Gürsel Tekin nereden aday olacak

Gürsel Tekin nereden aday olacak

Gürsel Tekin nereye aday olmak istediğini açıkladı.
Tekin CHP’de siradan bir pozisyonda olmaya devam mi edecek yoksa siradisi bir yol mu izleyecek? Bu sorunun cevabını Sevilay Yükselir’in hazırlayıp sunduğu Yüzde yüz siyaset programında yanıtlıyor

Başbakan’ın Fettullah Gülen’i davet etmesi nasıl bir olaydır?
Fettullah Gülen tabi gelebilir ama bu onun seçimidir. Bu kadar tartışmanın olduğu bir yerde ben de gelmesinden yanayım. Bence gelip yüzleşmesi daha doğru olur. Bunun bir sorun yaratacağını sanmıyorum ama Başbakan’ın çağrısı politiktir.

Gürsel Tekin aslında Pensilvanya ile CHP’nin arasını bulmak için bir aracıdır deniliyor. Bu iddia doğru mudur?
Benim siyasette hiç bir zaman kapalı şeylerim yoktu. Kimlerle ilkişkim olsa herkes bilirdi. Tanımak başka bir şeydir, siyasi ilişki başka bir şeydir. Sadece cemaat ilişkisi değil, benim kimse ile siyasi bir ilişkim yok.
CHP’ye Gülen desteği olabilir mi?
Tabiki Gülen’in desteğini isteriz. AKP’de siyaset yapanların da herkesin desteğini isteriz. Bir siyasi parti bize oy vermeyin diyebilir mi? Biz herkesin desteğine açık bir partiyiz.
Kemal Bey’in kürt meselesini Erdoğan’la görüşme çıkışı partinizden çok tepki gördü. Bu çıkış ilerde CHP’nin çalışmlarını etkiler mi?
Bu yapılan çıkış çok doğru bir adımdır. Biz sosyal demokrat bir partiyiz bizde farklı söylemler de olacak. AKP’de farklı seslerin çıkması nasıl doğal ise bu da doğaldır. Şu anda parti içinde herhangi bir sorun yok. Geçmiş dönemde açılımın olduğu dönemde ben de açık destek verdim. Deniz Baykal da neden böyle yaptın demedi.
Başbakan beni tutuklayın derken haklı mı haksız mı?
Buradaki sorun şu, Başbakan Erdoğan çok açık ifade ediyor. Gerekirse Beni tutuklayın diyor. Eğer bu ülkede başbakanın bir güvencesi yoksa bizim hiç yoktur. Sayın genel başkanımız da evet ülkenin iç barışı için Erdoğan’la görüşmem gereklidir dedi. Bu ciddi bir sorun ve bu sorunlar keşke siyaset maddesine dönüşmeseydi.
BAŞKANLIK YETKİSİ BANA VERİLSEYDİ
2009 seçimlerinde bana belediye başkanlığı yetkisi verilseydi şu anda İstanbul’u ben yönetiyor olurdum. O dönem genel merkezle sorunlarım da vardı. Eğer Kılıçdaroğlu değilde ben aday olsaydım kesinlikle ben belediye başkanı olurdum. O dönem belediye başkanı olamamamızın sebebi ilçe atamalarında çok eksiklerimiz olması ve bazı yanlışlardı.
İSTANBUL GÖNLÜMDE

İstanbul Belediye Başkanı olmak istiyor musunuz?
Kim İstanbul Belediye Başkanı olmak istemez? Adaylığıma gelince de daha önce kamuoyu yoklaması yapıldı 3 kere Sayın Kılıçdaroğlu çıktı. Bundan sonraki kamuoyu yoklamalarında bir gün ben çıkarsam eğer o zaman aday olurum. Partim görev verirse talibim. Ama İstanbul beni görmek istiyor mu önemli olan bu.
Sizin başörtü açılımınız CHP’nin laik tabanında nasıl karşılandı?
Kısmen arkadaşlarımızın tepkileri oldu ama aramızda savaş çıkmadı. Şunu bilelimki siyasi partilerin toplumu ayrıştırması kabul edilebilir birşey değildir. Bizim başörtülü milletvekili talebimiz olmadı Ama Anadolu’da birçok

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM