İstanbul’da Havai Fişek Yasağı

İstanbul’da Havai Fişek Yasağı

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, gürültü kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle temmuz ayından itibaren resmi günler dışında havai fişek atımını yasakladı. Düğün, kutlama yapan vatandaşlar resmi izinleri almış olsalar bile saat 22.00’ye kadar “sessiz tip havai fişek” kullanabilecek.
İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, özellikle yaz aylarında gürültü kirliliğine neden olan havai fişek atımına yeni bir düzenleme getirdi.
Müdürlük, İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile il sınırları içerisinde resmi ve dini bayramlar, yerel milli günler, resmi kurum ve kuruluşların açılış törenleri haricinde vatandaşın dinlenmeye çekildiği saatlerde, mahalle aralarında yapılan düğün, asker uğurlaması gibi organizasyonlarda havai fişek atımını izne tabii tutacak. 
Temmuz ayından itibaren başlayacak uygulamada, vatandaşların, gerekli resmi izinleri aldığı takdirde saat 22.00’ye kadar “sessiz tip havai fişek” kullanmasına izin verilecek.
Müdürlük, kaymakamlıklara birer yazı göndererek, denetimlerin kolluk kuvvetlerince yapılacağını, karara aykırı davrananların da Kabahatler Kanunu hükümleri gereği idari para cezasına çarptırılacağını bildirdi.
Sessiz tip havai fişek
Gürültü kirliliğine neden olan sesli havai fişekler yerine Temmuz ayından sonra özel günlerde “sessiz tip havai fişek” kullanılacak. Sessiz tip havai fişeklere patlama sesi veren kimyasallar katılmadığı için atıldığında patlama sesi çıkartmıyor. Yerden atılan bu havai fişekler, gökyüzünde 15-20 metre kadar yukarı çıkıp, mavi ve yeşil renk perdesi şeklinde görüntüler çıkarıyor.
Yılda 10 milyon dolar havai fişek pazarına sahip olan Türkiye’de, özellikle 29 Ekim kutlamaları ve İstanbul’un fetih kutlamalarında yapılan gösterilerde atılan havai fişekler, bir yılda satılan havai fişek satışına denk geliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM