DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

7 yaşlanma efsanesi yalanlandı


İnsan yaşlandıkça kendisini yetersiz hisseder, mutsuz ya da huysuz olur, kemikleri daha da kırılganlaşır şeklindeki ifadelerin doğru olmadığını biliyor muydunuz? Bugüne kadar yaşlanmayla ilgili doğru bilinen birçok efsanenin yanlış olduğu kanıtlandı.
Reader’s Digest dergisinde yer alan araştırmaya göre, yaşlılara kendilerini daha iyi hissettirecek bir haberimiz var. İşte yaşlanma süreciyle ilgili doğru bilinen yanlışlar.
Gıcırdayan, ağrıyan eklemler önlenemez: Monash Üniversitesi Tıp Okulu’nda görevli araştırmacılar, 40-67 yaş aralığındaki kadınları incelediklerinde, iki haftada en az bir kez 20 dakika veya daha fazla egzersiz yapan kadınların dizlerinde daha fazla kıkırdağa sahip olduklarını gördüler. Araştırmacılar, fiziksel aktif olmanın eklem iltihabı gelişme riskini azalttığını belirttiler.
Kemikleriniz kırılganlaşıyor ve kamburunuz çıkıyor: Osteoporoz yaşlı insanlar arasında daha yaygın, fakat bu hastalık kolayca önlenebilir. 100 yaşın üzerindeki kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların sadece yüzde 56’sında osteoporoz olduğu belirlendi. Teşhis edildiğindeki yaş ortalamaları ise 87’ydi. Çünkü bu kadınlara beslenmenin ve egzersizin kemikler üzerindeki faydaları anlatılmamıştı. Bu nedenle siz şanslısınız.
Genler nasıl yaşlanacağınız konusunda büyük rol oynuyor: Bu doğru değil. En sağlıklı genlerle doğsanız bile yaşantınız ömrünüz üzerinde belirleyicidir. Genleriniz yediğiniz yiyeceklerle, yaptığınız fiziksel aktivitelerle ve hatta kimyasallara maruz kalmanızla bağlantılı olarak değişiyor.
Yaşlandıkça bir şeyler üretme yeteneği azalıyor: Böyle olması gerekmiyor. Bir şeyler üretme yeteneği, daha yaşlı insanlar için büyük faydalar sunuyor. İnsanlar yeni bir şeyler ürettikçe, hobiler geliştirdikçe kendilerini daha iyi hissediyorlar, daha sağlıklı oluyorlar.
Beyninizin gelişimi 3 yaşından sonra duruyor: Gelişimle ilgili bu efsane 1990’larda altüst edildi. Çalışmalar, beynin hayat boyunca mevcut olan bağlantıları güçlendirmek için yeni bağlar göndermeye devam ettiğini gösteriyor.
Beyniniz yaşla birlikte küçülüyor: Bu efsane ise 2002 yılında yapılan araştırmalarla başladı. Araştırmalarda, hipokampüsün (beynin hafızayı kontrol eden bölümü) yaşlı insanlarda gençlere oranla önemli derecede küçük olduğunu gösteriyordu. Ancak 1990’lı yıllarda yapılan bir araştırma da kronik stresin hipokampüsü küçülttüğünü iddia ediyordu. Muhtemelen hipokampüsün küçülmesine stres yol açıyor. Araştırmacılar, yaşları 18-85 olan 177 kişinin beyin taramalarını incelediğinde, 18-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 25’inin yaşı 60-75 arasındaki yaşlılar kadar küçük hipokampüse sahip olduklarını gördüler.
Yaşlılar her zaman huysuz ve mutsuz olur: Bu doğru değil. Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, 100 yaşını geçmiş 40 kişiyle görüştü. Belirli fiziksel ve zihinsel problemlerine rağmen, bu kişilerin yüzde 71’i mutlu olduğunu ve yarısından fazlası da gençliklerinde olduğu gibi kendilerini mutlu hissettiklerini söylediler.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM