Anasayfa / Güncel Haberler / KATKISIZ MUTLULUK

KATKISIZ MUTLULUK

İnsanlar üzerinde baskı kurmanın, doğayı talan etmenin, gücü kötüye kullanmanın, kaynakları israf etmenin insanlık suçu kabul edildiği bir dünyada yaşamak hepimizi huzursuz edecektir. Böyle bir dünyayı ancak vicdanıyla uyum içinde yaşamak isteyen onurlu insanlarla birlikte, sorumluluk üstlenip sevgi gösterirsek kurabiliriz.

Başka türlü bir iyileşme yolu yok; ne bizim ne de dünyamız için…

Kurtuluş sadece karşılıksız sevgide.Sevgisizlik her birimizi rekabet ve gösterişten ibaret sığ dünyalarımıza tıkıyor.Yalnızlaşıp sığlaştıkça daha fazla depresyona girenler ise, antidepresan ilaçlar kullanıyor. Bu şekilde yalnızca sıkıntılı duyguları değil, tutku, coşku, aşk, yaratıcılık gibi olumlu duyguları da yok edip sorunu derinleştiriyor.

 

İyi yaşamak için daha fazla tüketmeye değil, kendimizi ve başkalarını daha iyi tanımaya, daha eşit, adaletli, sevgi dolu bir dünya kurmaya ihtiyacımız var. Başka birisi için iyi ve güzel bir şey yapmak bizi, kendimiz için yaptığımız şeylerden daha fazla mutlu eder. Kendini iyi tanıyan insan sağlıklı sınırlar çizebildiği için, başkalarına iyilik yaparken kendini yitirmez, kurduğu bağlardan beslenir, zenginleşir. Sağlıklı ilişkilerinin sıcaklığı, yaşamı yalnız, soğuk, ürkütücü bir yer olmaktan çıkarır. Oysa tüketim odaklı vahşi kapitalist ekonomik sistem bizi tüm bunlardan uzaklaştırıyor, kendimize, birbirimize ve hayata yabancılaştırıyor

 

Zengin ve anlamlı bir yaşam, katıksız bir mutluluk hali değildir.

Sahip olduğumuz hiçbir makam, güç ya da servet bizi düş kırıklıklarından, yaşlılıktan, sevdiklerimizi kaybetmekten ve nihayetinde ölmekten kurtaramaz.

Yaşamın bu gerçekliğini kabul edip kendimizle barışık, başkalarıyla daha derin ve sevgiyle yaşamayı öğrenmektir yaşam yolculuğunu zengin ve anlamlı kılan.

Kendimizle barışık olmamız, kendimizi iyi tanımamız, olumsuz niteliklerimizi düzeltmemiz, paylaşımın bencillikten daha zenginleştirici bir deneyim olduğunu fark etmemizle gerçekleşir. Kimsenin aç olmadığı, her insanın kendini güvende hissettiği, bir dünya hepimizi mutlu eder. Denizlerinde balıkların neşeyle yüzdüğü, pırıl pırıl gökyüzünde kuşların özgürce uçtuğu bir dünya hepimiz için mutluluk kaynağıdır.

 

 

Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser. Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

Çok Okunan Haber

Mersin’de iki Doktorun tartışması cinayetle bitti

Mersin’de sağlık ocağında bir doktorun meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldüğü cinayetin ‘tutanak’ yüzünden işlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir