim, afra tafra, hava civa ile nereye kadar? Muhalif partileri bırakın kendi partilisi tarafından çok kısa sürede eleştirilen birisi haline gelmeyi başaran birisine daha adil değerlendirme yapılması yakışır bir basın kuruluşuna. MHP’lileri eski emniyetçileri dolduran bir yönetim tarzından hiç bahsetmiyorsunuz. Eski emniyetçi olmak bir belediyede en üst mevkilerde olmak için yeterli midir? Bu kadar başarılı kişilerse neden emniyette yükselememişler veya neden ayrılmışlar emniyetten? Hala Daire Başkanı ve Müdür seviyesinde onlarca MHP’li var, neden bunlarda ısrar ediliyor? Logo konusunda ki manasız ısrar neden? Milletin aklıyla alay mı ediliyor? Bir kendileri akıllı diğer insanlar değil onlara göre. Bilmiyorlar ki komik duruma düşen kendileri. Neymiş logo değil simgeymiş. Neymiş hayata geçmemiş alıştırma, yaygınlaştırma çalışmalarıymış. Birbuçuk yıldır başkanlık da hayata geçmedi, henüz geçme çalışmasının başında bile değil. Belediyemsi, Başkanımsı günlerle yine kentin geleceği heba olmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir