KARNE

Baba, ortaokul üçüncü sınıfa giden oğlunun elinde karneyle salona girdiğini görür. Vay be dönem ne çabuk bitmiş…” diye düşünür ve oğluna seslenir:

-“Getir bakayım şu karneyi!”

-“Al baba…”

Adam karneye bir bakar ki, beden eğitimi ve resim dışındaki tüm dersler zayıf.

-“Bir dediğini iki etmiyoruz, bilgisayar dedin, bilgisayar aldık, İngilizce kursu dedin İngilizce kursuna gönderdik, gitar kursu, müzik aletleri, ne istersen yapıyoruz. Kız arkadaş uğruna harcadığın çiçek parasının haddi hesabı yok. Ne bu notların hali, rezil şey!”

-“Baba… O benim karnem değil ki, senin kitaplarını karıştırıyordum, birinin arasında karnelerinden birini bulmuştum…”

Karne günü, çocuklarınız için ne kadar önemli ise sizin içinde o kadar önemli bir gündür. Karne günü, dönem boyu çocuğunuz için neler yapıp, neler yapamadığınızı sorgulayacağınız, bir gündür. Karne günü, çocuğunuzla ne kadar ilgilenip, ilgilenmediğinizin değerlendirildiği bir gündür. Karne günü, çocuğunuza ne kadar değer verdiğinizin, sevginizin ve özverinizin, karşılığını verip, vermediğinin, yaşandığı bir gündür. Karne günü, başarılı olan öğrencinin, başarısının sevinci ve gururunu ailesi ve yakınları ile paylaştığı, düşük notlarla eve dönmenin ise tedirginliğini yaşadığı gündür. Çocuğunuz takdir veya teşekkür belgesi aldığında çok mutlu oluyorsunuz. Başarısızlığından da ise ne kadar sorumluluğunuzun bulunduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Sizlerden alacağı tepkiyi düşünerek; sahteciliğe ve aldatmaya başvuracağı, savunmaya geçeceği bir gün asla olmasın çocuğunuz için. Anne ve babalar çocuklarının mutluluk ve sevinçlerini paylaşırken, başarısızlık halinde farklı ve çocuğu ile ilgili birçok olumsuz sonuçlar yaşanacağı bir gün olmamalıdır. Lütfen çocuklarınızın karnesindeki durumunu değerlendirerek, çocuğunuzun neden başarısız olduğunu mutlaka sorgulayınız. Hiçbir başarısızlık tesadüfü değildir. Hiç bir başarısızlığın sorumlusu yalnız öğrenci değildir. Çocuğunuzun başarısında ya da başarısızlığında yalnız kendisinin ders çalışmaması kadar, ailesinin, arkadaşlarının, öğretmenlerinin, rolü büyüktür. Çocuğunuzu koşulsuz sevdiğiniz, zaman başarı rotasını yakalayacak ve toplumumuzda yararlı bir birey olarak yerini alacaktır.

Çocuğunuzun yaşına uygun becerileri kazanması için sorumluluk alması mutlak gereklidir. Çocuğunuza duygusal yönden yaklaşmanız halinde daha başarılı olabileceğini unutmayın. Yaptığı olumlu davranışları ve yakaladığı her başarıyı paylaşın ve ödüllendirin ki başarısını tekrarlasın. Olumsuz davranışlarını ve başarısızlığını yüzüne vurup eleştirmeyin. Olumsuz tepkiler vermeyin. Cezalandırmayın. Çocuğunuzun birey olarak farklı bir kişiliği olduğunu ve bu kişiliğin yalnız kendisine özgü, farklı bir yapıda şekillendiğini unutmayın. Bir an için geçmişe dönerek, öğrencilik yıllarınızı anımsayın. Beklemediğiniz bir karne ile karşılaştığınızda, üzülmek, olumsuz tepkiler vererek karşınızdakini kırmak ya da kızmak gibi olumsuz yaklaşımlarda bulunmak yerine, kendinizin ve çocuğunuzun duygusal yoğunluğunun zamanı bekleyin.

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

Çok Okunan Haber

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Abdüllatif Şener’den Gezi Parkı ile ilgili flaş açıklama

AKP’nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Gezi Parkı’yla ilgili “Yüzyılın en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir