Anasayfa / Güncel Haberler / HAZİNE SANDIĞI

HAZİNE SANDIĞI

Doğru kişi, doğru işi yapar. Yanlış kişi, doğru işi yapsa dahi yanlış yapar.

İnsanların gizil kalmış kabiliyetlerini ortaya çıkarabilmek eğitim sisteminin, ailenin ve toplumun ortak görevidir. Kabiliyeti ortaya çıkarılarak doğru yönlendirilmiş insanların ülkelerine sağladıkları katma değer çok fazla olur.

Böylece doğru insanlar, doğru kabiliyetle topluma faydalı olurlar. Ailene, arkadaşlarına ihtiyaç anını hissedip destek olmak ve Nefretin yerine sevgiyi koymaktır. Yaşım büyük, sıra onda, ben zamanında çok yaptım egoları değildir. Hayat; Kıskançlığı yenmek, Önemsemeyi öğrenmek ve Güven geliştirmektir. Ne dediğin ve ne demek istediğindir. İnsanların sahip olduklarını değil, kendilerini olduğu gibi görmektir. Her şeyden önemlisi, Başkalarının hayatını karşılıksız olumlu yönde etkilemektir. Hayat, her şeye rağmen sevmektir hayat.

 

 

Birkaç tür zekanın baskın olduğu insan ruhundaki eşsiz kabiliyetler, bu zeka türlerini kullanarak ortaya çıkar. Hazine sandığı keşfedilip açılırsa elbet …

Olaya daha büyük bir pencereden bakalım. Şimdi herkesin ruhunda farklı kabiliyeti, farklı yeteneği var ve bunların zeka türü olarak karşılıkları da var .

Bazı insanların resim zekası öne çıkarken, bazılarının müzik ya da matematiksel zekası ön plana çıkabilir. Dünyanın kuruluşunda insanların çeşitli kabiliyetlerle yaratılması yatar diye düşünürüm. İşlerimiz, uğraşlarımız, hobilerimiz, müzik anlayışlarımız çeşitlidir. Sevdiğimiz renkler, tuttuğumuz takımlar, siyasi görüşlerimiz çeşitlidir.

 

 

Bakış açımız, değerlerimiz, velhasıl bizi biz yapan her unsur çeşitli faktörlerden oluşur. Çeşitlerimizin verdiği güzellikle doldurduğumuz dünyada bu renklerimizi yansıtarak toplum hayatını oluşturur ve bir diğerimize bağlı bir şekilde yaşam süreriz. Keşfedilen veya keşfedilmeyen her bir sandık, değerli ve özeldir.

Keşfedilen ve kabiliyetlerini gün ışığına çıkarabilen insanlar, doğru eğitimi alarak doğru yönlendirildikleri mesleklerini icra ettiklerinde; bulundukları ortamlarda, çevrelerinde, işlerinde, uğraşlarında fark edilerek başarılar gösterirler. Sevgi sabırlı ve kibardır; kıskanç, kibirli veya gururlu değildir. Sevgi asla pes etmez; umudu ve sabrı asla tükenmez.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

Çok Okunan Haber

TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ve ÜLKEMİZİN FİL TEPKİSİ

  Yunanistan’ın ABD, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan Güney Kıbrıs ve İspanya’dan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir