Anasayfa / Güncel Haberler / FATMA KURTULAN’DAN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

FATMA KURTULAN’DAN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

FATMA KURTULAN’DAN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Coronavirüse karşı alınan tedbirlerin halkı ekonomik olarak etkilememesi için atılması gereken adımlara ilişkin araştırma önergesi verdi.

Kurtulan’ın verdiği önerge şu şekilde:

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan coronavirüs Türkiye’de de 11 Mart itibariyle görülmeye başlanmış ve 18 Mart itibariyle vaka sayısı 98’e çıkmıştır. Coronavirüs 17 Mart’ta da 89 yaşında bir kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

Coronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla çeşitli tedbirler alınmış, bu kapsamda tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna ve spor merkezleri dahil milyonlarca işletmenin faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştur.

Bir hafta içerisinde tespit edilen vaka sayısı göz önüne alındığında yayılma olanağının azaltılması amacıyla alınan tedbirler doğru adımlar olarak nitelendirilmekle birlikte beraberinde birçok sorunu da getirmektedir. Bu sorunların başında halkın ekonomik olarak etkilenmesi gelmektedir.

Hali hazırda Türkiye’de had safhada olan ve sürekli artış gösteren işsizliğin coronavirüs tedbirleri nedeniyle daha da artacağı öngörülmektedir. Salgının önlenmesi için insanların dışarı çıkmaması beraberinde daha az kazanç getirecek dolayısıyla çalışanların işsiz kalmasının önü açılacak, 4 milyon 394 bin kişi olan resmi işsiz sayısı çok daha artacaktır. Toplumun ekonomik sorunlarla baş başa bırakılmaması için birtakım tedbirlerin alınması elzemdir.

Bu kapsamda işletme, şirket ve hanelerin doğalgaz, elektrik ve su faturaları için erteleme ya da taksitlendirme düzenlemeleri, bütün ticarethanelerin aylık kredileri, kredi faizleri, vergi ve SGK prim borçları için erteleme, taksitlendirme ya da yapılandırma, sicil affı, kapalı kalacak işletmelerdeki çalışanlar için kısa çalışma ödeneği düzenlemesi, işletmelere kira desteğinin sağlanması alınabilecek önlemlerin birkaçıdır. Ayrıca ücretsiz izin uygulamalarının etkilerini azaltmak için toplam para miktarı 131 milyar olan işsizlik fonunun devreye konulması da halkın bu süreci atlatabilmesine olanak olacaktır.

Coronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan tedbirlerin ekonomideki negatif etkilerinin en aza indirilmesi, halkın salgın sürecini ekonomik sorunlarla da boğuşmadan atlatabilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

 

Çok Okunan Haber

DAYANIŞMA KAMPANYASINA İLK DESTEK GÜLTAK’TAN

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyasına destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir