Anasayfa / Güncel Haberler / ENİŞTESİ KADIN GAZETECİYİ TEHDİT ETTİ

ENİŞTESİ KADIN GAZETECİYİ TEHDİT ETTİ

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına giren Gazeteci Heviya Uçar, ablası ile boşanma aşamasındaki eniştesi Salman Gücenmez tarafından yüzlerce kişinin gözü önünde tehdit edildi. Polisin olay yerine gelmesi ile yanındaki şahısla kaçan ‘işkenceci’ enişteyi polis bulamazken, Gazeteci Uçar polise verdiği ifadede şahıstan şikayetçi oldu ve koruma talep etti.

Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi ‘ne (TYT) girmek için Hasan Akel Lisesi’ne ablası Demet Gücenmez ile birlikte giden Gazeteci Heviya Uçar, bir şahıs tarafından takip edilip, gizlice fotoğrafı çekildi. Fotoğrafın çekildiğini fark eden abla Demet, sınavdan kaynaklı psikolojisinin bozulmaması için Gazeteci Uçar’a olayı yansıtmamaya çalıştı. Bu arada izinsiz fotoyu çeken şahıs ortalıktan kayboldu.  Sınav çıkışında abla Demet Gücenmez, aynı şahsı yeniden okul kapısında görünce, şoka uğradı.  Çünkü söz konusu şahıs, Demet Gücenmez’i darp ederek gece yarısı sokağa atan acımasız koca Salman Gücenmez’in elemanı olan Ferhat Taşan olduğu ortaya çıktı.

Durumu Gazeteci kardeşi Heviya Uçar’a anlatan Demet Gücenmez, Ferhat Taşan’dan fotoğraflarının neden çekildiğini sordu. Ferhat Taşan fotoğraf çektiğini ilkin inkar etti.  Ancak Gazeteci Uçar’ın olay yerine polis çağıracağını söylemesi üzerine Ferhat Taşan fotoğrafları silerek olay yerinden uzaklaştı.

Sınav çıkışı tehdit

Takip ve psikolojik tehdit ikinci günde sürerken, Pazar günü sınavın ikinci aşaması olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) giren Uçar, sınav çıkışı yanında bir şahısla okula gelen ve karısına şiddet uygulayan enişte Salman Gücenmez tarafından tehdit edildi. Hakaret ve tehditler savuran Gücenmez’i karşısında gören Gazeteci Uçar, okulun içerisine kaçarak ilkin çevrede bulunan vatandaşlardan yardım istedi. Ardından, vatandaşların yardımı ile telefonla polisi aradı. Polisin olay yerine gelmesi ile şahıslar kayıplara karıştı. Polis otosuyla karakola giderek ifade veren Uçar, şahıslardan şikayetçi olarak koruma talep etti.

 

“Ablama 2 Yıl Boyunca Şiddet Uygulandı”

Yaşadığı korku dolu anları anlatan Gazeteci Uçar “Bu şahıs ablam Demet’e 2 yıl boyunca şiddet uyguladı. Gece yarısı darp edip kimliksiz sokağa atarak, aileme yönelik ölüm tehditleri savurdu.  Ablama uygulanan şiddet ve işkencenin raporları da mevcuttur. Bunun üzerine ablam boşanma davası açtı. Ancak davadan sonra da tehditler devam etti. Savcılık, eniştem olan Salman Gücenmez’e uzaklaştırma cezası verdi.  Ancak uzaklaştırma kararına rağmen, Salaman, ablamı sürekli takip ediyor ve elemanlarına takip ettiriyor. Özcesi can güvenliğimiz yoktur” dedi.

 

Kayınbaba ve kaynanadan hakaret-tehdit

Adli kurumlara müracaat etmemesi için Demet Gücenmez’e ait kimlik ve resmi belgelere el koyan Salman Gücenmez’in evine giden ailesinin de tehdit edildiğini ifade eden Uçar, “Abam,  annem ile birlikte ablamın kimliğini almak için evine gittiler. Bu sırada ablamın kayınbabası  Ahmet Gücenmez ve Kaynanası Ayten Gücenmez’in saldırısına uğradılar. Ablam hemen tehdit ve hakaretler sonucu panik butonuna basarak olay yerine polis çağırıyor. Ancak ablamın kayınbabası Ahmet Gücenmez ‘Çocukları asla size göstermeyeceğiz ve vermeyeceğiz. Ulan erkekleriniz gelsin, şerefsizler, köpekler. Gününüzü göreceksiniz’  şeklinde tehdit savurarak, merdivenlerden itilerek savunmasız iki kadına saldırıyor.  Bunların hepsi polis tutanaklarında mevcuttur” dedi.

Uzaklaştırma kararına rağmen tehditlerine devam ediyor

Adli kurum ve emniyetten çözüm bekleyen Gazeteci Heviya Uçar, enişte dehşetini şu cümlelerle anlatmaya devam etti; “İki aileyi tanıyan akil insanlar devreye girerek, olayı sakinleştirmek istedi. Bunun üzerine ablam iki kız çocuğunu görmek istedi. Ancak ablamın kendi evinde çocuklarının görmesine izin vermediler. Ve bir parkta, Gücenmez ailesinin psikolojik ablukası altında çocukları ile yarım saat görüşebildi. Özcesi ablamın yalnız başına çocuklarını görmesini engellediler. Çocukların annelerinden soğumaları için çeşitli psikolojik baskılar yapılıyor. Ve bir daha ablama çocukları gösterilmedi. O günden bu yana ablam neredeyse korkudan geceleri hiç uyuyamıyor. Ablamın başvurusu sonrası koruma talebi kabul gördü, ancak aldığımız tehditler devam ediyor. Adli mercilerin ve emniyetin duruma çözüm bulmasını bekliyoruz Ablama çocuklarını göstermiyor. Salman ve babası Ahmet Gücenmez, Mahkemenin vereceği velayet davasını da tanımayacaklarını her defasında dile getiriyorlar”

 

“Yeri gelir çocuklara da kıyarım”

Gazeteci Heviya Uçar şöyle devam etti; “Ablam 2 sene boyunca aldatılıp darp edildiği halde, biri 6, diğeri 9 yaşında olan kız çocuklarının psikolojileri için susmak zorunda kaldı. Bütün bu olaylara rağmen ablam ‘ne yaparsan yap, ama çocuklarımdan beni ayırma’ dedi. Ancak eniştem Salman, ablama telefonla attığı bir mesajda ‘yeri gelir çocuklara da kıyarım’ diyerek, gözü dönmüş ve şiddet yanlısı bir şahıstır. Ablamı, ailemi ve çocukları düşünmüyor. Hepimizi tehdit ediyor.”

 

“Eğitim hayatımı söndürdüler”

Hafta sonu olayından sonra, kendisinin de psikolojisinin bozulduğunu kaydeden Heviya Uçar, yetkili makamların konuya duyarlılık gösterme çağrısında bulunarak, “Bu adam bizleri ölümle tehdit ediyor. Ablam polise ve savcılığa verdiği ifadelerinde defalarca tehdit olayını dile getirmesine rağmen,  şahıs, tehditlerini sürdürmekten çekinmiyor. Adeta gözü dönmüş. Bu korku ve endişe gölgesinde hayatımın dönüm noktası olan üniversite sınavına girdim. Çok kötüyüm. Çünkü korkudan sınavda neler yaptığımı hatırlayamıyorum. Eniştem, eğitim hayatımı söndürdü. Bunun hesabını kim verecek. Bir kez daha adli mercileri duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. (Mersin Times)

 

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir