İFFET

Namus kavramı üzerine binlerce yazı yazılmış, kitaplar dergiler, filimler ve şarkılar seslendirilmiştir. Bu kavram kimine göre iki bacak arasında, kimine göre sadece beyindedir. Her ne söylenirse söylensin kavramsal olarak namus denince akla kadın geliyorsa çok kötü. Ülkemizde ve orda doğuda yüz binlerce cinayetin ana nedeni yine hala anlaşılamayan sözde müstehcen sayılan bu kavramdır. Namus, sadece kadın tarafına yüklenmesi gereken bir husus değildir. İffetli ve namuslu yaşamak, kadın-erkek her insanda bulunması gereken üstün manevî bir özellik, ahlakî bir değerdir.

 

Duygularına alabildiğince kapılmadan aklının ve insanca duygularının doğrultusunda hareket edebilmektir namus. Başkasının hakkına el uzatmıyor ve kendi çıkarlarınız uğruna insanların üzerine basıp geçmiyorsanız namuslu ve dürüst davranıyorsunuzdur. Bu durumda da namusun merkezindesinizdir. Toplum hala kadının namusunda saplanıp kaldığı için diğer alanlar Namus kavramı üzerine binlerce yazı yazılmış, kitaplar dergiler, filimler ve şarkılar seslendirilmiştir. Bu kavram kimine göre iki bacak arasında, kimine göre sadece beyindedir.Her ne söylenirse söylensin kavramsal olarak namus denince akla kadın geliyorsa çok kötü.Ülkemizde ve orda doğuda yüz binlerce cinayetin ana nedeni yine hala anlaşılamayan sözde müstehcen sayılan bu kavramdır. Namus, sadece kadın tarafına yüklenmesi gereken bir husus değildir. İffetli ve namuslu yaşamak, kadın-erkek her insanda bulunması gereken üstün manevî bir özellik, ahlakî bir değerdir.

daki namus kavramını düşünmüyor. Bir adam karısının sokağa adım atmasını, namus için yasaklarken, diğer yandan yolsuzluk ya da hırsızlık yaparken, namussuzluk yaptığını kabul etmez. Bizde eskilerden kalma bir yakıştırma vardır ” Şeref” erkeğe, “namus” kadına özgüdür, diye…Bu olgu kadını dar bir çembere alıyor.Bir toplumu ayakta tutan, en önemli unsur, maddi manevi namus ölçüleridir. Bunlar korunmalı ve geliştirilmelidir.

 

Namus kavramı bir tek noktada odaklaştırılır ise, diğer alanlardaki namus kavramı göz ardı edilir. Tutucu görüşlerde namus kavramının kapsamı genişletilmiş, gereksiz ayrıntılara inilmiş, belki de konunun aslından uzaklaşılmıştır. Rüşvet, yalan, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, her türlü haksız kazanç ve insan onurunu, insan kişiliğini inciten, yaralayan davranışlar mı, yoksa başından gözüküveren bir tutam saç telimidir namus. Bir insanın çok malı mülkü olsa bile, hayatı bunlara bağlı değildir.” İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın.

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

 

Çok Okunan Haber

KİM BU MİLLETVEKİLİ!

  Mersin’in kaderi midir bilinmez ama, bir talihsizlik yaşadığı alenen ortada… Mersin milletvekili olarak parlamentoya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir