Hakem Kurulu kararını verdi Memur zammı 4 artı 4

Hakem Kurulu kararını verdi Memur zammı 4 artı 4

4.5 milyon memur ve emeklinin zam oranı netleşti. Memura 2012 için yüzde 4+4, 2013 için yüzde 3+3 zam verilecek. Hakem Kurulu hükümetin teklifini yarım puan yükseltti. Karara itiraz edilemeyecek.
 Yaklaşık 4.5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren zam oranları netleşti.
Memur zamlarını belirlemek için toplanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 2012 için yüzde 4+4, 2013 için yüzde 3+3 zam verilmesini kararlaştırdı.
Hakem Kurulu, 2012 için zam oranını hükümetin teklifine göre sadece yarım puan artırdı. Hükümet 2012 için yüzde 3.5+4 zam teklif etmişti.
Memurlar 5.5 aylık birikmiş farklarını ve zamlı maaşlarını 15 Haziran’da alabilecek.

KARAR 6 KARŞI 5 OYLA
Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlığındaki 11 kişilik kurulda hükümet ve memur, 4’er üyeyle temsil ediliyor. Kurulda ayrıca iki üniversite temsilcisi bulunuyor.
Sendika yetkilileri, kararın 6’ya karşı 5 oy ile alındığını belirtti. Kurulun kararı bağlayıcı ve nihai karar olarak kabul görecek. Karara itiraz edilemeyecek.
‘KATILIM’ UZLAŞMAZLIĞI
Toplantı öncesinde sendikalar arasında katılım konusunda bir anlaşmazlık yaşandı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Hakem Kurulu’nda sendikaların taleplerinin değerlendirilmediğini öne sürerek, Memur-Sen’e kurulun toplantısına katılmama çağrısında bulundu. Ancak Memur-Sen toplantıya katılacağını açıklayınca, Türkiye Kamu-Sen ve KESK de toplantıya katılma kararı aldı.
21 GÜNDE ANLAŞMA ÇIKMADI
Hükümet ve memurun 21 gün süren toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Hükümet 2012 için yüzde 3+3’lük zam teklifini yüzde 3.5+4’e yükseltmişti. 2013 yılı teklifi de yarım puan artırarak yüzde 3+3’e çıkarılmıştı. Memurlar en az yüzde 16 zam istiyordu.
MEMURLAR İŞ BIRAKTI
Zam oranını yetersiz bulan memurlar 23 Mayıs’ta bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM