İsrail’le Türk Jetleri Arasında İt Dalaşı

İsrail’le Türk Jetleri Arasında İt Dalaşı

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesine koyduğu bir bilgi, Kıbrıs üzerinde Türk ve İsrail savaş uçakları arasında ciddi şekilde it dalaşı yaşandığını ortaya koydu.

HURRIYET
Genelkurmay internet sitesinin hava ihlalleri bölümünde, 14 Mayıs Pazartesi günü meydana gelen olayla ilgili son derece ayrıntılı bilgiler yer aldı. Genelkurmay’ın verilerine göre, İsrail’e ait tipi tespit edilemeyen bir uçak, geçen pazartesi günü 11.05-12.49 saatleri arasında, KKTC hava sahasını toplam 8 dakika süreyle tam 5 kez ihlal etti.
Hakiki alarm Hava kontrol merkezi ihlalleri tespit edip, hemen karargâhtaki savaş komuta merkezine bildirdi. 
Savaş komuta merkezi yaşanan bu gelişme üzerine savaş durumunda olduğu gibi “Hakiki Alarm” (Scramble) vererek İncirlik’te konuşlu Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki Savaşan Şahin’e (F-16) derhal havalanmaları emri verdi. Olağanüstü bir gelişmeye karşı en kısa sürede havalanmaya hazır bekleyen Savaşan Şahinler İncirlik’ten havalanarak KKTC semalarına doğru hareketlendi. Türk uçakları çift koldan İsrail uçağına doğru yönelip, KKTC hava sahasından çıkardı.
Devriye uçuşu Genelkurmay, Türk uçaklarının 12.43-14.28 saatleri arasında (Toplam 1 saat 45 dakika) KKTC üzerinde düzenli devriye uçuşu yaparak, İsrail uçağının hava sahasını ihlal etmeye devamını önlediğini duyurdu. Genelkurmay, yaşanan bu gelişmeyi Dışişleri Bakanlığı’na bildirdi. Dışişleri de, Mavi Marmara baskınından bu yana diplomatik ilişkilerin İkinci Katip düzeyine indiği İsrail’e, Ankara ve Tel Aviv’de gereken tepkiyi gösterdi.
Sondaj istihbaratı Yetkililer, İsrail uçağının, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), KKTC’de petrol ve doğalgaz arama sondajı çalışmalarıyla ilgili istihbarat toplamak amacıyla hava sahasını ihlal ettiğinin tahmin edildiğini söylediler. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM