Macit Özcan’ın Karizma Gitti Karar YSK’nın

Macit Özcan’ın Karizma Gitti Karar YSK’nın

 CHP’nin 10 Haziran Pazar günü yapılan 34. Olağan İl Kongresinde hem Faruk Mehmet Akar’ın hem de F. Bora Yorulmaz’ın listesinde kurultay delegesi adayı olarak gösterilen Macit Özcan, kongre sırasında F. Bora Yorulmaz’ın listesinden istifa etiğini bir dilekçeyle divana sunmuştu.
Demokratmersin.com
 
Akdeniz İl Seçim Kurulu seçim sonrası oy tasnifi ve birleştirme çalışması yaptıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın aldığı toplam oyun 508 oy yaptığını fakat F. Bora Yorulmaz’ın listesindeki adının önüne İSTİFA ETTİ yazısını eklemesiyle Özcan  kurultay delegeliğinden düşmüştü.
 
Bunun üzerine avukatlarıyla beraber seçim kurulu kararına itiraz eden Macit Özcan, F. Bora Yorulmaz’ın listesindeki oylarının sayılmadığını beyan ederek karara itiraz etmişti. Konuyu değerlendiren seçim kurulu hakimi ise Başkan Özcan lehlinde karar alarak Özcan’ın 508 oyla kurultay delegeliğini onayladı. Özcan’ın kurultay delegeliğinin onaylanması üzerine CHP eski İl Başkanı Yılmaz Şanlı’da kurultay delegeliğinden tekrar düştü.
 
Bunun üzerine hareket geçen CHP eski İl Başkanı Yılmaz Şanlı ve CHP il Başkanı Adayı F. Bora Yorulmaz, Av. Adnan Gündoğdu’ya vekalet vererek davanın Yüksek Seçim Kuruluna(YSK) taşınmasına karar verdiler.
 
Gündoğdu: Ortada aday yoktur ki oyları geçerli sayılsın
 
Davayı YSK’ya götürmeye hazırlanan Av. Adnan Gündoğdu, il seçim kurulunun, Macit Özcan’ın istifa dilekçesine rağmen F. Bora Yorulmaz’ın listesindeki oyları geçerli saydığını bunu da kanuna aykırı olduğunu belirtti.
 
Gündoğdu yaptığı açıklamasında, “İstifa halinde zaten ortada aday yoktur ki oylar geçerli sayılsın. Burada esas üzüntü veren durum ise Macit Özcan’ın istifa ettiği listeye sığınarak seçilmiş olmasıdır. Diğer üzüntü veren yanı ise kendi listesinde en çok çizilen isim olmasıdır.
YSK’ya itiraz edeceğiz. Durum kanunlara aykırıdır. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM