Anasayfa / Güncel Haberler / Esad: Türkiye’nin gizli planları var

Esad: Türkiye’nin gizli planları var

Türkiye ve Arap dünyasının, ülkesi hakkında gizli hedefleri bulunduğunu öne sürdü

‘Türkiye’nin gizli hedefi var’ ABD medyasına konuşan Suriye lideri Esad, “Türkiye ve Arap dünyasının, ülkesi hakkında gizli hedefleri bulunduğunu, ancak bunları açıklamayacağını” öne sürdü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 8 aydır süren ve 4 bin kişinin hayatına mal olan halk ayaklanması boyunca Amerikan medyasına verdiği ilk röportajında Türkiye hakkında çok önemli iddialarda bulundu. Amerikan ABC televizyonundan Barbara Walters’ın sorularını yanıtlayan Esad, Türkiye ve diğer komşu devletlerin ülkesindeki demokrasiyle ilgilenmediğini, Suriye üzerinde gizli hedefleri olduğunu öne sürdü.

Anlaşmalar aleyhimize

Walters’ın Türkiye ve Ürdün gibi komşu ülkerden istifa etmesi yönündeki çağrıları ve yaptırımları hatırlatması üzerine Esad, “Bu ülkelerin gizli hedefleri var. Onlar Suriye’de ölenleri, bu ülkede demokrasiyi önemsemiyorlar. Bu ülkelerin hedefleri hakkında konuşmak istemiyorum. Bu konuda elimizde bilgiler ver, yeterli kanıt bulunca açıklayacağız” dedi. Esad, “Türkiye ve diğer Arap ülkelerinin Suriye üzerindeki hedefi nedir?” sorusuna, “Onlara sorun, ben onlar adına cevap veremem” diye karşılık verdi. Türkiye ile geçen yıl imzalanan ticaret anlaşmalarının adil olmadığını da öne süren Esad, “Bu anlaşmalar Suriye’nin aleyhineydi. Bir sürü işadamı ve ekonomist buna karşıydı. Anlaşmayı iptal etmemizi istediler” dedi. Eşi Esma’nın da ülkesinde olanlar konusunda kendine destek verdiğini belirten Esad, “Ailem her gün interneti takip ediyor ve bana bir sürü soru soruyorlar” dedi.

Mülteciler hazır bekliyor

İngiliz Independent gazetesi, Türkiye sınırının yakınındaki Özgür Suriye Ordusu ile görüştü. Ayn El-Baida’da konuşlanan isyancıların bir binada yaşadıkları belirtilirken Türkiye’deki mülteciler “Suriye’de herkesin bir akrabası öldü. Türkiye’deki birçok Suriyeli Albay Riad El Esad’ın komutunu bekliyor” dedi. AFP haber ajansı Özgür Suriye Ordusu’nun maskeli ve kalaşnikoflu ilk fotoğraflarını servis etti.

Çok Okunan Haber

Genel iktidarın yolu,belediyelerin başarı hikayelerinde

Not:Bu makale 2019 yılının Ekim ayında kaleme alındı ve bu köşede yayınlandı…YENİDEN YAYINLIYORUM Geçtiğimiz hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir