Erdoğan’dan Zana’ya yeşil ışık

Erdoğan’dan Zana’ya yeşil ışık

Erdoğan, Meksika ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


 


Leyla Zana ’nın, Kürt sorununun çözümü ile ilgili yaptığı açıklaması hatırlatılan Erdoğan şunları kaydetti:


 


“Zana’nın bana, benimle görüşme noktasında gelmiş bir talebi yok. Ama bir milletvekili olarak bana böyle bir talebi geldiğinde de kendisi ile görüşmekten kaçmam. Bunu da açıkça söyleyeyim. Temennim odur ki, Sayın Zana’nın yapmış olduğu açıklamalar, her halde uzun yıllar tecrübesinin de ortaya koyduğu bir neticedir.


 


Bizler ‘keşke BDP silahı unutup, terör örgütünü unutup, parlamento çatısı altında siyasi mücadelesini sürdürse’ diyoruz. Şu anda kulislerde arkadaşlarımızı birbirileri ile yaptığı görüşmeler gelen kurula girildiği zaman ağza alınmayacak, hakaretlere dönüşmese. Genel kurul içinde ki tablo, kulislerde öyle değil. Kulislerde tablo çok farklı… Orada birbirleri ile ikramlaşıyorlar. Ama genel kurula girildiği zaman başka bir dünya var. Bizde bunu anlamakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla, demek ki taraflar samimi olsa bu iş çözülür.


 


Benim Başbakan olarak, AK Parti Genel Başkanı olarak söylediğim, ‘Bölücü terör örgütü silahı bırakmak durumundadır. Silahı bırakmadığı müddetçe devletin güvenlik güçleri operasyonu bırakamaz. Devletin güvenlik güçlerinin görevi bu.


 


Operasyonu kime yapıyor? Bölücü terör örgütüne yapıyor, halkın huzurunu tehdit edenlere yapıyor, eli silahlı şehir eşkiyasını yapıyor, yapmak zorunda. Ne diyorlar; ‘asker silah bırakacak, polis silah bırakacak.’ Olur mu? O zaten o silahı taşıdığı için polis, asker ve bundan dolayı görevli. Bunun içinde bu millet, askerine, polisine bedel ödüyor. Bunları birbirinde lütfen ayıralım ve temennimiz inşallah bunu artık parlamento içerisine girmiş olan BDP milletvekilleri anlar ve onlara gönül veren vatandaşlarımda anlar. Bu süreci başarılı bir şekilde atlatırız ve bu terör belasından da ülkemizi kurtarırız. Ülkemizin kurtulması ile birlikte de, bu milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir sürecin başlamasına vesile olur.” (aa)


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM