KKTC’yi Kürtaj Paniği Sardı

KKTC’yi Kürtaj Paniği Sardı

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, “Kumarhaneler yasaklandı, Ada’ya geldiler. Kürtaj da yasaklanırsa KKTC’ye akın olur” uyarısında bulundu. Dr. Hüdaoğlu, kürtajın KKTC’de de yasaklanmak istenmesi halinde AİHM’ye gideceklerini de söyledi.
(Ömer Bilge / CNN TÜRK / Lefkoşa) 
Türkiye’de kürtajın yasaklanmasıyla ilgili tartışmaları yakından takip eden Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, yasak kararının alınması halinde Ada’ya Türkiye’den kürtaj akını olacağı uyarısında bulundu. 
Kıbrıs Tabipler Odası Başkanı Dr. Süphi Hüdaoğlu, kürtajın 10 haftaya kadar serbest olduğunu belirterek, “Daha ileri tarihli gebeliklerde ise etik kurulu kararıyla kürtaj yapılabiliyor. KKTC’de de yasaklanmak istenirse, AİHM’e kadar gideriz” dedi.
“Endişeyle izliyoruz”
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Hüdaoğlu, Türkiye’de devam eden kürtaj tartışmalarını endişeyle takip ettiklerini belirterek, “Bizde 10 haftaya kadar kürtaj yapılmasında yasak yok. Sadece 10 haftadan sonraki gebeliklerin sona erdirilmesi etik kurulu adı verdiğimiz ilgili doktorların onayı ile mümkün. 18 yaşın altındaki gebeliklerde ise yine 10 hafta kuralı geçerli ve ailesinin onayı istenir” dedi.
Avrupa’da sadece Malta ve İrlanda’da kürtajın yasak olduğuna dikkat çeken Hüdaoğlu, bu ülkelerde ortaya çıkan ihtiyacın yurtdışında giderildiğini söyledi. 
Hüdaoğlu, “KKTC’nin kürtaj akınına uğramasını istemiyoruz. Yasalarımıza göre kürtaj için KKTC vatandaşı ya da oturma ve çalışma izni bulunması şartı aranmaz. Uçağa binen Ada’ya geldikten sonra özel hastaneler ya da kliniklerde rahatlıkla kürtaj olabilir. Sakın kürtaj yanlısı ya da isteklisi olduğumuz düşünülmesin. Ancak, annenin özgür hakkının elinden alınmasına kesinlikle karşıyız” diye konuştu. Toptancı usulü kürtajın tamamen yasaklanmasının bir çok sıkıntıyı da beraberinde getireceği uyarısında bulunan Hüdaoğlu, şöyle devam etti:
“Türkiye’nin ardından KKTC’de de yasaklanması gündeme gelirse, halkın ve doktorların tepkisi çok büyük olur. Böyle bir hakkın yasaklanmasını kesinlikle kabul etmeyiz, AİHM’e kadar gideriz. Türkiye’de de yasaklanmamalı. Türkiye’nin arka bahçesi olmak istemiyoruz. Kumarhaneler yasaklandı, hepsi KKTC’ye geldi. Şimdi de kürtaj yasaklanırsa, tüm talep Ada’ya gelir.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM