Hüseyin Gülerce AK Parti ile Cemaat kavgası iddialarını yanıtladı

Hüseyin Gülerce AK Parti ile Cemaat kavgası iddialarını yanıtladı

Zaman yazarı Hüseyin Gülerce, AK Parti ile Cemaat kavgası iddialarını canlı yayında yorumladı.
  
 
Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, AK Parti ile Cemaat arasında bir kavga yaşandığına dair iddialarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
“MANTIKLI BİR SEBEP YOK”
CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in sunumuyla ekrana gelen 5N1K adlı programda konuşan Gülerce, “42 yıldır bu işin içindeyim, AK Parti ile Camia’nın karşı karşıya gelmesi için mantıklı bir sebep yok” ifadelerini kullandı.
İşte Gülerce’nin açıklamaları;
SAVCI ÖZENSİZ DAVRANDI
Ben de olan biteni anlamaya çalışıyorum. 7 Şubat MİT krizinin bir dönüm noktası olduğu söyleniyor. Ama benim zihnimi karıştıran Bekir Bozdağ’ın açıklamaları oldu. Biz bu mahkemelerin baştan beri hukuka uygun olmadığını düşünüyorduk diyor. Yani mahkemeler ile ilgili yapılan çalışmaya 7 Şubat’ın iyi bir vesile olduğunu düşünüyorum. Olay tam olarak 7 Şubat’ta başlamış değil yani. Savcılar bir havaya girmiş olabilirler. 7 Şubat’ta ben de savcının özensiz bir şekilde MİT müsteşarını çağırdığını söylüyorum. Uslubun bu olmaması lazım. Bazı eleştiriler de vardı ÖYM’lere zaten. Onları da ortadan kaldırma adına 7 Şubat’ta bir gerekçe bulundu. Bilhassa Bekir Bozdağ’ın açıklamalarından bu görülüyor.
“REFERANDUMDA AK PARTİ’DEN ÇOK ÇALIŞTIK”
“Sorun şudur; bu işin içinde Hizmet’in adı neden geçiyor? Ben buna mantıklı bir cevap veremiyorum. Bu bir ön kabüle dayanıyor. “Efendim, bu yargıçlar savcılar cemaatin adamıdır. Cemaat de iktidardan pay istiyor. Başbakan’ın da burnunu sürtmek gibi de bir şey var. Bu yüzden de cemaat ile hükümet arasında çatışma var…” Bu ön kabül o kadar acımasız ki… Çürük bir zemine apartman dikilmeye çalışılıyor. Bunu abartılı ve peşin hükümlü bir değerlendirme olarak görüyorum. Hizmet’in işin içine sokulması Zaman’ın ve STV grubunun yayınlarına bakılara söyleniyor. Ama orada şöyle bir incelik var. Biz camia olarak referandumda AK Parti’den fazla çalıştık ‘evet’ çıksın diye. Biz bunu AK Parti için yapmadık. Türkiye’nin istikrarı de demokratikleşmesi için yaptık.”

CEMAAT MEDYASINA ELEŞTİRİ
“Dolayısıyla bu hareketin medya organlarının bu işin arkasında durması, bunu takip etmesi, burda bir gevşeme olmaması için yayın yapması normal bir şey. Orada belki bir acelecilik oldu. Yani savcılara sahip çıkma sanki hizmetin insanlarına sahip çıkmak gibi algılanabilecek bir geçici fotoğraf verildi. Oysa orada savcılara sahip çıkma değil, bu sürece, mahkemelerin darbe girişimlerini yargılıyor olmasının takipçisi olmak adına yaşandı bu. Zaman gazetesi ‘asrın davası’ dedi Ergenekon davalarına, bunun takipçisi olma adına oldu bu. Ama sanki cemaatin kayıtlı üyesiymiş gibi savcı ve hakimler, Hizmet ile hükümet karşı karşıya getirildik. 42 senedir bu işin içindeyim. Bu camianın AK Parti ile karşı karşıya gelmesi için hiç bir mantıklı sebep yok.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM