Anasayfa / Güncel Haberler / MECLİS TARTIŞMALARI KİME YARAR!

MECLİS TARTIŞMALARI KİME YARAR!

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi dünkü oturumunda yine yakışık olmayan olaylarla herkesi üzdü.

Üzdü çünkü istenen tek şey var. Adaletli ve dirayetli bir şekilde seviyeyi düşürmeden, Mersin için faydalı hizmetlerin değerlendirilerek hayata geçirilmesine katkı sunulmasıdır.

Bu konuda kim emek verir, düzeyli ve ilkeli davranarak meclisin karakterine güç katarsa başımızın tacı olur!

Hep bu beklenti içinde olduk. Son günlerde kararların çoğunluğunun oy birliği ile alınması vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanıyor.

Özellikle Başkan Seçer’ in daha düzeyli bir atmosferin hâkim olması için mecliste gösterdiği diyalog ve iletişim olumlu havayı güçlendiriyor.

Ne var ki, insanlar birbirlerini anlamakta zorluk çekiyorlar. Seçilerek meclise gelmiş bir kadın üyenin konuşmasını daha tamamlamadan gösterilen tepkinin ne kadar vahim olduğu açıkça görülüyor.

Meclis üyesi Bedriye Kuş Nükleer konusu tartışılınca, “Doğa ve hayvan düşmanları var, bunları dışarda aramayalım burada var.” Sözlerine karşı geliştirilen tepkiyi anlamak mümkün değil.

Bu tepki olayın anlamadan, kavramadan gösterilen bir tepki olarak değerlendirildi. Çok iyi yol almaya çalışan meclis bir anda gerginleşti.

Allahtan Seçer gibi söylediği sözün nereye gideceğini bilen, yatıştırıcı, kapsayıcı bir Başkan Meclisi yönetiyor. Yoksa bu tür duygusal tartışmaların önünü almak ta çok zor olabilir.

Kadın Meclis üyesi Bedriye KUŞ, daha anlaşılır ve incitmeyen bir üslup kullanabilirdi. Meclisteki tüm üyelerle sürekli yüz yüze gelen bir kişinin, arkadaşlarını rencide etmeden kelimelerini kullanması, elbette daha doğru olurdu.

Başkan Seçer’ in olayı yatıştırdıktan sonra anlattıkları bir ders olmalıdır bence…

Başkan Seçer, “ Konuşulan konular gündemdeki konu. Gündemin dışında bir tartışma yapmıyoruz. Nükleer santralin doğaya vereceği zararlar, olası tehlike arz edeceği durumlar, dünyadaki durumu, enerji ihtiyacı gibi. Bunlar gayet doğal. Nerede konuşacak insanlar? Biz onun için buradayız, onun için meclis oluyor. Kabul edenler, etmeyenler geç demekle olmuyor. Meclisin görevi böyle değil. Parmak sayısına göre demokrasi olmaz”  diyerek herkesi uyardı.

Başkan Seçer, “Birbirimize karşı hoşgörülü olalım, kırıcı tartışmamız, işi büyütmemiz kimseye bir şey kazandırmaz. Görüşlerini elbette herkes istediği gibi açıklamalı, söylemeli, elbette tepkiler dile getirmeli ve bunu yaparken, daha farklı bir üslupla söylenmesi daha doğru olur” sözleriyle olayların gereksiz şekilde büyümesini önlemiş oldu.

Herkes aklını hırsının önüne almalı!

Burası Meclis ve vatandaşların beklentilerine cevap olunması gereken bir istişare ve karar alma organı. Meclis bunun için var. Vatandaşlar bunun için tercihlerini kullanarak sizleri temsilci olarak seçti.

Görüşlere, açıklamalara, aykırı fikirlere tahammül etmek bir erdemdir. Empati yapmaktır. Herkes aynı düşünmeyebilir. Herkesin olaylara, toplumsal gelişmelere bakışı farklı olabilir.

Ancak, Başkan Seçer’ in de her defasında vurguladığı gibi hoşgörülü ve anlayışlı olmak kaçınılmazdır.

Herkes şunu çok iyi bilsin ki, vatandaş gerginlik istemiyor, kargaşa istemiyor.

Temsilci olarak meclise seçilenlerden, daha düzeyi açıklamalar, rencide etmeyen üslup, hakaret olarak algılanabilecek sözcüklerden kaçınmalarını istiyor. Bununla birlikte tahammül, istişare ve çözüm istiyor.

CHP Gençlik kollarından olduğu iddia edilen bir kişinin, tartışmayı görüntülemek isteyen gazeteciyi engellemesi ise hoş değil.

Başkan Vahap Seçer gerginliği önlemek için elinden geleni yapıyor, birileri de orada gerginliğe neden olacak şekilde gazeteciye foto alma diye müdahalede bulunuyor.

Gazeteciyi engellemek size mi düştü!

Bazı kendini bilmezlerin kendine vazife çıkarması, Başkan Seçer’i de çileden çıkarıyor. Gazeteci haber yapmak için elbette görüntü alacak, haberini yazacak.

Herkes kendi işini yapsın.

Başkan Vahap Seçer’ in bu tür müdahalelere ihtiyacı yok.

Gerginlik yaratacak zamanı da niyeti de yok. İş yapmak istiyor. Mersin’e hizmeti en doğru şekilde nasıl daha hızlı bir şekilde yaparım diye düşünüyor.

Bunu her hafta mahallelerde, köylerde, ilçelerde yaptığı hizmetleri yerinde takip ederek ve halkla iç içe yaşayarak yaptığını herkes görüyor. Buna gölge düşürecek tavır ve yaklaşımlardan kaçınmak lazım…

Kimse gölge etmesin!

Biz gazeteci olmanın ötesinde vatandaş olarak ta hizmet istiyoruz. İtidal ve dayanışma istiyoruz.

 

 

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR GERİ DÖNÜŞÜM FABRİKASI  KURDU

  Başkan Seçer ve Meral Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir