Eymür konuştu:Gaffar Okan’ı öldüren, Kıvrıkoğluna suikast düzenleyen ekip

Eymür konuştu:Gaffar Okan’ı öldüren, Kıvrıkoğluna suikast düzenleyen ekip

A Haber’de yayınlanan ve Gazeteci Sevilay Yükselir’in moderatörlüğünü yaptığı %100 Siyaset programının ilk bölümünün konukları Yeni Asır Gazetesi Yazarı Hüseyin Kocabıyık, Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan ve Eski MİT Müsteşarı Mehmet Eymür oldu.
AHABER/STAR
28 Şubat’ta yaşananları değerlendiren Eymür; “Bir  takım şeylerin soruşturulması ve aksaklıkların giderilmesi, devletin yapması gereken şeylerden biri. Şu anda yapılanlar gayet doğal.”
 
MİT’TE KÖTÜ NİYETLİ İNSANLAR VARDI
Eski Müsteşar Mehmet Eymür; “MİT 12 Eylül’de darbe olacağını siyasi iktidara haber vermedi ayrıca 28 Şubat’ta da siyasi iktidarı uyarmadı. Bu MİT’in Anayasaya biraz mugayır davrandığını yasal konumuna aykırı davrandığını göstermez mi?” sorusu üzerine; “Ben eskiden beri MİT’in denetim altında olması gerektiğini söylerim. Siz birini tayin ediyorsanız eğer iyi niyetli bir insansa o iyi şeyler olur ama kötü niyet olursa kötü olur. MİT’te kötü niyetli insanlar da vardı. 28 Şubat’ta insanlar fişlendi. İstanbul’da sosyeteyi bile fişlemişlerdi. 28 Şubat’ta irtica tehlikesi olabilirdi de olmayabilirdi de. Bide bu işin mimarları o kadar güzel provoke ederlerki toplumu bir bakarsınız facianın ortasında oturuyorsunuz. Devletin görevi itmek değil kazanmak olmalıydı. O dönem hep ittiler. 
VURAL BERKAY’IN ÖLÜMÜ
Albay Vural Berkay’ın ölümüyle ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Eymür; “Çevik Bir Genelkurmay Başkanı konuşurken komutanım bir dakka diyip konuşabilen biriydi. Pek askeriyede gördüğümüz şeyler değildi bunlar. Çevik Bir’in askeriyede belli bir ağırlığı vardı. Çetin Saner paşaya gittiğim zaman masasında Çevik Bir’in resmi duruyordu. Çevik Bir Cumhurbaşkanı olmak istiyordu.
Vural Berkay’ın tatbikatta ölümü ile ilgili birşeyler yazmıştınız bildiğiniz birşey varsa paylaşın demesi üzerine Eymür; “O dönemde Berkay, Kıvrıkoğlu’nun arkasında oturuyordu. Sonra birden çadırda otururken sesler geliyor telaşlar oluşuyor bayıldı falan diyorlar. Bir kargaşa oluyor ve neticede M16’dan atılan bir mermiyle şehit oluyor. O dönem özel harpçilerin silahına baktılar ama bir netice alınamadı.
KURŞUN KIVRIKOĞLU’NA GELSEYDİ
Eğer o kurşun Kıvrıkoğlu’na gelseydi Genelkumay Başkanı sırası değişecekti. Herhalde Çevik Paşa’nın işine yarayabilirdi. Amerika’da bir bayan vardı bana demiştiki muhakkak Çevik Bir Genelkurmay Başkanı olacaktı diyordu  belkide ondan böyle bir intiba edindim.
Vural Berkay’ı vuran kişilerin Malatya’da düşen Casa uçağındaki ekip olduğu ve aynı ekibin Gaffar Okkan suikastını da yaptıkları ve o yüzden o ekibin bir şekilde yok edildiği söylendi. Yani Düşen uçaklarla ilgili normal bir düşme olmadığı söyleniyor. 
YEŞİL KABİLİYETLİ BİR ADAMDI
Size samimiyetle söyleyeyim Yeşil çok kabiliyetli bir adamdı ve Yeşil gibi binlerce adam var Türkiye’de bilinen veya bilinmeyen. Şimdi yeşil ne yapmış? Devlet görev vermiş şunu öldür demiş öldürmüş. Bizimle çalışırken hiç bir sabıkası yoktu. Mesut Yılmaz saldırısında Lübnan’daydı. Hanefi Avcı gazetecileri çok yönlendirir çok günahı var Hanefi’nin. Ben Mesut Yılmaz’a faillerinin isimlerini de verdim ve affetti. Yeşil’in sağ olduğunu zannetmiyorum. Çünkü ciddi bir araştırma yaptım. Arabasını Bahçelievler’de terk edilmiş olarak bulduk. Tanıyanlara da sorduk herhangi bir sonuca ulaşılamadı. 
Ben Yeşil’e asla Abdullah Öcalan’ı öldür demedim. Yeşil öldürdüğü insanları kendi için değil devlet için öldürdü. Kimse devletin üstünde değildir. MİT her türlü insanı devletin gayeleri için kullanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM