Fazıl Say’a Aydın İsimlerden Destek Mesajı

Fazıl Say’a Aydın İsimlerden Destek Mesajı

Besteci Fazıl Say hakkında Twitter mesajları nedeniyle ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. 
Say, iddianamenin kabulünün ardından önümüzdeki günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak. Öte yandan ünlü besteciye destek olmak için çeşitli internet sitelerinin desteklediği bir kampanya başlatıldı. Hazırlanan çağrı metninde, Fazıl Say ’ın düşünceleri nedeniyle yargılanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının, demokrasi ve insan haklarına, ifade özgürlüğüne aykırı olduğu vurgulanıyor. Türkiye adına utanç verici olabilecek bu sürecin durdurulması çağrısı yapılıyor. Kampanyaya katılmak isteyenler imzalarını elektronik posta ile girişime iletebilecek. Konser vermek üzere Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da bulunan Say ise “Bana destek verenlere sonsuz teşekkürlerimi, sevgilerimi iletiyorum” dedi. 
AYDINLARDAN SAY’A DESTEK 
GENCO ERKAL: İleri demokrasi denen, böyle birşey olsa gerek. İnsanların düşüncelerinden dolayı yargılanabildiği bir düzen, kabul edilir değil. Herhangi bir kişi, herhangi bir konuda görüşünü açıkladı diye, böyle bir soruşturmaya, yargılamaya hedef olması bile ülkemizde demokrasinin ne halde olduğunu açık bir göstergesi. Kabul edilir değil. 
CÜNEYT ÖZDEMİR : Fazıl Say’a Twitter üzerinden dava açılması hepimiz için utanç vesilesi. Fazıl Say ’ı belki en çok eleştirenlerden biri benim, gelin görün ki sadece Twitter’daki düşünceleri hatta düşünceleri bile sayılmaz retweet’leri yüzünden dava açılmasını kabullenmek mümkün değil. Bu davalar demokratik tartışmaları da noktalıyor. 
LEVENT ÜZÜMCÜ: Bir insanın hayata dair görüşlerine katılmıyor olabilirsiniz ama Başbakan kürsülerden çıkıp bu ülkenin kendi gibi düşünmeyen her insanını aşağılayabilme yetkisine sahip gibi görüyor kendini. İnanışlarını, siyasi görüşlerini beğenmediği insanları çıkıp konuştuğu her yerden aşağılayabiliyor. Ve bu hakka sahipmiş gibi bir hava var Türkiye’de. 
NEDİM SABAN: Ünlüler Twitter ’ı sadece görüş bildirdikleri bir mecra olarak değil, ilginç görüşleri paylaştıkları bir mecra olarak da kullanıyor. Bu durumda insan retweet ettiklerinden sorumlu tutulamayacağı gibi, her paylaştığı tweet’ten de sorumlu olamaz. Kaldı ki, 140 harfle hiçbir devlet yıkılmaz, hiçbir din parçalanamaz. Din, inanç özgürlüğü 140 karakterin çok daha ötesindedir. 

ORHAN ALKAYA: Tahammülsüzlük, hoşgörüsüzlük, demokrasinin en büyük düşmanıdır. De Gaulle’ün Sartre için söylediği sözden alıntı yaparak söyleyeyim, Fazıl Say , Türkiye’dir. Türkiye ’yi yargılamak da o kadar kolay olmaz. Ama tahammülsüzlüğün yaratacağı tahribat çok tehlikelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM