İslamiyet’te kürtaja izin var

İslamiyet’te kürtaja izin var

Newsweek’in ‘Dünyayı sarsan 150 kadın’ listesinde yer alan Pınar İlkkaracan: “Hanefi mezhebi 120 güne kadar izin verirken, Maliki ise 40 gün der. Çok açık, İslam’da kürtaja izin var”
Konu, Başbakan Erdoğan’ın sözleriyle gündeme gelen ve Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasını başlattığı kürtaja yasak.
Konuşan ise, Newsweek’in ‘Dünyayı sarsan 150 kadın’ listesinde yer alan Doç. Pınar İlkkaracan.

BM’DE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDEN KADIN
Kürtaj yasağıyla ilgili “Dinle ilgisi yok, bu siyaset” diyen İlkkarcan, Başbakan Erdoğan’ın kürtaj ve sezaryenle ilgili sözlerinin İslamiyet’le bağdaşmadığı görüşünde.
Newsweek’in ‘Dünyayı Sarsan 150 Kadın’ listesine giren Psikoterapist Doç. Pınar İlkkaracan, hayatını kadın çalışmalarına adamış bir isim.
BM Kadının Statüsü Komisyonu’nda Türkiye’yi defalarca temsil eden, 200’de Peter-Patricia Gruber Uluslararası Kadın Hakları Ödülü’nü alan İlkkaracan, Akşam gazetesinden Özlem Akarsu Çelik’e konuştu.
ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI
– Başbakan Erdoğan’ın kürtaj karşıtı sözleri ve yasa talimatı Batı’da nasıl yankı buldu?
Başbakan Erdoğan’ın çıkışının büyük bir şok etkisi yarattığını söyleyebilirim. Türkiye’nin, Ortadoğu için örnek/model ülke olduğunu artık hiçbir Batı ülkesi savunmayacaktır çünkü Başbakan’ın bu açıklamaları BM’ye ve uluslararası anlaşmalara aykırıdır.
– Kadın örgütleri bu konuda hassas ve bunu bir ‘hak’ olarak tartışmaktan rahatsız. Sizce?
Kürtaj, BM’ye göre yasaların engel olmadığı ülkelerde bir haktır. Bu hak için kadınlar uzun yıllar önemli mücadeleler verdi.
– Kadın örgütleri kürtajın doğum kontrolü yöntemi olmadığı konusunda hemfikirler, öyle değil mi?
Elbette. Bunu tartışmaya bile gerek yok. ‘Kadınlar kürtajı doğum kontrol yöntemi olarak kullanıyor’ demek büyük haksızlık ve yanlıştır. Devletin görevi kadınlara her türlü doğum kontrolü yöntemine ulaşmasını sağlamaktır.
DİNLE İLGİSİ YOK, BU SİYASET
– Erdoğan’ın kürtaja karşı çıkmasının sebebi dini inancı mı?
Ben inançlı bir insanım ve şunu biliyorum, bütün bunların İslamiyet ile uzaktan yakından ilgisi yok. İslamiyet kadın düşmanı bir din değildir. Bu tartışmayla kadın bedeni üzerinden siyaset yapılıyor. Nasıl daha önce başörtüsü konusunda kadınlar siyasete malzeme yapılarak mağdur edildilerse şimdi de kürtaj üzerinden bu yapılıyor.
“İSLAM’DA KÜRTAJA İZİN VAR”
– İslam, kürtaja izin veriyor mu?
Cenin; rahme düştüğü andan itibaren canlı mıdır, ne zaman canlanır? Bu konuda farklı fıkıhlar var. Örneğin Türkiye’de yaygın olan Hanefi mezhebi 120 güne kadar kürtaja izin verirken Maliki mezhebi ise ’40 gün’ der. Çok açık, İslam’da kürtaja izin vardır.
– AK Parti yasaklayabilir mi?
Yasaklanması girişiminde, sadece Türkiye değil, dünyadaki birçok kadın örgütü ayağa kalkacaktır. Şu an dünyanın dört bir yanından e-posta ve telefonlar geliyor. Türkiye’de ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlar. Kürtajın yasak olduğu ülkelerde illegal şekilde yapılan kürtajlarda kaç kadının hayatını kaybettiğine baksınlar, sonra bu konuyu tartışsınlar!

BAŞBAKAN’IN SÖZLERİNE VATİKAN ÇOK SEVİNİR
Başbakan’ın sözleri Vatikan’ın işine yarar,

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM