Doğmamış Çocuğa Kimlik Dönemi

Doğmamış Çocuğa Kimlik Dönemi

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, çocuk tanımının 0-18 yerine eksi 1 ila 18 şeklinde yeniden tarif edilmesi için UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’ne resmi başvuruda bulundu. Fetus hakkını koruduğunu belirten Erdöl, ‘Tecavüzdeki suçlu bebek mi acaba? Bunu neden öldürüyoruz?’ diye konuştu
 
AKSAM
Akşam’da yer alan habere göre; TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, çocuk tanımının 0-18 yerine eksi 1 ile 18 şeklinde yeniden tarif edilmesi için UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’ne resmi bir yazı gönderdi. Erdöl, söz konusu yazıda şu görüşleri dile getirdi:
 
DOĞUM ÖNCESİ HAKLARI VAR
– ‘Bilimsel metinlere göre çocuk, gelişimini 18 yaşında tamamladığından ulusal ve uluslararası mevzuatta çocuk denilince 18 yaşın altındakiler anlaşılmaktadır. Bu nedenle, ilgili mevzuatlardan kaynaklanan haklardan da ancak 0-18 yaş arasındaki kişiler yararlanmaktadır. Oysa çocukların hayatlarını doğum öncesinde yaşananlar da doğrudan doğruya etkilemektedir. Böylelikle çocukların doğum öncesinde sahip olması gereken hakları olduğu aşikardır. Çünkü bireylerin yaşam hakkı annenin hamileliğiyle başlamaktadır. Bu ve ben benzer nedenlerle mevzuatınızdaki çocuk tanımı kapsamının genişletilerek, 0-18 yerine eksi 1 ila 18 yaş aralığını içine alacak şekilde yeniden tarif edilmesinin gerekli olduğuna inanmaktayım. Konuyu bilgilerinize ve takdirlerinize saygı ile sunarım:’
 
BEBEK, İŞLEMİ HİSSEDİYOR
Aynı talebi Türkiye’deki mevzuatın değişmesi için Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da gönderen yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
– Kürtajın yasaklanması, merdiven altı olaylara neden olmayacak mı? Bu yüzden birçok kadın yaşamsal tehlikeye girmeyecek mi?
 
Siz internette bir bebeğin kürtaj sırasında o işlemden kaçınmak için nasıl refleksle saklanmak istediğini gördünüz mü?Kaçıyor, canlı o. Hissetmez olur mu?
 
– Canı yanıyor yani?
Canı yanıyor mu bilemem, ama hissettiği doğrudur. Kesindir. Bakın biri hamile kadına bağırsa, karnındaki bebek de ondan etkilenir. O bebek, kendine dürtülen kürtaj aletini hissediyor. Çünkü işlem sırasında refleks olarak kaçıyor. Bir de onun gözüyle bakalım. Hiçbir suçunuz yok, size birisi gelmiş bıçak dürtüyor.
 
KONUŞSA NE DİYECEĞİZ?
– Fetüs hakkı ne zaman başlıyor?
 
Doğum öncesi, embriyonun anne karnına düştüğü ilk andan itibaren geçen 9 aylık süreyi kastediyor.
 
– Ensest ve tecavüz halinde kadının durumu ne olacak?
 
Yani, biri suç işledi. Peki suçun şahsiliği prensibi geçerli değil mi? ‘Suçu işleyene verin cezayı, bana niye ceza veriyorsunuz?’ diye ağzı olsa konuşsa, biz ne yanıt vereceğiz? Ben öyle bakıyorum olaya. Ama tabii ki bu konunun bir sorun alanı olduğunu kabul ediyorum, onları da konuşmak lazım. Birçok ülkede ensest ve tecavüz dediğimiz olayda kürtaja kısmi olarak, belli aya kadar toleranslı bakılıyor. Bizde de bu konuda herkesin görüşünü bildirmesi lazım. Tartışma zemininin mutlaka ve mutlaka en masum olan yavruyu, bebeği öldürerek bu sorunu çözmek gibi bir yola çıkmasını doğru bulmuyorum. Tecavüz sonucu da olsa canlanmış bir bebeğin burada suçu var mı? Ben, fetüs haklarından yanayım. İnsan haklarından yanayım. Yani bir bebek anne karnında canlandığı zaman o bebek, sadece o annenin değildir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM