Esas Kavga TOBB’da Kim Başkan Olacak

Esas Kavga TOBB’da Kim Başkan Olacak

Türkiye siyasetin kılcal damarlarından, iş dünyasının iki önemli önemli kuruluşu TOBB ve TÜSİAD’ta, başkan değişimi kulisi hızlandı. Üye sayısı 1,2 milyonu bulan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 11 ay sonra tarihinin en büyük değişimini yaşayacak.

Bülent Erandaç/Takvim
TOBB’un büyük başkanı ve 365 oda ve borsa başkanının da yüzde 80’inden fazlası yenilenecek.
Büyük sermaye temsilcisi TÜSİAD, Anadolu kaplanlarının (MÜSİAD ve TURKON) etkili konuma gelmesi ile siyaset üzerinde eskiye göre gerilemiş durumda.
TÜSİAD da yeni başkanını Anadolu’dan çıkararak, hayati bir değişime imza atmaya ve eski günlerine dönmeyi planlıyor. 
TOBB’a Murat Yalçıntaş 
Rıfat Hisarcıklıoğlu, 11 ay sonra Türkiye Odalar Birliği (TOBB) Başkanlığı’ndan ayrılacak. Peki, TOBB Başkanlığı’na kimler hazırlanıyor?
TOBB’un çatısı altındaki oda ve borsalarda Ak Parti’yi destekleyen isimler çoğunlukta. Bu konuda henüz kendisi bir açıklama yapmasa da İTO Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Dr. Murat Yalçıntaş’ın ismi ağırlık kazanıyor.
Yalçıntaş, 1995 ve 1999 seçimlerinde Madeni Eşya Komitesi’nden İTO’ya meclis üyesi olarak girdi. Aynı komiteden 2005 ve 2009 Oda seçimlerinde de meclis üyesi olan Yalçıntaş, iki dönemdir İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor. Mayıs 2009 tarihinde de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcılığı’na getirildi. İkinci isim, TANIL KÜÇÜK.İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, TOBB başkanlığı için işe asılıyor. Faik Yavuz, Halim Mete, Bülent Koşmaz, Mustafa Boydak, Ender Yorgancılar’ın da isimleri konuşuluyor.
TOBB Başkanlık kulislerinde etkin isimler olarak Zafer Çağlayan ve Hüseyin Üzülmez’i görmekteyiz.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, uzun zaman Ankara Sanayi Odası Başkanlığı yaptı. Siyasete girmeden önce Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yardımcısıydı. Konya sanayisinin ağır ismi, Ak Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez de uzun süre TOBB Başkan yardımcılığı yaptı. 

TUSİAD’a Muharrem Yılmaz ,
TÜSİAD (Türkiye Sanayi ve İş Adamları Derneği) Türkiye’nin büyük işadamları topluluğu. Yıllarca İstanbul merkezli büyük yatırımcıların liderliğinde güçlü bir dernek olarak yoluna devam etti. Merhum Vehbi Koç, Nejat Eczacıbaşı, Sakıp Sabancı, sonra Rahmi Koç, Feyyaz Berker, Bülent Eczacıbaşı, Tuncay Özilhan gibi tanınmış isimler başkanlıklarda bulundu.
TÜSİAD’ın karşısında Anadolu kaplanlarını temsilen MÜSİAD (Müstakil İş Adamları Derneği) ve TUSKON son beş yılda büyük gelişme gösterdi. TÜSİAD büyük İstanbul sermayesini, MÜSİAD büyük sermayeye doğru ilerleyen orta ve küçük ölçekli Anadolu sermayesinin temsilcisi konumunu aldılar.
Halen, Ümit Boyner başkanlığını sürdürüyor. 2012 yılı başında, Ümit Hanım aday olmak istememiş, başka bir isimde başkanlığa talip olmadığı için üçüncü kez başkanlığına gelmişti.
Bu sıralarda, Anadolu sermayesinin bazı tanınmış isimlerinin yönetime getirilmesi sıkı şekilde tartışılmıştı. Bursa merkezliSütaş’ın sahibi Muharrem Yılmaz’ın ismi ağırlık kazanmıştı.
Muharrem Yılmaz, Başkan yardımcığına getirilerek yarınlara hazırlandı.
Bakalım, Bursa’dan çıkış yapacak Yılmaz, büyük sermayenin kaderinde tarihi bir değişime imza atılmasını nasıl sağlayacak?
Siyasette TOBB’un anlamını daha net biçimde ortaya koymak için geçmiş yıllara bakmalıyız.
Merhum Necmettin Erbakan 1969 yılında TOBB Başkanı olmuştu. “Siyasetin odağını elinde tutmasın” diye Demirel, merhum Erbakan’ı polis zoruyla başkanlıktan indirmişti. Merhum Erbakan, siyasete girerek Başbakanlığa kadar yürüdü.
Mehmet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM