Anasayfa / Güncel Haberler / ELVAN VE SEÇER MERSİN İÇİN BİR ŞANS

ELVAN VE SEÇER MERSİN İÇİN BİR ŞANS

Güney Gazetesi

 

Dünyada örtülü, açık ekonomik krizler yaşanırken, pandemi işleri daha da kötü hale getirdi. Bugünden yarını planlamanın imkanı yok; çünkü kimse geleceğin nasıl bir ekonomik ve sosyal yaşamla karşılaşacağını kestiremiyor bile.

Gezegenimizde işler karışık, hala korona virüsü çözülemedi. Tam da bu günlerde ‘herkes bacağından asılıyor’ biz Mersin olarak ne durumdayız ona bakalım:

Mersin bu süreci az hasarla atlatacağa benziyor. Bu süreçte, Mersin’deki vatandaşların büyük çoğunluğu, kamu kurum ve kuruluşları, İl Pandemi Kurulu, STK’lar, İlçe belediyeleri ve büyük başarı sağlayan Büyükşehir belediyesi olağanüstü gayret gösteriyor.

Mersinliler geçen cumartesi Büyükşehir Meclisinde yaşanan seviyesiz tartışmaları ve siyasi şovları artık ne görmek istiyor!

Bunların Mersin’e hiçbir faydası yok. Siyaset yapanlar, yandaşları dâhil çıkıp sokakta normal vatandaşlardan bir sorsunlar bakalım. İnanın vatandaşlara göre yaşananlar çok komik ve moral bozucu.

Neyse biz Cumartesi Meclis oturumunu yok hükmünde görelim ve yolumuza devam edelim. Mersin için, tüm vatandaşlar için, ülkemiz için, geleceğimiz için daha aklıselim düşünelim.

Mersin’in önünde önemli yatırımlar, düzenlemeler, fırsatlar var. Bu fırsatları değerlendirebilecek, yapılacakların lokomotifi olabilecek iki önemli görevlerde bulunan Sayın Lütfü Elvan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer…

Biri; Mersin’i çok iyi tanıyan, seven, koruyan, kollayan ve bütün sorunlarını yakından bilen ve hem bakanlığı döneminde hem de şimdiki etkili görevinde samimi yaklaşımlarıyla destek olan deneyimli bir devlet adamı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Sayın Lütfü Elvan, evet Mersin için bir şanstır.

Elvan, gerçektende Mersin için bir şanstır. Bunu tüm STK’lar, İş dünyası, Mersin’de yaşayanlar çok iyi bilir. Bazı şansızlıklar olsa da Havaalanının bu aşamaya getirilmesi, karayollarının kavşak ve yol düzenlemeleri, Çevre ve Revizyon planlarının ilgili bakanlıklar da takip edilerek sonuçlandırılması, Elvan’ın desteğiyle olmuştur.

Sanayi, ticaret, turizm alanlarındaki öncülüğü ve ilgilileriyle birlikte çözüm arayışı, diyaloglarının çok yüksek performansta devam etmesi Mersin’e güç katmıştır. Her koşulda Mersin’i düşünmesi, belediyelere olan desteği düşünüldüğünde de, gerçekten Mersin için bir şanstır…

Bir gerçeğin daha altını çizmem gerekiyor. Bakan Elvan, her zaman giyalogdan yana olmuştur. Laf değil, İş üretmekten yanadır.Planlı projeli işlerin takipçisidir. Her konuda ilgili, alakalı ve samimi yaklaşımıyla Mersinliler Bakan Elvan’ı hem sevmiş hem de inanmıştır. Bu nedenle gerçekten kıvırmadan, önyargılardan uzak bir objektif bakış açısıyla değerlendirdiğimizde,bu yüzden Lütfü Elvan, Mersin İçin bir şanstır.

Mersin’in bir diğer şansı ise; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’dir. Vahap Seçer’ in en büyük özelliği ve kamuoyu tarafından takdir edilen tarafı; dürüst ve çalışkan olmasıdır. İşini severek yapmasıdır. 2 dönem milletvekilliğinin sağlamış olduğu deneyimle ve 40 yıllık iş hayatıyla mali yönetim ve disiplinini iyi uygulamasıdır.

Büyükşehir belediyesi için,büyük projeler açısından bir şey yapmadı denilebilir ama mali tablo, israfa karşı ciddi uygulamaları, güven verici tarzı ile iyi şeylerin yapılacağı işaretini de vermiyor değildir.

Cumartesi günü Seçer’i meclis konuşmasında izlediğimde ve 1 yıl içinde yaptığı hizmetlerin yanında, ödediği zorunlu borçları görünce, gerçekten çok umutlandım. Bu uygulamaları, çabası, dürüstlüğü, iyi niyeti, üst üste geldiğinde,Mersin’in şanslı bir dönemi yaşayacağını düşünüyorum. Kimsenin acele etmesine gerek yok. Kul hakkını korumakla yeminli bir başkanın yapacağı çok şeyler vardır elbette.

Kıskananlar olabilir, hazmedemeyenler olabilir, makamında gözü olanlar olabilir, ilgisiz oldukları için gerçekleri göremeyenler de olabilir. Ama bir gerçek var ki, yolsuzlukla anılmayan, “çalsın ama iş yapsın” belediye imajından uzak, dürüst belediyecilik anlayışını yerleştirmeye gayret gösteren bir Başkanımız var.

Mersin 1 milyon 800 bin nüfuslu bir şehir. Polemikleri yapan, siyaset konuşan, belediyeyi öven yada yeren, algı yaratmaya çalışan kişi sayısı iddia ediyorum 5 bini geçmez.

Vatandaşın derdi başka…

Bazı siyaset yaptığını sanan çapsızların, kendini nimet sayan çakma gazetecilerin, siyaseti ayak oyunlarıyla götürmeye çalışan çıkarcıların yarattığı gürültü, sadece 5 bin kişi etrafında dönüyor.

Vatandaş iş, aş, huzur, temiz ve sağlıklı çevre istiyor. Vatandaşın derdi başka, siyaseti kendi dar ekseninde yapmaya çalışanların derdi başka!

Sayın Lütfü Elvan ve Sayın Vahap Seçer’ in vatandaş nezdinde ki imajının sahaya çıkarak bir araştırın. Çok iyi olduklarını gidin anketçilerden sorun görürsünüz.

Kendini dünyanın merkezinde sanan çakma, yandaş ya da akçeli işlerin peşinde olan gazetecilerin yaratacağı algının hiçbir kıymet yok. Bunlara aldanarak siyaset yaptığını ve tribünlere oynayarak şov yapanların da, vatandaşlar tarafından hiç te sevilmediklerini rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu pandemi sürecinde herkesin siyaset üstü düşünmesi gerekiyor. Mersin odağında buluşmamız ise bir zorunluluk. Özellikle yazar çizer takımı siyasi odakların beslenmesi adına kalem sallamamalıdır. Bu işin partisi olmaz, gün birlik beraberlik günüdür.

İşte bu yüzden iyi ki, Sayın Lütfü Elvan ve Sayın Vahap Seçer, etkili ve yetkili görevleriyle bu kültürler topluluğu şehrimizin değerleri olarak sorumluluk makamındalar diye düşünüyorum.

Elvan ve Seçer, Mersin için bir şans…Haydi o zaman siyaset üstü bir anlayışla birlik beraberliğe yürüyelim…

 

Çok Okunan Haber

Bin 700 akıl hastası ‘yanlışlıkla’ taburcu edildi!

Kuzey Galler’de, yaklaşık bin 700 akıl hastasının, yeni tip korona virüs salgını sürecinde yanlışlıkla hastanelerden taburcu edildiği açıklandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir