Anasayfa / Güncel Haberler / Eşitsizlik Sorunu

Eşitsizlik Sorunu

Albert Einstein diyor ki: …insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Hâlbuki olay bu kadar karışık değildir. İnsanlar sadece 2’ye ayrılırlar:

İYİ İNSANLAR ve KÖTÜ İNSANLAR.
(NOT: Einstein’ın bu sözündeki üç nokta ifadesi yazısının sonunda yer almaktadır.)
Sayfalar dolusu sürecek sorunlar yumağını tek bir söze sığdırabilmek ne kadar da güzel bir şey. Tabii ki burada ki asıl sorun bu söz üzerine düşünebilmekten geçiyor. Einstein’ı bu kadar özel kılan nedenlerden birisi de bu zaten. Sizin ciltler dolusu sözlerinize karşılık 2-3 satırlık bir söz yetiyor. Sizin sayfalarınız hatırda kalmıyor da bu söz yumruk etkisi yaratıyor cahil beyinlerde…
Son dönemde tartışılan olaylara şöyle bir bakalım isterseniz? Çoklu Baro Sistemi, İstanbul Sözleşmesi, Sosyal Medya Platformlarının Kapatılması, Netflix’e eşcinsellik üzerine yapılan baskılar… Birbiri ile bağlantılı adeta domino etkisi yaratan bu olayların temeline bakıldığında Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği konusu ortaya çıkıyor.

Sebebin sebebine baktığımızda ise temel sorunun eşitsizlik olduğu ayan beyan ortaya çıkıyor.
Eşitsizlik dünyanın her yerinde, her köşesinde.
Yerel boyutta, küresel boyutta, bazen yaşta, bazen başta, bazen giyimde kuşamda, bazen tenin renginde, bazen dininde, bazense dilinde.
Eşitsizlikler o kadar fazla ki say say bitmiyor.
Elbette ki her toplumsal yapı eşitsizlikleri bünyesinde barındırıyor. Bu eşitsizliklerden beslenen zümreler kendi kaymak tabakalarını inşa ediyor. Zamanında ses çıkarılmayan bu eşitsizlik çukurları zamanla o kadar derinleşiyor o kadar büyüyor ki bu uçurumu doldurmak imkânsız hale geliyor.
Her eşitsizlik başka eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri beraberinde getiriyor. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın açıkladığı rakamlar eşitsizliğin ulaştığı boyutları gözler önüne seriyor.

Düşünün bir kere: Dünya da kaç milyar insan yaşıyor?
7.78 milyar
Sadece 62 kişinin serveti 3,5 milyar insanın servetinin toplamından fazla.
Böylesi bir gerçeğe kulak tıkamanın izahı olabilir mi?
Ne güzel diyor Hz. Muhammed(SAV) “Haksızlıklar karşısında susan, dilsiz şeytandır”
Peki; haksızlık, hukuksuzluk, eşitsizlik hayatın her yerinde ise yapılan bu hukuksuzluklara ses çıkarmamak o suça ortak olmak değil midir?
Üstelik o sesin ne kadar gür olduğu o kadar önemli ki?
Toplumsal seslenişi siyasilerimizin duyup ona uygun yasalar oluşturması gerekiyor.
Adı üzerinde “İstanbul” Sözleşmesi üzerinden polemik yaratmaya çalışan güruha en güzel cevap 6284 sayılı kanundur ve o kanun yürürlüktedir.
Nokta.

Şimdi sonuçları konuşma yerine sebepleri konuşalım keza eşitsizliğin başında hangi ifade olursa olsun bizlerin buna karşı çıkması bir yurttaşlık bir insanlık görevidir.
Albert Einstein, yazımın başındaki bu sözüne “Aptallara göre” diyerek başlıyor.
Aptallara göre insanları sınıflara ayırmaya gerek yok. Dünyada 2 tür insan vardır: İyi İnsanlar ve Kötü İnsanlar.
Buradaki asıl sorun İyi İnsanların ne zaman Kötülüğe dur deyip demeyeceğidir.

Çok Okunan Haber

USTA’NIN YENİ OYUNU LA BARBA ÇOK BEĞENİLDİ

Mirza Turgut yazdı   O’nu tanıdığımda da tiyatro ile içli dışlıydı. Hemen hemen 40 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir