Anasayfa / Güncel Haberler / KİRLETİYORUZ

KİRLETİYORUZ

İlkel insanlardan bugüne hayatta kalmak, beslenmek, tarım yapabilmek, yerleşim yeri kurabilmek gibi nedenlerle sınırsız görünen doğada bir çok şeyi katlettik. Soyları tükettik veya coğrafyayı çölleştirdik. Temiz suları kirlettik, soluyacağımız havaya bile acımadık. Çevre kirlenmesi, sadece katı atıkların atılmasıyla değil, havanın kirlenmesiyle, akarsuların, içme sularının, tarım alanlarının, yediğimiz balıkların zehirlenmesine kadar hayatımızı ilgilendiren her alanda etkili. Çöpler hiç bir şekilde doğru olarak ayrıştırılmıyor. Her mahallede konulan çöp bidonları özellikle yaz aylarında, kapakları açık ve etrafına saçılan atıklarla, hem sokak hayvanları, hem çocukların hem de o mahalle halkı için en büyük tehlike.

Denize girmek için gelen aileler yediği ve içtiği gıdalardan arta kalanları ve onların poşetlerini, kaplarını bırakıp gidiyorlar.

Ortak kullanılan WC ler için söylenecek tek kelime var: FACİA! İĞRENÇ.

Kirletmek için yarışıyoruz sanki. Ben nasıl bulmak istiyorsan öyle bırakayım yaklaşımında bulunanımız pek az.Bana ne, benden sonrakiler yapsın, başkaları da böyle yapmış, ben nasıl buldum sa öyle bırakırım…

Bu yaklaşımlar çevremizin bu kadar çok kirlenmesine neden oldu. Bizim bir farkımız olmalı diye düşünmeliyiz.Ve bir adım atmalıyız.

Ben yapmayacağım ve yapanları da nazik bir şekilde uyaracağım demeliyiz.

İşte o zaman toplum olma şuuruna erebilme yolunda ilerleriz.

Şehirler arası bir yola çıkığnızda yolların durumlarını, araçların yol boyunca yaptığı rezaletleri sanırım görmeyeniniz yoktur.Belkide sizlerde kirletiyorsunuz kimbilir.Araç son hızla yola devam eder, penceresi açılır ve dışarı eline ne geçtiyse atar. Bu sigara izmariti olur, su pet şişesi olur vs.

Sanki caddeler bu beyefendilerin çöp tenekesi. Bu manzara şehir içinde de görülmekte. Avrupa ile boy ölçülmeye çalışıyoruz. Âmâ onların çevreye ve doğaya sahip çıkma kültürü bize uğramamış görünüyor. Adamlar bu konuda çağ üzerine çağ atlamışlar.Temizlik imandan gelir diyoruz ama buna uyan vatandaş sayısı yok denecek kadar az.Çoğunluğun hoyratça kirlettiği ve bozduğu çevrede ve doğada yaşamak zorunda kalıyoruz.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter. 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

DÜNYA SOLUNUN BÖLÜNMESİ BAŞLADI

Mirza Turgut yazdı Marks, sadece kapitalist toplumun değil; aynı zamanda tarihin kabul ettiği tüm toplumsal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir