KENTİN CANLI TANIĞI

KENTİN CANLI TANIĞI

“ Hızlı değişimi algılamak için, güncel ve yeni sorular bulmak durumundayız” M. Turgut

Yazının başlığı ‘Kendi Yolunu Açan Gazeteci’ de olabilirdi. Veya ‘Küllerinden Doğan İnsan’ Ya da ‘Bir Yazıya Sığmayan Adam’ da konabilirdi başlık. Eğer yaptıklarınız ve başardıklarınızla bir kente damganızı vurmuşsanız, sizin için birçok başlık atılabilir. Fakat bir gerçek var ki kentin canlı tanığı Mirza Turgut kesinlikle bir yazıya sığmaz. Onu ancak bir yazı dizisi ile tam anlatabilirsiniz.

O, radyoyu açan, televizyona bakan, internete giren herkesin tanıdığı, bildiği biridir. İlklere imza atmış, binlerce yazı yazmış, kitaplar çıkarmış, programlar düzenlemiş, belgeseller çekmiş…Heyhat böyle bir insan heyecanını yitirir mi? Yitirmiş işte… ‘ Mersin’de niçin olmuyor’un?’ peşine düşenlerin kronik hastalığı, bitimsiz Mersin klasiğidir bu.  Üreten, çalışkan, duyarlı insanların heyecanını yitirmesi ve bir adım ötesi de küstürülmektir bunun adı. Ama çok şükür Mirza Turgut hala o aşamaya gelmiş değil.  Sadece “Şehir karşılığını vermedi. Şehri bir türlü harekete geçiremiyoruz. Konuşuyoruz, konuşuyoruz ama sonuç alamıyoruz” diyor.

Mirza Turgut, 1959 yılında Silifke’de doğdu. İlkokulu köyde, orta liseyi Tevfik Sırrı Gür’de okudu. Birçok ‘şapkanın’ sahibi olmasına rağmen o, gazeteci- yazarlıkta karar kılıyor. Kendini bulduğu, şehrini ve dünyayı anlamaya yarayan mesleğinin aşığı, enerji dolu ama heyecanını yitirmiş işte…2010 senesinden bu tarafa hiçbir eser vermemiş, on senedir sadece rutin yayıncılık işlerini sürdürüyor. Bir de sanat, edebiyat, tarih konferansları veriyor bu aralar. Fakat konuştuğunuz da çok sevdiği Mersin’den, siyasetten, sosyolojiden bahsettiğiniz de gözlerinin içi parlıyor. Ateşlenmeye hazır füze gibi yerinde duramıyor. Belli ki istekli, içindeki barutu henüz tüketmemiş…

Kent Radyo ve ufukturu.net Mersin ile özdeşleşmiş medya platformlarıdır. İkisinin de kurucusu Turgut’tur. Gündemi sıkı takip edenler ister istemez vizyoner ve yenilikçilerdir aynı zamanda. 22 sene önce kentin ilk haber sitesi ufukturu. net kurulduğunda, daha birçok insan bunun önemini ve değerini kavrayamamıştı bile. Dijital yayıncılık dalında Mersin’e güzel örnek oldu. Yine aynı sene Kent Radyo ile de yayın hayatına adım atan Mirza Turgut, bu alanda birçok yeniliğin öncülüğünü yaptı. Her iki kurumda şu an mesleklerinde başarıyı yakalamış onlarca gazeteci, yayıncı yetiştirdi.

Bugün bu iki yayın organı çok sesliliğin ve özgür düşünceyi yaymanın adresleridir. Özellikle Kent Radyo, Mersin sivil toplum hayatının, adeta nefes borusudur. Mirza Turgut, sesini duyurma imkanı bulamayanların sesi olmuştur. Yerel televizyonlarda şehrin yüzü oldu. Ancak o, ne televizyonculuk işine soyundu ne de yazılı basın işine girdi. Fakat tüm tv’ler ve gazeteler onun sunuculuğuna ve de yazılarına sonuna değin açıktı. Ama o, dijital yayını ve radyoyu çok sevdi ve orada bağlı kaldı.

Turgut duayen bir gazeteci olarak acı tespitlerde bulunuyor. Mesela bölgesel yayın da yapabilen bir Mersin televizyonunun bulunmayışından yakınıyor. Uydu aidatlarının yüksekliğinden bahsediyor. “ Yazılı basın tükeniyor. Dijitale dönüyor herkes. Artık her akıllı telefon sahibi potansiyel gazetecidir, fotoğrafçıdır. Radyoların şansı daha var. Çünkü işitsel bir şey radyo. On yıl sonra isteyen herkesin bir You Tube tv kanalı olabilir” demektedir.

CHP üyesi Turgut kendini sosyal demokrat diye tanımlıyor ve bunu şu şekilde tarif ediyor: “ Demokratik yol ve yöntemlerle, toplumu eşitlikçi adaletli bir yapıya büründürmek için verilen hareketin adıdır. Bir empati ve iyilik hareketidir.”

Üstte de dediğim gibi birçok eser sahibidir Mirza Turgut. Verdiği eserlerin dökümü ile bana ayrılan yerin sonuna geliyorum. 1- Göçler ve Mersin Tarihi- Kitap-2005 2- Mersin Tarihi Belgeseli- 22 bölümlük belgesel yapım- 2006 3- Silifke Tarihi Belgeseli- 22 bölüm -2006 4-Değişen Türkiye ve Değişmeyen Siyaset- Kitap-2009 5- Rönesans Aydınlanma ve Sosyal Demokrasi- Kitap-2010 6- Roman Belgeseli- Dünya Romanlarının referans aldığı belgesel. Yayımlanmamış hazır eserler: Mezitli Tarihi, Yenişehir Tarihi, Akdeniz Tarihi. Toroslar ve Tarsus Tarihi üzerinde de çalışıyor.

 

Bekir Zorba

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM