Anasayfa / Güncel Haberler / ERCİK, BAKANIMIZ LÜTFİ ELVAN’I ÖRNEK ALMALIDIR

ERCİK, BAKANIMIZ LÜTFİ ELVAN’I ÖRNEK ALMALIDIR

Mersin son yılların en problemli Büyükşehir meclisine sahne olmuştu.

Cumartesi günkü oturumda karşılıklı tartışmalar yaşanmış ve Başkan Vahap Seçer’ in istediği borçlanma yetkisi, Cumhur ittifakının oylarıyla ret edilmişti.

Bu olumsuz karar ise çok tartışılmış ve Akdeniz Belediye Başkanı yanına İl Başkanını da alarak TV’lerde boy göstermeye başlamıştı. Programları sonuna kadar izledim. Sosyolojik açıdan, psikolojik açıdan ve siyasi bakış olarak nelerin anlatılmak istendiğini analiz etmeye çalıştım.

Önce şunu açıklıkla söylemek gerekirse Başkan Gültak’ın günah çıkarırcasına “ Yanlışım varsa özür dilemesini de bilirim” sözü ve  “ Kamuoyundan özür dilerim” açıklamaları çok önemliydi. Kendine yakışanı yaptı. Hiç yakışık olmayan sözlerinden dolayı, “Doğru projelerle gelsinler, tatmin edici bilgi aktarsınlar, elbette bizde hizmetlerin yapılması için ne gerekiyorsa yaparız” anlamında sözler sarf etti. Elbette bu bakış açısı da olumluydu. Bir anlamda, sözlerinin içinde özeleştiri de vardı.

Birlikte yönetme kültürü böyle oluşur…

Ancak, hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi, her konuda yorum yapmaya çalışan İl Başkanı Cesim Ercik ise, son derece yakışık olmayan sözler sarf etti. Başkan Gültak, hem belediye başkanı hem de Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak, konuya açıklık getirmeye çalışıyor ve gerekirse herkesten özür dilemekten bahsediyor.

Başkan Gültak, işi yumuşatmaya çalışırken, İl başkanı ise gerginliğe su taşımaya devam ediyor.

Ayrıca Şehrimizi temsilen milletvekilliği ve bakanlık yapmış, Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Sayın Lütfü Elvan, devlet adamlılığını göstererek nezaket kuralları içinde Mersin’in hizmet almasını gerektiğini açıklıyor. Aynı programa telefonla katılan Sayın Lütfü Elvan, kendisinin de Mersin STK’ları, belediyeleri başta olmak üzere, her kuruma destek olmaya çalıştığını belirtiyor.  Başkan Vahap Seçer’i yakından tanıdığını, güvendiğini, yakın arkadaşı olduğunu anlatıyor ve Mersin’in birlikteliğinden bahsediyor. Yine Sayın Elvan, çalışkanlığıyla takdir ettiği Seçer’e her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylüyor.

Ya AK Parti İl Başkanı ne yapıyor. Bilgi yoksunluğu içinde bocalarken, “çokbilmiş” edasıyla Büyükşehir belediyesinden çıkarılan işçilerden, borçlanmada açıklık getirilmediğinden, Logo’ nun niye kullanıldığından bahsediyor. Logo’ nun ne anlama geldiğini anlatacağını söylüyor. Açıkçası, yapıcı olmadığı gibi, Hiçbir konuda bilgi sahibi olmadan konuştuğu imajını veriyor.

İnsan önce, kendi belediye Başkanının ne dediğini bir anlar, sonra yorum yapmaya çalışır. Övgüler yağdırdığı kendi Bakanının nasıl bir nezaket kurallarıyla sorunun büyütülmemesi gerektiği sözlerinden ders alır. Sayın Bakanı anlayarak ve örnek alarak konuşması gerekirken, saldırı moduna giriyor. İl başkanının aklı kent sorunların da olmadığı için, her şeye sadece kendi dar penceresinden bakmaya çalışıyor. Sorunun Başkan Vahap Seçer ve Mecliste yaşananların ötesinde, Mersinin geleceği olduğunu idrak edemiyor.

İl Başkanı siyaset yapacaksa, önce büyüklerini örnek almalı. Onlar ne söylüyor, siyaset dilini nasıl kullanıyor diye bir sağına soluna bakmalı. Her konuda kendi meclis üyelerini de harekete geçirerek her türlü bilgiye sahip olabilmeli.

Bütün komisyonlarda Cumhur ittifakı meclis üyeleri çoğunlukta değil mi?

Encümende alınan bütün kararlarda ağırlık Cumhur ittifakında değil mi?

Meclis üyelerinin istemesi durumunda, hangi konu da bilgiler saklanabilir?

İl Başkanı önce, kendi gurubunda Büyükşehir ile ilgili tüm bilgileri alarak ekranlara çıkmalı. Mahcubiyet yaşamamak için önce bilgi sahibi olmak lazım. İşten atılanların gerekçelerini çok rahatlıkla belediye yetkililerinden elde edebilir. Yanlışlık varsa hepimiz birlikte karşı çıkalım. Emeği ile çalışan birinin mağdur edilmesi vicdansızlıktır. Zaten gördüğümüz ve açıklananlara bakılırsa belediyenin %70’i Kocamaz’ın kadrolarıdır. Çalışanların büyük çoğunluğu da yine Kocamaz’ın işe aldığı çalışanlardır. Sormazlar mı adama, madem keyfi çıkarmalar oluyor, o zaman 10 Bin personeli olan bir kurumda neden 400-500 kişi sadece çıkarılır.

Mersin, her şeyin üstünde tutulmalı. Geçmiş dönem belediye Başkanı Kocamaz’a övgülü göndermelerde bulunması, Cumhur ittifakının pek hoşuna gitmeyeceğini düşünebilmeli.

Doğrusu hiç yakışık olmadı. Tansiyonun düşürülmesi için herkes çaba harcarken, Cesim Ercik ’in TV konuşması, hiç iyi olmadı…

Program sunucusu ise, çanak sorularla her zamanki performansının altında kaldı. Olayı kaşımak değil, nasıl ortam yumuşatılır, Mersin’e zarar gelmemesi için hassasiyet göstermesi gerekirdi.

Mersin hepimizin… Tribünlere oynayarak, siyasi beklenti içinde olmanın ötesinde, hizmetlerin öne çıkarılarak değerlendirmelerin yapılması herkesin yararına olur.

AK Parti’nin en büyük şansızlığı, İl bazında bir türlü istediği toparlanmayı yaratacak bir yönetim anlayışını sağlayamamasıdır.

Başkan Vahap Seçer’e de Allah yardımcı olsun. Herkes el birliği ile Mersin’e sahip çıkmayı hedefine yazmazsa ve düşünmezse, Başkanın işi gerçekten zor. Biraz da sabır!

 

 

 

Çok Okunan Haber

Bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi!

Kuzey Galler’de, yaklaşık bin 700 akıl hastasının, yeni tip korona virüs salgını sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir