İÇEL ADI NEREDEN GELİYOR?

İÇEL ADI NEREDEN GELİYOR?

İÇEL ADI NEREDEN GELİYOR?

Karamanoğulları ile ne ilişkisi var? İÇ-İL Silifke merkezli bölge adıydı…Silifke ilçe olunca Mersine bağlandı ve İçel İL adı olarak Mersini de kapsadı…2001 yılın yasa değişikliği ile İl adı olarak İÇEL kalktı ve Mersin adı tüm İl’i kapsadı.

Bugünkü Ermenek’i yurt kuran Nure Sofi’nin oğlu Karaman bey eski adı LARENDE olan bugünkü Karaman’ı ele geçirdi. Larende Türkleşti ve adı Karaman oldu… Karamanoğulları bölgede 300 yıl hüküm sürdüler.

Osmanlı Farsça ve Arapça etkisindeyken Karamanoğlu Mehmet bey’in ünlü TÜRKÇE fermanı önemlidir.

Karamanoğulları Konya ile Bugünkü Mersin arasındaki tüm bölgeleri ele geçirdiler. İdari kolaylık olması için yönettikleri toprakları ikiye ayırdılar. Konya ve Karaman civarına OVA-İL, Silifke merkezli, Ermenek, Aydıncık, Anamur, Mut, Bozyazı ve Erdemli gibi bölgelere İÇ-İL dediler…

Karamanoğulları Osmanlı sistemine en son katılan beylikti. Silifke merkezli bölgeye İÇ-İL denilirken İÇ-İl sonraları İÇEL’E dönüştü.

İçel adı yıllarca Silifke merkezli İL adı anlamında İÇEL olarak kullanıldı…

Osmanlı’nın son döneminde Silifke’de Mersin’de ayrı ayrı İL statüsündeydi. Cumhuriyet sonrası da İL olarak kaldılar.1934 yılında çıkan bir yasa ile Silifke İlçe statüsüne getirildi ve Mersin İl’ine bağlandı. Silifke İl’ine bağlı olan tüm ilçe, köy ve kasabalarda Mersine bağlandı. İÇEL Mersin merkezli İl adı olarak kullanılmaya başlandı.

Yıllar geçti aradan…

2001 yılında verilen bir teklif yasalaştı. Buna göre İÇEL adı çeşitli nedenlerle iptal edildi ve Mersin il adı olarak kabul edildi. Bilindiği gibi eskiden Mersin merkez ilçe idi.. Ancak şu an Mersin merkezde dört tane ilçe bulunuyor. Mersin İl adı olunca Anamur’dan, Mut’a, Tarsus’tan Toroslara kadar tüm ilçeleri kapsamaktadır.

Mirza TURGUT

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM